video8

...

Moi,
Oon kuvannu video8:lle ja nyt mun pitäs saada ne poltettua dvd:lle. Onko kellään kokemuksia tästä? Miten se oikeen tapahtuu? Tarviiko siihen jonku erityisen ohjelman?

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Digiootti

      Kyllä tarvitset jonkun editointiohjelman, esimerkiksi Pinnacle Studio 9, se on sopiva aloittelijallekkin, samalla ohjelmalla voi tehdä koko projektin, videon kaappauksesta tietokoneelle, editoinnin ja polttaa DVD levylle, samalla ohjelmalla, hinta alle sata euroa. Kun sunulla on video 8 muodossa tuo materiaali, suosittelen sen siirtämistä digitaalisena tietokoneelle, esimerkiksi Digital 8 kamrealla, (lainata tai ostaa sellainen) sen voi tehdä toistamalla video 8 kasetti digital 8 kameralla, joka on kytketty Fire Wire kaapelilla tietokoneeseen.

      • ...

        Kiitti. Tuo auttoi paljon. Nyt kun osais vielä käytännössä toteuttaa sen :)
        Vielä ois pari kysymystä, nimittäin kelpaako ohjelmaksi Nero ja tarvitaanko Fire wire kaapelia jos on Fire wire kortti?


      • Digiootti
        ... kirjoitti:

        Kiitti. Tuo auttoi paljon. Nyt kun osais vielä käytännössä toteuttaa sen :)
        Vielä ois pari kysymystä, nimittäin kelpaako ohjelmaksi Nero ja tarvitaanko Fire wire kaapelia jos on Fire wire kortti?

        Pystyy Nerollakin polttamaan videosi DVD:lle, mutta sillä ei pysty siirtämään sitä kameran nauhalta tietokoneelle. Pinnacle Studiolla voit siirtää videon tietokoneelle ja editoida sen haluamaksesi, lisätä musiikkia ja tekstejä, lopuksi polttaa se DVD:lle.
        Jos koneessasi on jo FireWire kortti, sinun pitää ostaa FirreWire kaapeli, jos korttia ei ole ja hankit sellaisen, sen mukana yleensä tulee myös kaapeli. Ohessa linkki, josta saat lisätietoa.

        http://www.digivideo.fi/dv/perusasiat/firewire.php


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2511
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe