mitä vikaa whiskasissa

mitä vikaa kisun ruoka

Mitä vikaa on whiskasissa? Kaikki melkein sanovat että "älä syötä sitä kissallesi". Oma kissani on syönyt sitä koko ikänsä eikä se ole sairastellut tai muuta ikinä, se on terve kuin pukki joten miksi kaikki haukkuvat sitä.

12

358

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nii in

      Koska siinä ei ole lihansyöjälle sopivia ainesosia: viljat, sokerit, väriaineet. Ja siitä puuttuu lihansyöjälle elintärkeä aines: liha.
      Eikä ne sairaudet iske heti vaan vasta monien vuosien päästä. Ja vaikka kissa ei koskaan sairastuisikaan niin miksi pitää tietoisesti syöttää tärkeälle lemmikilleen roskaruokaa, joka voi aiheuttaa vaikka mitä vaivoja? Tuskin itsekään eläisit kovin kaksisesti mäkkärin euron juustoilla?

      Siinä vähän miettimisen aihetta.

    • hyvää on

      Ei siinä ole mitään vikaa. Nämä ruokavauhkoilijat vain hilluu syyttä suotta!

    • syötä mitä haluut

      No ensinnäkään koskaan ei kannattaisi antaa saman valmistajan ruokaa, vaan vaihdella eri merkkejä. Kissasta tulee ronkeli jos aina syöttää samaa.

      Itse annan päivittäin eri valmistajan ruokia, käytössä on ainakin 7 eri valmistajan märkäruoat. Kyllä siihen joukkoon 1 whiskaskin mahtuu, mutten koskaan syöttäisi sitä päivittäin.

      Whiskas ei ilmoita mitä viljaa se ruoassaan käyttää, mutta jos se on vehnäjauhoa se ei ole hyväksi eläimelle eikä meille ihmisillekään.
      Proteiinipitoisuus on myös melko alhainen.

    • Mistä alottas

      vähän kuin kysyisi että mitä vikaa on HK:n sinisessä

    • 6+9

      Eihän siinä mitään vikaa olekaan. Ihan tutkitusti laadukasta ravintoa kissoille.

    • tidi

      Ihmiset jotka syöttävät kissalleen kuivaruokaa eivät tiedä piiruakaan kissoille sopivasta terveellisestä ruuasta. Ensiksikin raksut ei sisällä nestettä. Kissa tarvitsee nestettä ateriastaan. Luonnossa se syö viitisen hiirtä tms päivittäin ja saa nesteensä enimmäkseen niistä. Lisäksi raksujen proteiini on korkeasti prosessoitua eikä millään lailla terveellisessä muodossa. Vitämiineja ja muita terveysvaikutteisia aineita raksuihin on lisätty ja ne on raksujen kantava osa, mutta monissa onkin myös lääkeaineita joiden osalta kandeis harkita antaako kissalle vai ei. Ja sitten jos raksut vielä sisältävät viljaa ja hyvin vähän sitä lihaproteiinia niin ne on tuhannen valovuoden päässä kissan luontaisesta ravinnosta.

      Tämä nyt vaan raksujen osalta ylipäätään. Whiskasilla on toki märkäruokaakin, sitä ei voi raksuihin verrata. Ylipäätään omistajan pitäisi aina tarkistaa paljonko lihaa tuote sisältää. SItä pitäisi olla vähintään 70%. Tähän kategoriaan kuuluvat kissanruuat ovat valitettavasti vähemmistö kissanruokina myytävistä mömmöistä. Lihan määrää on valitettavan vaikea saada selville purkkien kyljistä. Huonolaatuisissa prosentuaalista määrää ei olekaan mainittu. Ne merkit, joissa lihaa on oikeaoppisesti taas mainitsevat määrän tietenkin ilomielin.

    • Emppis123

      Kissa on 100% lihansyöjä. Whiskassissa on 4% lihaa, loput viljaa yms. täyteaineita, jolla kissa tulee täyteen mutta ei saa tarvittavia ravintoaineita. Näyttää ja haisee lihalta, mutta kaukana siitä.

      Eläinkaupan ruuissa lihaa yleensä vähintään 70%, ja se mitä meillä yleensä syötetään on vai hitusen whiskassia kalliimpaa mutta 91% lihaa.

      Sama pätee raksuihin verrattaessa marketti- ja eläinkauppatuotteita. Lihapitoisuus ratkaisee. (Mielellään raksutkin pieneen vesimäärän sekoitettuna jotta tulee kosteutta ravinnon mukana.

    • kitekat
    • kitekat
      • derbina

        Niin, siksi kannattaa ensimmäisenä katsoa se tuotesisältö. Jos ymmärtää lukemansa, ja jos ymmärtää sen että kissa on lihansyöjä, niin ei ole mitään hätää. Jos ruuassa lukee viittauksia viljoista tai sokereista niin silloin pitäisi jo kellojen kilistä, että ei ole laadukas ruoka.


    • meatmeat

      Miks helkutissa ihmiset ostaa kissalle muuta kuin liharuokaa!??? Ja vielä paremmin miks valmistetaan kissanruokia jotka ei kissoille sovi! Omistajien pitäis olla fiksuja ja tsekata aineosat tarkasti.

    • Sannnnnnni

      Ei Zooplus ole mikään herran enkeli, ne myyvät mitä tahansa mitä ihmiset haluavat eläimilleen syöttää, kuka mistäkin syystä, Whiskas mukaanlukien. Muu on vain huonoa bisnestä. Niiltä vain saa laadukkaat safkat halvemmalla koska niiden volyymi sallii pyöritellä kokonaisia kontteja Applawsia, Smillaa ja vastaavia, kun taas pieni suomalainen kauppa joutuisi tilaamaan pari pikkupussia ja odottamaan että joku ostaa ne, tai ei. "Zooplussalta saa hankalasti saatavat tai naurettavan kalliit laaturuoat halvemmalla" ei tarkoita että "kaikki mitä Zooplus myy on edullista ja laadukasta".

      Mitä siihen tulee miksi kissoille syötetään kaiken maailman töhkää...No, kissan pitäisi saada lihaa ja liha yleisesti ottaen on kallista, töhkä ei. Töhkän vaikutukset eivät näy vuosiin, eivät ainakaan suoranaisena sairautena, vain hiipivänä silottomuutena jota on vaikea huomata. Aika moni ihminen hankkii "jonkun kissan ettei tule hiiriä, ihan sama" ja ajatus siitä että sijoitettaisiin reippaasti siihen että saa juuri *tämän* kissan niin kauan kuin suinkin on ihan vieras. Jos se kuolee niin eh, uusi. Lisäksi koko ajatus siitä että kissan ruokinta on joku asia mistä pitäisi olla kiinnostunut on aika uusi -moni rakasti lapsuudenkissaansa joka söi Whiskasia eikä halua ajatella että se olisi ehkä voinut elää paljon pidempään jos ei olisi syönyt, koska se on aika ikävä ajatus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      130
      7172
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2539
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1220
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      69
      889
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      764
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe