9-5 saab aerossa uusi D2 street sarja paketissa tulleilla ensi jousilla.
Ongelmana töyssyjen jälkeinen "pomppiminen" sekä pysähtyessä jarrun päällä, kestää noin 3s ennen kuin keinuminen loppuu. Iskarian säätöjä viety laidasta laitaan ja toki ihan tapissa keinunta vähenee hiukan, vaan ei lopu. Ja väkisin tulee mieleen, että jos uuden iskarin säätö pitää laittaa tappiin, on jotain pielessä. Rengas paineta lisätty, esijännitystä jousissa lisätty sekä vähennetty. Alustassa lähes kaikkki puslat juuri uusittu uretaanilla. Rengaskulmat vielä persiillään, mutta liittyykö mitenkään pomppimiseen ja keinumiseen auton olessa paikallaan. Autoa laskettu maltilliset 3cm.
Mitä minulta on jäänyt huomaamatta muuta kuin et väärä merkki etumaskissa ;D
D2 coilover ongelmaa
1
2691
Vastaukset
- No More D2
Nyt ei ole kyse madalluksesta, eikä alustan puslista, eikä pyöränkulmista
tai jousien esijännityksessä. Ostamassasi D2 Coilover -alustassa on vika:
Iskareiden hidas puristus- ja paluvaimennus on liian tehoton. Jos ongelma ei poistu vaimennuksen säädöllä., on iskarissa yksinkertaisesti liian vähän vaimenusta. Ei uuden sport-iskarin kuulu olla tuollainen.
Toinen vaihtoehto on tolkuttomasti liian jäykkä jousi. Silloin auto keinuu, vaikka iskari olisi terve. Esijännityksen säätäminen voi vaikuttaa asiaan jonkin verran.
Toivottavasti ostit tuon Taiwanilaisen alustasarjan Suomesta. Silloin sinulla voi olla toiveita saada maahantuoja hoitamaan reklamaatio. Ilmoita maahantuojalle, että reklamoit iskarit. Jos myyjä ei vapaaehtoisesti tartu toimeen, niin teet kaupasta reklamaation Kuluttajaviraston kautta: http://www.kkv.fi/.
Kiinalainen ja Taiwanilainen laatu ei autojen viritys, ja tuningosissa ole vielä eurooppalaisen tasolla. Säästit epäilemättä muutaman huntin hinnassa, verrattuna johokin euromerkin alustaan.
Huomasitko muuten, että D2:n alusta ei taida olla TÜV-hyväksytty. D2 coiloverin käyttö loppuu viimeistään siinä vaiheessa kun yrität katsastaa auton. Mukana toimitettu ns. TÜV-todistus on todennäköisesti Taiwanissa kirjoitettu. Euroopassa kelpaa vain Eurooppalaisen tutkimuslaitoksen todistus.
Olen itsekin iskenyt käteni paskaan D2 Coilovereiden kanssa yhden kerran. Hyvä tietää, että K-Sport on samaa tavaraa, mutta eri värisenä. Ja XYZ sekä BC Racing ovat sitten jo ihan sitä itseään eli mannerkiinassa tehtyä roinaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949367Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki694864Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit592887Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82088Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411354
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota471276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242