Opel Astra 1.6 16V ja nokkahihnan vaihto

Huijauksen makua

60TKM ja vm. 2000 Opel Astra 1.6 16v nokkahihna vaihtoon. Samalla suosittelivat Opelin merkkihuollossa, että vaihdetaan samalla myös vesipumppu. Näin tehtiinkin. Mielenkiinnosta, pyysin saada vaihdetut osat mukaani. Oli kuulemma vesipumppu vuotanut, itse en ollut huomannut nestepinnan laskua paisuntasäiliössä, eikä jäähd. nestettä ollut tarvinnut lisätä.
Vesipumpun rungossa stanssaus; ympyröidyssä renkaassa merkinnät "00." ja "07" . Tarkoittaisiko , että ao.pumppu tehty 07/2000. Olen kaaran 1. omistaja ja Astra käyttöönotettu 05/2000. Jos näin, niin ao. pumppu ei ilmeisesti voi olla tämä minun autostani vaihdettu / jos on sitten pumppua vaihdettu ollenkaan. Erityisesti mainitsivat, että v-pumppu oli vuotanut.
Kiristinrullan päälle tihuuttava jäähd. neste rikkoo hihnan kiristysrullan ja sen jälkeen hihan hyppää pois päältä / katkeaa ?

60TKM:ssä ,ohjelman mukaan pitänyt vaihtaa myös sytkätulpat. Konehuoneessa ja moottorin päällä oleva suojamuovissa 60000 km:n pölyt. Jäi vaikutelma, että miten tulpat voidaan vaihtaa, jos suojamuovi tasaisen pölyn peitossa, vailla yhtäkään jälkeä , että siihen olisi koskettu ?
Tulpat vaihdettu varmaan sitten öljypohjan kautta ;.)
Jää aina pienoinen huijauksen maku, osa laskutetuista toimenpiteistä varmasti jäänyt tekemättä, laskutettu kuitenkin. Tilanne ei liene sen parempi näissä hieman edullisimmissa "villeissä" huoltopisteissäkään.

4

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijattiin?

      olisit kertonut liikkeen missä tällä tavalla huijataan niin osaisi muutkin välttää jatkossa!

    • huijauksen makua

      Hankin suojamuovin kiinn. ruuveihin sopivan avaimen ja tarkistan pitääkö tulppien vaihtamattomuusepäily paikkansa. Tämäkin yksi hidaste; Opelissakin käytetään kaikenmaailman erikoiskannoilla olevia pultteja vaikkapa näiden koneen suojamuovien kiinnitykseen, joihin ei useimmilta omatoimiasentajalta varmana löydy sopivaa avainta/kärkeä valmiiksi työkalupaksista. Pitänee nyt siis hankkia, vaikka vain tätä yhtä käyttökertaa varten.
      En ole vielä ryöminyt Astran alla, josko vesipumppu-asian pääsisi tarkistamaan nokkahihnasuojusta irroittamatta ,kurkkaamalla suojuksen raosta.

      • kun tsekkaat

        Sinun täytyy poistaa tulppien päältä yhtenäinen sytytyspuolien silta, sekin on kiinni erikoisruuveilla. Tulpat on vielä syvissä koloissa, joten tarvitset pitkän tulppa-avaimen, jossa tulpat pysyy kiinni eivätkä putoile. Takaisinlaitto voi olla muuten vaikeaa.


    • tehdä

      Vesipumput ei oikein kestä 120 tkm, joten parempi vaihtaa ajoissa. Pumppu on halvempi vaihtaa hihnan kanssa samaan aikaan, kun sitten erikseen vähän ajan päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7808
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      431
      2096
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      1979
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1570
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1218
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1148
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1008
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      819
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      689
    10. Sofia matkii Martinaa

      Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      668
    Aihe