hääbudjetti

mariiqa

Minkä suuruisia budjetteja olette omiin häihinne varanneet? Ovatko pitäneet?

Tässä häistä haaveilen, mutta köyhänä opiskelijana mietiskelin että millaisia säästöbudjetteja tässä olisi alettava järjestämään.... :)

4

1669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaimo-03

      Meidän häihin viime vuoden joulukuussa meni n.3000e, siihen mukaan lukien kaikki: molemmille häävaatteet, kukat, sormus, hääpaikan vuokra,pitopalvelu,juomat,hääyö hotellin sviitissä
      Vieraita oli noin.35hlö.
      Vanhempani maksoivat hääyön pitopalvelun,mieheni vanhemmat taas hääpaikan vuokran.

      • kohta vaimo

        meidän häät on keväällä, ja rahaa on varattu noin 3000 euroa, siihen ei ole laskettu hääpukuja, jotka on jo hommattu, eikä myöskään häämatkaa..
        vieraita tulossa n.60.
        Paljon voi vaikuttaa budjettiin vertailemalla hintoja, tekemällä itse ruokia, meikit, kampaukset..( olettaen tietty, että osaa, eihän kukaan halua näyttää hääpäivänään kassi-almalta!)
        Hääyön ja "kuherrukuukaudenkin" voi viettää kotona tai vaikka mökillä takan äärellä tunnelmoiden..
        Onnea kaikille kosineille ja kosinnan tänä vuonna vastaanottaneille!


    • morsio 05

      Häät tulossa 2005 ja nyt budjetti 5000 euroa n. 60 hengelle. Ilman häämatkaa ja sormusta. Alle 6000 olis tarkotus jäädä.
      Suurimman osan nielaisee juhlapaikan vuokra 1000 euroa ja pitopalvelu n. 1500 euroa. Bändi n. 800 euroa, puku n. 300 euroa ja loput parisataset saa menemään joka paikkaan (kampaus ja meikki, kukat, autonvuokra, hääyösviitti jne.).

    • marrasmorsian

      Meillä ei mene häihin läheskään niin paljon rahaa kuin monilla tuntuu menevän, vaikka vieraita on tulossa 150. Hieman yli 1000 euroa menee, mutta vanhempani onneksi maksavat osan.

      Hääpuvun vuokra 320 e, miehen vaatteet vuokralle 100 eurolla, kengät 25 euroa, kampaus 70 euroa, häämeikki 60 euroa, koristeet ja hääpaikan kukat yhteensä reilu 200 euroa. Hääpaikan vuokra 400 euroa (vanhemmat maksavat), suvusta löytyy bändi, joka lupautui esiintymään häissä. Kun bändi väsyy siirrymme stereoihin. Äitini osaa ammattinsa puolesta tehdä ruoat ja kakut, osa tilataan valmiina. Vanhemmat maksavat ruoan. Sormuksia emme ole vielä katselleet. Paljon säästyy, kun ei tarvitse pitopalvelua. Myöskään varsinaista morsiuskimppua en aio laittaa, ainoastaan muutaman kauniin tulenpunaisen kukan käteen. Vierasmäärästä riippuen hääjuhlanhan voi pitää esim. vanhempien kotona, jolloin säästyy hääpaikan vuokraukselta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe