mää haluaisin tiibetinspanielin! kyllä mulle on luvattu jo koira mutta en tiiä mitä vanhemmat nyt sanoo. mun äitillä on ollu semmonen ja se tykkää hirveesti! mää oon lukenu niistä vaikka kui paljon mutta en mää iha vielä ottaiskaa. onko kokemuksia?
tibetisspanieli
8
467
Vastaukset
- neena
nii..
- neena
eikö kellään oo tipsua?! passaahan se ekaksi koiraksi? paitsi on äitillä kyllä jo ollu sellane...
- Anneli
Tiibetinspanieli siis.Pitää alusta asti olla selkeät säännöt.Omani on jo 16 vuotias.Ja yleensähän pienet koirat elävät vanhemmiksi kuin isot.Ihana ´rotu on ja sopii hyvin ensimmäiseksikin koiraksi.
- Ota ihmeessä
Mulla on kaksi ihanaa tipsupoikaa, 7 ja 2 vee. Maailman parhaat ja uskollisimmat kaverit, vanhempi oikein tyypillinen tiibetiläinen, itsepäinen kun muuli mutta hellä kun sille päälle sattuu. Nuorempi on itse lempeys ja aina iloinen ja kiitollinen kaikesta. Lenkittää saa pitkiäkin matkoja, mutta pakko ei ole, tyytyy kyllä vähempäänkin. Pääasia, että pääsee kävelylle ja nuuskimaan! Paitsi vesisateella. Ja pakkasella. Silloin pikapisut lähipuun juurelle ja äkkiä sisään lämpöselle sohvalle...
Suosittelen todellakin ekaksi, tokaksi ja vikaksi koiraksi!- tipsu-fani
aija mutta minun tipsu kyllä menee sateellakin ulos vaikka kuinka pitkälle lenkille kun meillä on sade pukukin ja kun se oli viellä ihan vauva niin meill on sille pakkas puku mutta nytten sillä on jom paksu turkki mutta jos se menee taka pihalle niin laitamme sen puvun päälle koska se on vaikka kuinka kauan ulkona aina se on uros tipsu ja 1w
- tipsu-fani
no jos ihan suoraan pitää puhua niin okei tipsut ovat iaka itsepäisiä mutta toosiii iloisia. mutta myös HYVIN uteliata ja haluavat kokea kaikkea. mutta jos haluat sellaisen koiran mitä haluat kouluttaa kunnolla niin tipsut eivät ole siihen maailman parhaita koska itse halsuisn ison koiran että voin kouluttaa sitä mutta äitini halusi pienen niin otettiin tipsu. ja aloin kouluttaa sitä niin hermot meni siinä ppitää olla todella kärsivällinen jos kouluttaa tipsua mutta kyllä se ossaa tehdä nykyään vaikka mitä ja on vasta 1w. kovaa oli kouluttaa mutt ei se tottele viellkään tänne sanaa kunnolla jos on löytänyt jotain kiinnostavaa. ja jos ostatte uros tipsun ja lähellä on tie mistä kulkee koiria "kokemusta" niin uros tipsu karkaa iana kun on mahdollisuus narttujen perään.. minun tipsu karkaa kokoajan pois ja joku ihminen joutuu aina tuomaan sen minulle (noloa) meillä on melkee metrin pituset aidat ja se hyppii niitten yli joten nykyään joudun pitämään istä kahdessa pitkässä narussa kiinni ja se on puussa kiinni ettei karkaa.
- neena
ku mä ja mun kaks siskoa ollaan pesty meijän "vauvalta" kuukauden ajan kakat nii vanhemmat lupas että sitte saahaan koira mutta ku mää kysyin vasta että nii millon me saahaan se nii isä sano että eikö me aluttu mieluummin kanin.. mutta ku me saatiin se ilmaseksi ja se ois muuten tapettu nii pitihä se ottaa! nii en mää oo oikee varma että saahaanko me mutta kyllä mää monesti aina tinkaan.. :)
- sulle sopis
Kuule, mieti tarkkaan tota tipsu-juttua. Ne on tosi pahoja karkailee, ei voi ollenkaan olla ulkona irti, eli leikkiä... Cavalier king charlesin spanieli sopis sulle paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925941
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv943011Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48764