Naxos hintataso?

Naxositalia

Hei,

Olen suunnittelemassa matkaa Italiassa Sisiliassa, sijaitsevaan Naxosiin. Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä paikasta, kannattaako mennä?

Eniten kiinnostaisi hintataso: ruoka ja juoma (ravintoloissa, kaupassa), kahviloiden hinnasto, paljonko pitää varata yöelämään, taksit ja julkinen liikenne jne. Ostoksilla tuskin käymme paljoakaan, mutta niistäkin kuulisin mielelläni.

Toivon asiallisia vastauksia, kiitos.

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Il avaro

      Kun kukaan muu ei vastaa, yritän. Olen perheen kanssa käynyt Naxosit, Taorminat, Sorrentot, Riccionet, Cattolicat, Gardat, Malcesinet. Eri puolilla Italiaa, erilaisia mutta niin samanlaisia.

      Ne ovat turistikohteita, turisteja vartenhan ne siellä ovat ja tursimilla elävät. Ei niissä mitään vikaa ole, mutta paljon, paljon mielenkiintoisempaa on miettiä, mihin todella haluaa mennä, ja mennä sinne, ihan oman maun mukaan. Lentoja on netistä ostettavissa loppumaton valikoima. Hotellin tai vuokra-asunnon hankinta on yhtä helppoa. Näin ei ollut silloin 80-90-lukujen tienoilla.

      Kannattaako mennä Naxosiin? En todellakaan osaa sanoa. Itse en menisi. Enkä menisi siinäkään tapauksessa, että en olisi siellä käynyt. Johonkin mielenkiintoisempaan paikkaan Sisiliassakin kyllä.

      Ei Naxosissa ole mitään omaa hintatasoa. Elintarvikkeiden hinnat kaupoissa ja ravintoloissa ovat Italiassa 20-25 prosenttia alemmat kuin Suomessa. Mutta hajonta on suurta: riippuu elintarvikkeesta, riippuu ostopaikasta. Naxos on turistipaikka, jossa hinnoilla on taipumus olla se mukaiset. Tuskin kuitenkaan Suomen tasoa, ellei ihan pahimpaan turistihoukuttimeen eksy.

      Yöelämään pitää varmaankin varata sen mukaan, millaista yöelämää aikoo viettää. Tähän en osaa sanoa mitään.

      Takseihin ja julkiseen liikenteeseen varmaan on syytä varata sen verran, kuin niihin Suomessakin varaisi, vaikka ne jonkin verran halvempia ovatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1080
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe