Lehdistö & Auer

ilmianto123

Miten on mahdollista, että lehdistö kirjoittaa Anneli Auerista kuten kirjoittaa? Eikö ihmisellä ole mitään yksityisyydensuojaa?

114

417

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nurinperinporin

      Tuota minäkin olen ihmetellyt. Onko kyse siitä että viranomaisilla on omat luottotoimittajat joille viranomaiset "vuotavat" tietoja, joiden oletetaan olevan luotettavia? Lehdet sitten uhrin asemaan joutuneista kirjoittavat rajattomasti soopaa.
      Ensimmäinen tällainen tapaus, joka on jäänyt mieleeni, oli muusikko Inkinen Raisiosta, joka päätyi itsemurhaan lehtikirjoittelun takia. Insestisyytöksistä oli silloin kyse, muistaakseni.

      • laillisuus?

        Merkittävää on se, että tuskin oli mitään tutkintaakaan, ei ainakaan syytteitä, vaan jutun vuoti julkisuuteen jo varhaisessa vaiheessa joku poliisi. Miksi?


      • einäyttöä
        laillisuus? kirjoitti:

        Merkittävää on se, että tuskin oli mitään tutkintaakaan, ei ainakaan syytteitä, vaan jutun vuoti julkisuuteen jo varhaisessa vaiheessa joku poliisi. Miksi?

        Anneli Auerin tunnustus vuoti myös julkisuuteen salamannopeasti tunnustuksen tapahduttua, raakaversiona, ilman ensimmäistäkään tarkastelua että oliko vain höpinää.


      • Porin_poliisi

      • hallooketäänkotona

        Onko elokuvassa rikottu vainajan oikeuksia? Oli kuuleemma Mäkisen koneelta näytetty vainajasta kuvia? Eikö poliisikaan eikä Ohjaajakaan tiedä että potilastietojen luovuttamien ulkopuolisille on rikos. Pitää myös musitaa ettei häpäistä vainajaa, olen ymmärtänyt että näissä on tiukat ohjeet olemassa.


      • sfedwsgww

        Yksi pointti on potilastietojen urkkimenen.


      • porin-poliisi
        hallooketäänkotona kirjoitti:

        Onko elokuvassa rikottu vainajan oikeuksia? Oli kuuleemma Mäkisen koneelta näytetty vainajasta kuvia? Eikö poliisikaan eikä Ohjaajakaan tiedä että potilastietojen luovuttamien ulkopuolisille on rikos. Pitää myös musitaa ettei häpäistä vainajaa, olen ymmärtänyt että näissä on tiukat ohjeet olemassa.

        jos nyt kuitenkin keskitytt'isiin vain syyttömästi syytettyjen ja tuomittujen oikeuksiin/


      • Kikkakolmonenjou

        YLE on liian vähän elokuvaa sensuroinut, toivottavasti YLE ei rikonut lakia siinä kohtaan, kun lähetti elokuvan kansalle, YLE kun ei huommanuut pientä ohjaajan kikkaa.


      • oujeeeeeeeeeee

        Pssssssssst!!! JJ oli myös kokoomuslainen.


      • musta_lammas
        oujeeeeeeeeeee kirjoitti:

        Pssssssssst!!! JJ oli myös kokoomuslainen.

        Jep, mutta Holmlund ja Paatero ovat korkeampiarvoisia kokoomuslaisia.


      • eivoikuinnauraa

        Eipäs, kun JJ oli AA:n puolella nii sen takii sitä ei mainittu eikä saa mainita.


      • työsuhderomanssi

        Joutsenlahdesta tehtiin syntipukki Paateron ja Holmlundin tekemiin virkavirheisiin sekä rikospaikalla ryssineiden kädettömien poliisien tekosiin. Päätutkija Tapio Santaoja alkoi kääntää porukkaa poliisilaitoksella Joutsenlahtea vastaan sen naispoliisin kanssa, joka oli yrittänyt pokata epätoivoisesti esimiestään Joutsenlahtea. Joutsenlahti ei naiseen kuitenkaan ihastunut (nainen on kuulema ruma), vaikka jotain vispilänkauppaa nainen oli onnistunutkin Joutsenlahden kanssa kehittämään.


      • suosittu_dokumentti
        Porin_poliisi kirjoitti:

        Dokumenttiprojekti: Ulvilan murhamysteeri.

        http://areena.yle.fi/tv/2689828

        Nähtävissä vielä jonkin aikaa.

        Elokuva on nähtävissä Areenassa vielä muutaman päivän ajan. Katsojaluvut netissä lähenevät 30 000 katsojaa. Televisiossa oli 688 000 katsojaa ja erikseen on DVDn ostaneet ja/tai vuokranneet. Elokuvaa on esitetty myös Saksassa ja Ranskassa televisiossa.


    • kyllä on

      Totta kai on luottotoimittajat. Kehityksen näkee selvästi monesta viime vuoden kohujutusta. Nämä toimittajat saavat juttuaihiot aina ensimmäisenä luottamuksellisesti, kunhan kirjoittavat jutun täysin kritiikittömästi juuri niin kuin vuotava viranomainen haluaa asian esitettävän.
      Molemmat hyötyvät. Toimittaja saa parhaat ja myyvimmät kohujutut julkaistua ensimmäisenä. Toiset sopulit sitten kopioivat saman jutun omiin kanaviinsa "ensimmäisenä asiasta kertoi.."-tyyliin). Viiranomainen puolestaan saa väännettya asiaa haluamaansa suuntaan.
      Yhtenä tyyppiesimerkkinä kuuluisa "kiistaton kuvatallenne", johon nettimölisijät vieläkin vetoavat.
      Karmea tilanne kehittynyt pikku hiljaa. Missä on tutkiva journalismi vai eikö siihen lähtökohtaisestikaan kuulu itse journalismin kriittinen tarkastelumahdollisuus. Ei korppi jne., inhimillistä kyllä mutta...

      • einäyttöä

        "Luottotoimittajien" vastuu vs. Anneli Auer, siinäpä pähkäiltävää


    • Benina
      • terapeuttiStråle

        Luin pitkästä aikaa Joutsenlahden kirjeen aiheuttamia kommentteja joita tuosta linkistä avautuu heinäkuulta 2012.
        Kertakaikkiaan suuri päänavaus oli Vaasan hovioikeuden tuomio 19.2. tänä vuonna. Murha. Infon ja lehdistön vastuu on yhä suurempi kysymysmerkki. Murha. Infon kirjoittajista suurin osa kivittäjistä on jo tajunnut oman henkilökohtaisen vastuunsa ja ovat vaienneet.
        Mutta lehtimiesten perääntyminen ja totuudellisen informaation levittäminen Ulvilasurmasta ja Auerista antaa vielä odotuttaa.


    • minnesekuuluu

      Tajuntateollisuutta! Lehdistö, huomio!

    • älä epäile!

      Älkääs nyt ajatelko itse - tulee kuitenkin joku, joka käskee kohta pistään foliohatun päähän. Ajatteleminen - ja varsinkin epäily - ne on nyt kiellettyjä, ja tätä varten on valjastettu varsinainen trolliarmeija älyttömiä kanssaihmisiä kiljumaan milloin minkäkin olevan ihan karmeaa salaliittoteoriaa. Nämä auktoriteettien ihanat pikku apulaiset.

    • totuus voittakoon

      Hyvin sanottu! Auktoriteettien pikku apulaiset, niitähän te olette, te Auerin syyllistäjät - ja oikein ahkeria sellaisia.

    • missäjarru?

      Mistäköhän se kiikastaa eniten ettei Vaasan hovi saa irtoamaan päätöstä?
      A) Koiviston todistus
      B) Joutsenlahden keskeneräinen juttu
      C) "lukkoonlyöty" LSH-juttu
      D) suulliset esitykset oikeussalissa

    • terapeutti

      Lehdistö on suhtautunut melko epäilevästi Auerin vapauttavaan tuomioon. Jopa A-Talkin huippunimet suhtautuivat tosi varovaisesti. Ainoa jolla oli jotenkuten asenne kunnossa oli Helsingin rikoshistorian professori Jukka Kekkonen. Matti Nissinen suoraan myönsi kuinka yllättynyt hän on vapauttavasta päätöksestä. Mutta selitys löytyi. Hän on tietonsa ammentanut Ulvilasurmasta median välityksellä pääasiallisesti.

      Median suuri rooli hämärryttäjänä on tuomion jälkeen paljastunut siten että edelleen syydetään lukijoiden tietoon valheellisia Ulvila"faktoja".
      Ei Auer voi olla muuta kuin vihattu Suomessa kun lehdistö jatkaa disinformaation levittämistä.

      • oikeuttahaluammemaassa

        Toivottavasti lehdistö herää vähän suuremmassa määrin kuin nyt kirjoittamaan totuudenmukaisia asioita. Edelleen on valheita ja vääristelyjä liikkeellä. Iltalehden tekemä videohaastattelu Auerista oli sentään jo jotain. Mutta nyt ne pääasiassa käyttäytyvät vielä kuin sopulilauma nuo toimittajat, kun ne luulevat että pitää edelleen kannattaa syyllisyyttä. Kulkevat jonkun perässä, jonka luulevat olevan oikeammassa kuin Vaasan hovioikeus. Maa on täynnä huonoja häviäjiä.

        Ja sitä yhtä hovioikeuden tuomaria suuresti ihmettelen. Miten se voi olla eri mieltä?


      • tosiasiat

        Nyt on kaikilla mahdollisuus lukea koko HO päätös ja poimia sieltä mitä vain ruodittavaksi. Ihmetellä saa ja monia kummallisia tosiasoita ovat HO:n tuomarit löytäneet ja silti vapauttivat, vaikka toisaalla kirjoittavat mustaa valkoisella seikoista jotka ehdottomasti sulkevat ulkopuolisen pois. Kokonaisuus on tärkein. Huppiksen mentävää aukkoa ei löydy. Pitää katsoa tosiasioita ja tarkastella kaikkea häkenauhan antaman aikajanan sisällä. Yksi tuomari ollut hereillä.


      • tyrapeutti

        Joo, kyllä annulistien kahvinporot kertoo totuuden paljon luotettavammin.


      • einäyttöä
        tyrapeutti kirjoitti:

        Joo, kyllä annulistien kahvinporot kertoo totuuden paljon luotettavammin.

        Satu Kivimäki käänsi poika Auerin mielen ylösalaisin ja se sopi oikein hyvin Porin poliisissa Joutsenlahden vihamiehille.


    • whattafuck

      Puhumattakaan siitä että jopa valtakunnansyyttäjä ja kaksi muuta korkea- arvoista henkilöä antaa julkisia lausuntoja A- talkissa omien sanojensa mukaan MEDIATIETOJEN pohjalta!

      Näin poikkeuksellisessa tapauksessa voisi olettaa tuontasoisten virkamiesten perehtyvän hyvin tarkasti kaikkeen materiaaliin ennen julkisten lausuntojen antamista. mutta ei, ei suomessa. Täällä jopa valtakunnansyyttäjä katsoo mediasta juorut ja antaa sen pohjalta lausuntoja julkisesti.

      Aivan uskomatonta tuubaa.

      • ollipoikju

        Juuriki näin. On kyllä varsinainen looserivapaamurareiden ja muiden en-pärjää-itse vaikka haluan ei-solidaarista politiikkaa Ankkalandia.


      • hahahahhahahahaha

        annulisteja v-tuttaa kun kukaan ei usko syyttömäksi, kaikki tietää syylliseksi, korkeimman oikeuden jälkeen tiedätte tekin.


    • IsotIhohuokoset

      Porin poliisi pelkää sitä oikeaa murhaajaa, murhatutkijakin vetäytyi jutusta tämän uhkailun vuoksi, murhaaja uhkaili koko perhettä. Tämän takia tutkinta olisi heti pitänyt siirtää KRP:lle kuten Joutsenlahti ehdotti, mutta Paatero tyrmäsi.

      • huuuiii

        Vai sen takia joutenlahti ei uskaltanut tutkia oikeaa murhaajaa, pelkäsi auerskaa.


      • nurinperinporin
        huuuiii kirjoitti:

        Vai sen takia joutenlahti ei uskaltanut tutkia oikeaa murhaajaa, pelkäsi auerskaa.

        Typerää mutta niin tyypillistä yrittää kääntää asiat päinvastaiseksi. Miksi teet niin, huuuiiii?


      • missäonnittelutviipyy
        nurinperinporin kirjoitti:

        Typerää mutta niin tyypillistä yrittää kääntää asiat päinvastaiseksi. Miksi teet niin, huuuiiii?

        Auer pääsee siis vapaaksi.
        Hänen uskollinen ihailijansa Premiata ei ole nyt lainkaan onnitellut Aueria täällä. Miksi ei?
        Pelkääkö se , että ne nappaa hänet seuraavaksi, kun hän on täällä kehunut tietävänsä toisten tekemiä vakaviakin tekoja. Ties vaikka kuuluu itsekin siihen jengiin.


      • murhaajaniillävapaana

        Tuo sama Premiata kirjoitti tosi pitkään omia tietojaan ja vakuutteli Auerin syyttömyyttä. Se tiesi jostain punaisesta Volvosta ja jostain Tampereen suunnasta ikään kuin itse asuisi tai olisi joskus asunut Tampereella.
        Jospa se huppumies löytyykin sieltä suunnalta?


      • truuuuuth

        Toinen tekijä on ammatiltaan poliisi tai on henkilö jota täytyy suojella maineen/rahan takia. Miettikääpä sitä. Auer ei tehnyt tekoa yksin. Ja juurikin toisen tekijän ammatin takia poliisi "ryssi" ja suojelee tekijää.


      • truit

        herranjestas mikä logiikka,tämmöiset murhat tehdään yleensä mustasukkaisuudesta, mielenhäriöstä tai ollaan sotkeuduttu huumeisiin.
        Jukka ei kai huumebisneksiin ole sotkenut, Jukka kun oli älykkö, niin jäljelle jää noi kaksi vaihtoehtoa.


      • töttörööröötööt
        truuuuuth kirjoitti:

        Toinen tekijä on ammatiltaan poliisi tai on henkilö jota täytyy suojella maineen/rahan takia. Miettikääpä sitä. Auer ei tehnyt tekoa yksin. Ja juurikin toisen tekijän ammatin takia poliisi "ryssi" ja suojelee tekijää.

        Minä taas oletan että Jukan murha liittyy samaan kuin Tampereen 2011 hässäkkä.
        Elikkäs politiikkaa mukana myös.


    • SalaliittoSirpa

      Tunnettu ja kovan tuomion saanut seksuaalirikollinen, aivan kuin Jammu Siltavuori, paitsi ettei Jammukaan omia lapsiaan raiskannut.

    • juoppohullunjuttuja

      On tää vaan uskomatonta. Nyt on päättänyt Juha Vuorinenkin selostaa oikein henkilökohtaisella kirjeellä Anneli Auerille millaista on olla Anneli Auer ja millainen on hänen tilanteensa. Koska Anneli ei itse tiedä. Ei. Juha Vuorinen sen tietää.

      http://blogit.iltalehti.fi/juha-vuorinen/2015/02/26/kirje-annelille/

      Naisvihaa ja sovinismia huokuva vuorisen kirjoitus on juonta vailla, mikä on Vuorisen ajatus ja viesti? onko tuollakaan kirjoituksella muuta tarkoitusta kuin vittuilu?

      Juha Vuorisen lapset ovat varmaan ylpeitä isänsä tuotoksista.

      Oli mitä mieltä tahansa Auerin syyllisyydestä tai syyttömyydestä, on mahdoton ymmärtää, että isot miehet ja isot naiset, aikuiset ihmiset alentuvat tuollaiseen.

      • naisviha

        Vuorinen vertaa Aueria mm. Nils Gustafssoniin. Kuka edes tunnistaa Gustafssonia kasvoilta jos hän kävelee kadulla vastaan? Ei kukaan. Saiko Nils medialta tällaista kohtelua kuin Anneli? No ei todella.

        Kun kolmoismurhaaja, ja rikollisjärjestön perustaja Lauri Johansson tuli uskoon, saiko hän tällaista kohtelua lehdistössä mitä Anneli? Johanssonia kohdellaan kuin ihailtavaa julkkista, ja häntä tullaan oikein joukolla kuuntelemaan karismaatikkokristittyjen tilaisuuksiin kuin suurta actionsankaria. Vaikea kuvitella sama Annelin kohdalle. Johansson on todistetusti moninkertainen murhamies. Anneli ei ole todistettavasti syyllistynyt murhaan.

        Onko media huolissaan Johanssonin ehdolliseen vapauteen pääsystä? missä on Juha Vuorisen avoin kirje hänelle?

        Kuinka monen miespuolisen todistettavasti rikokseen syyllistyneen lapsenraiskaajan ja henkirikollisen naamat näkyy samaan tapaan joka lööpissä kuin tämän perheenäidin jonka syyllisyydestä ei voida olla edes varmoja?

        Auerjupakka on paljastanut monia inhottavia juttuja suomalaisesta yhteiskunnasta. yksi tällainen on suomalaisessa yhteiskunnassa pesivä naisviha ja sovinismi joka rypsähtelee silmille mm. tämän keissin yhteydessä ikävästi.


      • Olipas siinä oikein hyvä kirjoitus Juha Vuoriselta...


      • valtakunnansovinisti
        naisviha kirjoitti:

        Vuorinen vertaa Aueria mm. Nils Gustafssoniin. Kuka edes tunnistaa Gustafssonia kasvoilta jos hän kävelee kadulla vastaan? Ei kukaan. Saiko Nils medialta tällaista kohtelua kuin Anneli? No ei todella.

        Kun kolmoismurhaaja, ja rikollisjärjestön perustaja Lauri Johansson tuli uskoon, saiko hän tällaista kohtelua lehdistössä mitä Anneli? Johanssonia kohdellaan kuin ihailtavaa julkkista, ja häntä tullaan oikein joukolla kuuntelemaan karismaatikkokristittyjen tilaisuuksiin kuin suurta actionsankaria. Vaikea kuvitella sama Annelin kohdalle. Johansson on todistetusti moninkertainen murhamies. Anneli ei ole todistettavasti syyllistynyt murhaan.

        Onko media huolissaan Johanssonin ehdolliseen vapauteen pääsystä? missä on Juha Vuorisen avoin kirje hänelle?

        Kuinka monen miespuolisen todistettavasti rikokseen syyllistyneen lapsenraiskaajan ja henkirikollisen naamat näkyy samaan tapaan joka lööpissä kuin tämän perheenäidin jonka syyllisyydestä ei voida olla edes varmoja?

        Auerjupakka on paljastanut monia inhottavia juttuja suomalaisesta yhteiskunnasta. yksi tällainen on suomalaisessa yhteiskunnassa pesivä naisviha ja sovinismi joka rypsähtelee silmille mm. tämän keissin yhteydessä ikävästi.

        "Onko media huolissaan Johanssonin ehdolliseen vapauteen pääsystä? missä on Juha Vuorisen avoin kirje hänelle?"

        Vuorinenkin tiedostaa että Johanssoneille, Joel Liloille ja muille todellisille kriminaaleille avointen vittuilukirjeiden lähettäminen voisi olla oikeasti vaarallista. Juha tiedostaa syvällä sisimmässään että Anneli ei ole oikeasti vaarallinen. Nän ollen häntä voi kiusata surutta.


      • hahahahhahahahah

        Pedomurhaajaa saakin vihata, onpa nainen tai mies. Korkea aika saada tasa-arvoa tuomioihinkin ja laittaa auerska kärsimään teoistaan elinkautista.


      • erotlöytyy
        naisviha kirjoitti:

        Vuorinen vertaa Aueria mm. Nils Gustafssoniin. Kuka edes tunnistaa Gustafssonia kasvoilta jos hän kävelee kadulla vastaan? Ei kukaan. Saiko Nils medialta tällaista kohtelua kuin Anneli? No ei todella.

        Kun kolmoismurhaaja, ja rikollisjärjestön perustaja Lauri Johansson tuli uskoon, saiko hän tällaista kohtelua lehdistössä mitä Anneli? Johanssonia kohdellaan kuin ihailtavaa julkkista, ja häntä tullaan oikein joukolla kuuntelemaan karismaatikkokristittyjen tilaisuuksiin kuin suurta actionsankaria. Vaikea kuvitella sama Annelin kohdalle. Johansson on todistetusti moninkertainen murhamies. Anneli ei ole todistettavasti syyllistynyt murhaan.

        Onko media huolissaan Johanssonin ehdolliseen vapauteen pääsystä? missä on Juha Vuorisen avoin kirje hänelle?

        Kuinka monen miespuolisen todistettavasti rikokseen syyllistyneen lapsenraiskaajan ja henkirikollisen naamat näkyy samaan tapaan joka lööpissä kuin tämän perheenäidin jonka syyllisyydestä ei voida olla edes varmoja?

        Auerjupakka on paljastanut monia inhottavia juttuja suomalaisesta yhteiskunnasta. yksi tällainen on suomalaisessa yhteiskunnassa pesivä naisviha ja sovinismi joka rypsähtelee silmille mm. tämän keissin yhteydessä ikävästi.

        Gustafsson ei ole halunnutkaan esiintyä linssiluteena, ei ennen oikeudenkäyntiä eikä varsinkaan oikeudenkäynnin jälkeen. Hävis kertakaikkiaan kartalta. Auer paistattelis julkisuudessa vaikka joka päivä ja toisi( ja toi) lapsensa esiin. Ei ole normaalin äidin toimintaa. Kaikki pitäs repiä julki, viis lasten yksityisyydestä. Jos itse olisin epäiltynä, syytettynä vastaavista mitä auerkeissit sisältää, pysyisin kaikin tavoin pois julkisuudesta ja kieltäsin kaiken lapsia koskevan julkaisun.


      • Vai_Linssilude

        Kuule pallinaama. Eiköhän se ollut lööppimedia, joka lähetti valokuvaajat oikeussaliin kuvaamaan pelästynyttä perheenäitiä silloin, kun hänet vangittiin ekan kerran? Kerro vielä miksi syyttömän olisi pitänyt peittää kasvonsa? Luuletko tosiaankin, että kukaan haluaa tulla tunnetuksi murhaajana, tai saatika pedofiilina? Suurimmassa osassa lehtijuttuja, joissa Auerin naamaa näkyy, ei ole kirjoitettu sanaakaan hänen lausumiaan asioita. Auerilla ei ole enää muuta mahdollisuutta, kuin puolustaa itseään ja lapsiaan julkisuudessa, johon heidät ovat syyttäjät väkisin vetäneet.


      • tgf56
        naisviha kirjoitti:

        Vuorinen vertaa Aueria mm. Nils Gustafssoniin. Kuka edes tunnistaa Gustafssonia kasvoilta jos hän kävelee kadulla vastaan? Ei kukaan. Saiko Nils medialta tällaista kohtelua kuin Anneli? No ei todella.

        Kun kolmoismurhaaja, ja rikollisjärjestön perustaja Lauri Johansson tuli uskoon, saiko hän tällaista kohtelua lehdistössä mitä Anneli? Johanssonia kohdellaan kuin ihailtavaa julkkista, ja häntä tullaan oikein joukolla kuuntelemaan karismaatikkokristittyjen tilaisuuksiin kuin suurta actionsankaria. Vaikea kuvitella sama Annelin kohdalle. Johansson on todistetusti moninkertainen murhamies. Anneli ei ole todistettavasti syyllistynyt murhaan.

        Onko media huolissaan Johanssonin ehdolliseen vapauteen pääsystä? missä on Juha Vuorisen avoin kirje hänelle?

        Kuinka monen miespuolisen todistettavasti rikokseen syyllistyneen lapsenraiskaajan ja henkirikollisen naamat näkyy samaan tapaan joka lööpissä kuin tämän perheenäidin jonka syyllisyydestä ei voida olla edes varmoja?

        Auerjupakka on paljastanut monia inhottavia juttuja suomalaisesta yhteiskunnasta. yksi tällainen on suomalaisessa yhteiskunnassa pesivä naisviha ja sovinismi joka rypsähtelee silmille mm. tämän keissin yhteydessä ikävästi.

        Ämmiä hyyssätään ihan liikaa!!! Saavat naurettavia tuomioita tai vapautetaan törkeistä rikoksista joista mies saa tuntuvan tuomion. Auer oli niitä todella harvoja naisia joka oli kerta kaikkiaan pakko laittaa vastuuseen oksettavista seksirikoksista lapsia kohtaan. Kun pääsi luistamaan murhatuomiosta. Siksi väärä syy mutta hyvä että sentään tuomittiin.


      • terapeuttiStråle
        tgf56 kirjoitti:

        Ämmiä hyyssätään ihan liikaa!!! Saavat naurettavia tuomioita tai vapautetaan törkeistä rikoksista joista mies saa tuntuvan tuomion. Auer oli niitä todella harvoja naisia joka oli kerta kaikkiaan pakko laittaa vastuuseen oksettavista seksirikoksista lapsia kohtaan. Kun pääsi luistamaan murhatuomiosta. Siksi väärä syy mutta hyvä että sentään tuomittiin.

        Miten Leif Grönfors ja tyttärensä? Onko siinä pääasia että tuomitaan vai pitäisikö vapauttaa vai pitäisikö myötäillä syyttäjää ja lisätä vankilatuomion pituutta.
        Siis kun mielestäsi on pääasia että tuomitaan jostakin.


    • 855479

      Tämä kyseessä oleva nainen Anneli Auer on tuomittu pitkään vankeusrangaistukseen omien lastensa raiskauksesta toisen pedofiilin Jens Kukan kanssa. Tuomio on lainvoimainen.
      Miksi tällaista pedofiilia pitäisi piilotella julkisuudelta???
      Se täytyy pitää tikun nokassa koko kansan edessä iäti.

      • MEDIANVASTUU

        VASTUU? Vastuu? VASTUU?


      • PedoVainotRoihuaa

        Hovioikeus totesi eivät pojan kertomukset tue miltään osin Anneli Aueria vastaan ajettuja syytetteitä.

        Siitä huolimatta Anneli ja Kukka on tuomittu vankilaan vuosikausiksi.

        Kihlakunnansyyttäjä Marja Vanamo Itä-Suomen syyttäjänvirastosta toteaakin että "Seksuaalirikossyytöksissä jo noitavainon piirteitä."

        Syyttäjät ja poliisi ovat panneet merkille, että viime aikoina lisääntyneissä rikosilmoituksissa lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä on usein täysin perättömiä ilmoituksia.

        "Olen verrannut nykytilannetta historiasta tunnettuihin noitavainoihin.

        Niissäkinhän oli usein kyse siitä, että lasten tai kylänmuijien pahojen ja ymmärtämättömien puheiden perusteella poltettiin tuhansia syyttömiä ihmisiä roviolla!!!

        Näyttö näissä jutuissa kun on monta kertaa aivan samalla tasolla, arvostelee kihlakunnansyyttäjä Marja Vanamo."

        Vapauttakaa Annu ja Kukka välittömästi!!


      • Yksinkertainenkysymys

        Miksi Auer ja Kukka ITSE HALUAVAT kys. seri- tuomioon liittyvän kaiken materiaalin JULKISEKSI jos he todella ovat syyllistyneet kys. rikoksiin?

        Miksi joku lapsenraiskaaja _haluaisi_ sellaisen todistusmateriaalin julkiseksi joka todistaa hänet syylliseksi rikokseen?


      • Syyttömyysolettama

        Nimenomaan!

        Tuomarit tuomitsivat heidät vankeuteen täysin päättömien juttujen perusteella (kuten yleensä seksuaalirikostuomioissa muutenkin), koska tuomarit tiesivät etteivät joudu vastaamaan perättömien väitteiden perusteella langetetuista tuomiosta koska jututhan ovat salaisia ainakin 60 vuotta. Kun jutut tulevat julkisiksi tuomarit ovat jo kuolleet.

        Tästä syystä seksuaalirikosväitteitä käytetään kun joku halutaan tuomituksi ilman mitään todellista näyttöä. Suomessa seksuaalirikoksissa käytetään ns. käänteistä todistustaakkaa eli jollet itse pysty todistamaan itseäsi syyttömäksi, saat tuomion.

        Auer ja Kukka tuomittiin koska on vain 99,9% varmuus siitä ettei lapsia oikeasti ole raiskattu, mutta naistuomareiden mielestä jäi 0,1% mahdollisuus siitä että immenkalvot kasvaisivat takaisin, kuten yli 2000 vuotta sitten Jeesuksen teiniäiti Marialle?

        Tuo on täysin KÄÄNTEINEN länsimaisen oikeusvaltion perusperiaatteisiin, jonka mukaan on aina tuomittava syytetyn eduksi.

        Vuosien kokemuksella on myönnettävä, että oikeusmurhia tapahtuu, rikosylikonstaapeli Marja Vuento Helsingin poliisilaitokselta toteaa.

        Kannattaa muistuttaa mieliin tuomiolauselma:

        15-vuotiaan tytön kertomus on tukenut lähtökohtaista olettamusta Jens Kukan ja Anneli Auerin syyttömyydestä.

        Tyttö on KIELTÄNYT KAIKKI itseensä kohdistuneet rikokset ja ilmoittanut ettei hänellä ole mitään tietoa mistään muihinkaan lapsiin kohdistuneista väitetyistä rikoksista.

        Lääkärintutkimus vahvistaa 15-vuotiaan tytön kertomuksen. Hänestä EI ole havaittu mitään löydöksiä, jotka viittaisivat mihinkään rikokseen!!!

        Miten jotkut voidaan tuomita sellaisista rikoksista minkä asiaomistaja eli ns. väitetty uhri KIISTÄÄ ja lääkärit TODISTAA ettei mitään seksuaalistaväkivaltaa ole tehty?

        Kun uhri kertoo ettei mitään rikosta häntä kohtaan ole tapahtunut (eikä hän ole mitään rikosta muitakaan lapsia kohtaan nähnyt) ja lääkärin tutkimus VAHVISTAA että tyttö kertoo totuuden, niin miten tuomarit voivat tuomita siitä huolimatta?


      • truthmatters
        Syyttömyysolettama kirjoitti:

        Nimenomaan!

        Tuomarit tuomitsivat heidät vankeuteen täysin päättömien juttujen perusteella (kuten yleensä seksuaalirikostuomioissa muutenkin), koska tuomarit tiesivät etteivät joudu vastaamaan perättömien väitteiden perusteella langetetuista tuomiosta koska jututhan ovat salaisia ainakin 60 vuotta. Kun jutut tulevat julkisiksi tuomarit ovat jo kuolleet.

        Tästä syystä seksuaalirikosväitteitä käytetään kun joku halutaan tuomituksi ilman mitään todellista näyttöä. Suomessa seksuaalirikoksissa käytetään ns. käänteistä todistustaakkaa eli jollet itse pysty todistamaan itseäsi syyttömäksi, saat tuomion.

        Auer ja Kukka tuomittiin koska on vain 99,9% varmuus siitä ettei lapsia oikeasti ole raiskattu, mutta naistuomareiden mielestä jäi 0,1% mahdollisuus siitä että immenkalvot kasvaisivat takaisin, kuten yli 2000 vuotta sitten Jeesuksen teiniäiti Marialle?

        Tuo on täysin KÄÄNTEINEN länsimaisen oikeusvaltion perusperiaatteisiin, jonka mukaan on aina tuomittava syytetyn eduksi.

        Vuosien kokemuksella on myönnettävä, että oikeusmurhia tapahtuu, rikosylikonstaapeli Marja Vuento Helsingin poliisilaitokselta toteaa.

        Kannattaa muistuttaa mieliin tuomiolauselma:

        15-vuotiaan tytön kertomus on tukenut lähtökohtaista olettamusta Jens Kukan ja Anneli Auerin syyttömyydestä.

        Tyttö on KIELTÄNYT KAIKKI itseensä kohdistuneet rikokset ja ilmoittanut ettei hänellä ole mitään tietoa mistään muihinkaan lapsiin kohdistuneista väitetyistä rikoksista.

        Lääkärintutkimus vahvistaa 15-vuotiaan tytön kertomuksen. Hänestä EI ole havaittu mitään löydöksiä, jotka viittaisivat mihinkään rikokseen!!!

        Miten jotkut voidaan tuomita sellaisista rikoksista minkä asiaomistaja eli ns. väitetty uhri KIISTÄÄ ja lääkärit TODISTAA ettei mitään seksuaalistaväkivaltaa ole tehty?

        Kun uhri kertoo ettei mitään rikosta häntä kohtaan ole tapahtunut (eikä hän ole mitään rikosta muitakaan lapsia kohtaan nähnyt) ja lääkärin tutkimus VAHVISTAA että tyttö kertoo totuuden, niin miten tuomarit voivat tuomita siitä huolimatta?

        Ikävintä väärissä syytöksissä on paitsi tapahtuneet oikeusmurhat myös se, että väärät syytökset vievät uskottavuutta myös todellisilta sex. rikoksilta. On vaara että suuri yleisö saa mielikuvan ettei seksuaalirikoksia oikeastaan tapahdu ollenkaan, ja oikeiden uhrien on yhä vaikeampi tulla uskotuksi ja autetuksi.


      • kovastiroihuat
        PedoVainotRoihuaa kirjoitti:

        Hovioikeus totesi eivät pojan kertomukset tue miltään osin Anneli Aueria vastaan ajettuja syytetteitä.

        Siitä huolimatta Anneli ja Kukka on tuomittu vankilaan vuosikausiksi.

        Kihlakunnansyyttäjä Marja Vanamo Itä-Suomen syyttäjänvirastosta toteaakin että "Seksuaalirikossyytöksissä jo noitavainon piirteitä."

        Syyttäjät ja poliisi ovat panneet merkille, että viime aikoina lisääntyneissä rikosilmoituksissa lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä on usein täysin perättömiä ilmoituksia.

        "Olen verrannut nykytilannetta historiasta tunnettuihin noitavainoihin.

        Niissäkinhän oli usein kyse siitä, että lasten tai kylänmuijien pahojen ja ymmärtämättömien puheiden perusteella poltettiin tuhansia syyttömiä ihmisiä roviolla!!!

        Näyttö näissä jutuissa kun on monta kertaa aivan samalla tasolla, arvostelee kihlakunnansyyttäjä Marja Vanamo."

        Vapauttakaa Annu ja Kukka välittömästi!!

        Vai pelkäät annulistipedo joutuvasti tuomiolle, hyvä niin.


      • hahahhahahahahah
        Syyttömyysolettama kirjoitti:

        Nimenomaan!

        Tuomarit tuomitsivat heidät vankeuteen täysin päättömien juttujen perusteella (kuten yleensä seksuaalirikostuomioissa muutenkin), koska tuomarit tiesivät etteivät joudu vastaamaan perättömien väitteiden perusteella langetetuista tuomiosta koska jututhan ovat salaisia ainakin 60 vuotta. Kun jutut tulevat julkisiksi tuomarit ovat jo kuolleet.

        Tästä syystä seksuaalirikosväitteitä käytetään kun joku halutaan tuomituksi ilman mitään todellista näyttöä. Suomessa seksuaalirikoksissa käytetään ns. käänteistä todistustaakkaa eli jollet itse pysty todistamaan itseäsi syyttömäksi, saat tuomion.

        Auer ja Kukka tuomittiin koska on vain 99,9% varmuus siitä ettei lapsia oikeasti ole raiskattu, mutta naistuomareiden mielestä jäi 0,1% mahdollisuus siitä että immenkalvot kasvaisivat takaisin, kuten yli 2000 vuotta sitten Jeesuksen teiniäiti Marialle?

        Tuo on täysin KÄÄNTEINEN länsimaisen oikeusvaltion perusperiaatteisiin, jonka mukaan on aina tuomittava syytetyn eduksi.

        Vuosien kokemuksella on myönnettävä, että oikeusmurhia tapahtuu, rikosylikonstaapeli Marja Vuento Helsingin poliisilaitokselta toteaa.

        Kannattaa muistuttaa mieliin tuomiolauselma:

        15-vuotiaan tytön kertomus on tukenut lähtökohtaista olettamusta Jens Kukan ja Anneli Auerin syyttömyydestä.

        Tyttö on KIELTÄNYT KAIKKI itseensä kohdistuneet rikokset ja ilmoittanut ettei hänellä ole mitään tietoa mistään muihinkaan lapsiin kohdistuneista väitetyistä rikoksista.

        Lääkärintutkimus vahvistaa 15-vuotiaan tytön kertomuksen. Hänestä EI ole havaittu mitään löydöksiä, jotka viittaisivat mihinkään rikokseen!!!

        Miten jotkut voidaan tuomita sellaisista rikoksista minkä asiaomistaja eli ns. väitetty uhri KIISTÄÄ ja lääkärit TODISTAA ettei mitään seksuaalistaväkivaltaa ole tehty?

        Kun uhri kertoo ettei mitään rikosta häntä kohtaan ole tapahtunut (eikä hän ole mitään rikosta muitakaan lapsia kohtaan nähnyt) ja lääkärin tutkimus VAHVISTAA että tyttö kertoo totuuden, niin miten tuomarit voivat tuomita siitä huolimatta?

        Kylläpäs pedoannulisteja viduttaa ja pahenee vaan kun saa elinkautisen.


    • NiskavuorenNax

      Lehdistö julkaisee faktoja:

      Myös hovioikeus tuomitsi Auerin seksuaalirikoksista

      Hovioikeuden laatiman julkisen selosteen mukaan keskeinen näyttö oli uhrien kertomukset. Lisäksi keskeisessä roolissa olivat asiantuntijoiden arviot kertomusten luotettavuudesta ja lääkärien lausunnot fyysisistä vammoista.

      Uhrit olivat rikosten tekoaikana noin 3–11-vuotiaita. Psykologit haastattelivat heitä muutama vuosi myöhemmin.

      Hovioikeuden mukaan vanhin uhreista kiisti rikokset, mutta kolme nuorempaa uhria kertoi niistä yksityiskohtaisesti ja johdonmukaisesti. Hovioikeus piti hyvin epätodennäköisenä, että nuoret lapset olisivat kyenneet keskenään suunnittelemaan kertomuksia ja sopimaan niistä niin hyvin, etteivät he jäisi kiinni valehtelusta.

      Lapsista löytyi myös fyysisiä vammoja.

      Hovioikeuden käsittely oli poikkeuksellinen, koska kuultavaksi oli nimetty noin viisikymmentä todistajaa. Heistä suuri osa oli asiantuntijoita: lääkäreitä, psykologeja, psykiatreja ja professoreita. Juttua käsiteltiin suljetuin ovin.
      Asianomistajien henkilöllisyydet on määrätty salassa pidettäviksi.(Paitsi että Annelin psykopaattikannattajat julkaisivat lasten nimiä)

      • Tällä ressukalla ei ole mitään sanottavaa, mutta kova halu kuitenkin jotenkin osoittaa, että "hei, minäkin olen olemassa!". Siispä hän kopioi tänne lehdestä löytämänsä uutisen. Kerran toisensa jälkeen.


      • niksisnaksis

        Tuohan on täyttä asiaa, toisin kuin annulistien satoja kertoja toistelemat pedofantasiat.


      • siksakskaksniks

        Pedofantasiat, nyt aletaan olemaan oikeassa termissä.
        Joistakin oikein hehkuu tämä asia.


    • niiinpäää

      Pedomurhaajalla ei ole yksityisyyden suojaa rikostensa suhteen, mutta uhreilla on, vaikka ette sitä kunnioitakaan.

    • suoravastaus

      Olen miettinyt, että miksi tuhlataan aikaa ja yhteiskunnan varoja tämän naisen tekemisiin. MIKSI EI KYSYTÄ AKALTA SUORAAN, ETTÄ MURHASITKO AVIOMIEHESI?

      • SyytönAuerkaikkeen

        Ei murhannut. Kertoikin jo 2006


      • pyhäsylvisentään
        SyytönAuerkaikkeen kirjoitti:

        Ei murhannut. Kertoikin jo 2006

        Ja höpö höpön, naiivit huijatut. Miten kukaan voi olla noin yksinkertanen, että uskoo viel että talos kävi riehumassa äänetön, hajuton, veretön limaton, leijaileva yhdellä jalalla klenkkaava tappaja jolla oli silmät selässään ja siivet olkapäillään.


      • Uhfohuppis

        Minfossa on hurja hupparin etsintä meneillään, vielä ei tiedetä onko huippu urheilija, hömötiainen latvalaho, vai olisiko sittenki poliisi kieroine suunnitelmineen, vai palataanko takaisin lähtöruutuun johonki ulkomaalaiseen vai mikä se oli?


      • lopettakaajovalheet
        pyhäsylvisentään kirjoitti:

        Ja höpö höpön, naiivit huijatut. Miten kukaan voi olla noin yksinkertanen, että uskoo viel että talos kävi riehumassa äänetön, hajuton, veretön limaton, leijaileva yhdellä jalalla klenkkaava tappaja jolla oli silmät selässään ja siivet olkapäillään.

        Itse olet naiivi. Ja aika monta valhetta sait sisältymään viestiisi. Niitä valheita, joita on kerta toisensa jälkeen oikaistu mutta ei vain mene perille joillekin latvalahoille.

        Kun se murhaaja ei suinkaan ollut äänetön - no kai se ymmärsi olla liiemmin puhelematta kuitenkin, mutta joitain sanoja siellä tallenteessa on, jotka ei ole Auerin eikä Lahden sanomia. Ja astalon kopsahduksia, kun Anneli on puhelimessa. Ei myöskään ollut veretön, niitä verisiä kengänjälkiä kun löytyi murhapaikan lisäksi menoreitiltä ulos. Ja miten niin yhdellä jalalla, tuo se vasta hulluin väite on.

        Ja mitenkäs sinne terassilla olleelle tuolille oli ilmestynyt miehen kengän kurajälki? Tuolille piti astua että pääsi sisälle helpommin. Anneliko olisi senkin ottanut huomioon, - ai niin - pitää sinne terassin tuolillekin käydä äkkiä tekemässä lavastusjälki. Ja kiertää ulkokautta sitten mennen tullen. Ja huom. se lavastuskenkä ei saanut olla verinen vielä siinä vaiheessa, ne verijäljet piti tehdä sitten jälkeenpäin.

        Ei voi käsittää, miten hulluja teorioita ihmiset on valmiita uskomaan!


      • gsffsssg

        Lopeta sinä se valehtelu, ei siellä ketään huru-ukkoa ole käynyt.


      • terapeuttiStråle
        gsffsssg kirjoitti:

        Lopeta sinä se valehtelu, ei siellä ketään huru-ukkoa ole käynyt.

        Ei ne verijäljet olekaan huru-ukon jättämiä jälkiä, ne on jäntevän murhaajan jättämiä jälkiä.


    • mitätarkoitti

      Mistä ketjusta löytyy Juha Joutsenlahden lausumasta kirjoittamianne spekuja, kun hän sanoi, että tämä tapaus prosessoitiin oikeuslaitoksessa, koska oli päästävä esittämään näkemys. Näkemys mistä? Mitä tekemistä Joutsenlahdella oli "oikeuteen menemisen kanssa" - hänhän oli ex-tutkinnanjohtaja?

    • rouvaTappinen

      Jonkun rohkean lehtimiehen tai -naisen olisi nyt hyvä yhdistää ja erotella jyvät akanoista ja selvitellä miten gang stalking-ilmiö vaikutti Anneli Auerin kohteluun lehdistössä.

      • puolustetaanoikeutta

        Ihan pikkuisen näkyy jo valoa tunnelin päässä. Tässä kolumnisti ottaa viimeisessä kappaleessaan kantaa murhadokumenttiin, ja hyvin ottaakin! Tähän asti ei ole tämäkään lehti uskaltanut juuri poiketa valtavirrasta.

        Sopuleiksi haukkumistani toimittajista on nyt ainakin yksi kunnostautunut.

        http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=24&t=18135&start=735


      • edellinen

        Hups, mistäs tuohon nyt tuollainen linkki tupsahti, tässä nyt oikea (toivottavasti).
        http://www.pohjalainen.fi/mielipide/kolumnit/radio-ohjelmaa-televisiosta-1.1801119


      • terapeuttiStråle

      • vaihtovuodet
        puolustetaanoikeutta kirjoitti:

        Ihan pikkuisen näkyy jo valoa tunnelin päässä. Tässä kolumnisti ottaa viimeisessä kappaleessaan kantaa murhadokumenttiin, ja hyvin ottaakin! Tähän asti ei ole tämäkään lehti uskaltanut juuri poiketa valtavirrasta.

        Sopuleiksi haukkumistani toimittajista on nyt ainakin yksi kunnostautunut.

        http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=24&t=18135&start=735

        Siellä näkyy olevan keskustelua tuomareista. Viimeksi lukemani mukaan kokolailla kaikki menevät vaihtoo. Taitaa olla ylipäätään virkamiesten ja poliisienkin vaihtovuodet meneillään. Onkohan löytynyt Suomesta jotakin massiivisempaakoin virkamiesten käryämistä - kuinka paljon niitä poliisejakin oli tuomiolla "vakoilemisesta"?! Tuomarijoukko on sitten kait ollut asialla puolueellisten tuomioiden jakamisessa ja muunlaisia töitä on sitten löytynyt muille virkamiehille vai?

        "TS: Tuomarit vaihtuvat joukolla Suomen tuomioistuimissa
        la 4.4.2015 11:18"

        http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ts-tuomarit-vaihtuvat-joukolla-suomen-tuomioistuimissa/CfxGnR3T

        Sitä kutsutaan hienosti eläköitymiseksi.


      • jjjjjj_12
        vaihtovuodet kirjoitti:

        Siellä näkyy olevan keskustelua tuomareista. Viimeksi lukemani mukaan kokolailla kaikki menevät vaihtoo. Taitaa olla ylipäätään virkamiesten ja poliisienkin vaihtovuodet meneillään. Onkohan löytynyt Suomesta jotakin massiivisempaakoin virkamiesten käryämistä - kuinka paljon niitä poliisejakin oli tuomiolla "vakoilemisesta"?! Tuomarijoukko on sitten kait ollut asialla puolueellisten tuomioiden jakamisessa ja muunlaisia töitä on sitten löytynyt muille virkamiehille vai?

        "TS: Tuomarit vaihtuvat joukolla Suomen tuomioistuimissa
        la 4.4.2015 11:18"

        http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ts-tuomarit-vaihtuvat-joukolla-suomen-tuomioistuimissa/CfxGnR3T

        Sitä kutsutaan hienosti eläköitymiseksi.

        Mm. Turun hovioikeuden kokoonpano menossa uusiksi. Vahinko, että vasta nyt huomattiin, ettei järki enää leikkaa. Ilmeisesti seuranneet juttua vain mediasta kuten ylimmäinen esimiehensä?
        Muutenkin näissä AA:n jutuissa on ollut merkillisen paljon määrä eläkeukkoa ja -akkaa. Pistetty hohelot tekemään likainen työ ja siitä sitten talutetaan eläkkeelle kunniamerkkien ja kakkukahvien kera.


    • uhfohuppis

      Oi anneli anneli, älä nyt mokaa heti vapauduttuas ja ala löpiseen lehdistön kautta, merkkejä ilmassa. Uusia kuvioita odotellessa ja Annelistien työ menee ihan susihukkaan.

      • terapeuttiStråle

        Aika hyvä kommentti. Vaara on todellakin suuri että Auer puhuu omalta kannaltaan katsottuna tyhmyyksiä vapauduttuaan.
        Hän ei voi tietää miten valppaina netin valpastuttamat ihmiset tarkkailevat "valittuja"


      • Uhfohuppis

        Kato, kato, olet siis huomannut saman asian, Annelilta ja lapselta voi totuus tulla kuin vahingossa, niitä totuuksia on meinannut tulla jo pitkin matkaa. Ei lapsi mikään niin manipuloitu ollut, muutama lipsahdus siellä sun täällä, niin että koittakaan vaan vahtia ettei joku puhu totuuksia netissä tai kavereille.


      • terapeuttiStråle
        Uhfohuppis kirjoitti:

        Kato, kato, olet siis huomannut saman asian, Annelilta ja lapselta voi totuus tulla kuin vahingossa, niitä totuuksia on meinannut tulla jo pitkin matkaa. Ei lapsi mikään niin manipuloitu ollut, muutama lipsahdus siellä sun täällä, niin että koittakaan vaan vahtia ettei joku puhu totuuksia netissä tai kavereille.

        Olen oikeastaan huomioinut ne jo ihan Auertutkimuksieni alkutaipaleella 2012. Niitä sammakkoja oli tullut niin paljon että niistä on pahansuopa nettikansa energiaa ulosmitannut jo vuosia. Eikä loppua näy.
        Kyllähän riekkujaiset jatkuvat. Näin jossain Alibiotsikon jonka päiväystäkään en kyllä tarkistanut. Eli kerrottiin Auerin näyttävän vihreää valoa uudelle parisuhteelle.
        Minä en hänen pöksyissään antaisi mitään lausuntoa lehtimiehille, näin hän kerjää uusia vaikeuksia.


      • uhfohuppis

        Itse olen ollut alusta asti samaa mieltä niin kuin suurin osa Ulvilaa tiesi heti 2006 sen mistä päin se homma pischii silmään. Ei siellä ketään latvalahoa ole ollut riehumassa, kylilläkin ne sen tiesi tai arvasivat, moni kun tunsi Jukan siellä.
        Se on aivan varma et AA ruokkii mediaa ja koituu vielä vahingoksi asti.
        Median ja poliisin kannattasi pelata kortit oikein niin se on siinä.
        Sekin viela et yleisimmät syyt on huumeet ja mustasukkaisuus, perheriita, viina, yleisin riidan aiheuttaja on nykyään lasten kasvatus ja raha.


      • terapeuttiStråle
        uhfohuppis kirjoitti:

        Itse olen ollut alusta asti samaa mieltä niin kuin suurin osa Ulvilaa tiesi heti 2006 sen mistä päin se homma pischii silmään. Ei siellä ketään latvalahoa ole ollut riehumassa, kylilläkin ne sen tiesi tai arvasivat, moni kun tunsi Jukan siellä.
        Se on aivan varma et AA ruokkii mediaa ja koituu vielä vahingoksi asti.
        Median ja poliisin kannattasi pelata kortit oikein niin se on siinä.
        Sekin viela et yleisimmät syyt on huumeet ja mustasukkaisuus, perheriita, viina, yleisin riidan aiheuttaja on nykyään lasten kasvatus ja raha.

        Niin kauan kun olen ollut uhfohuppiksen kanssa eri leirissä ,niin enpä nytkään samanmieliseksi heittäydy.
        Me ihmiset olemme kovin huonoja " latvalahoja" tunnistamaan.
        Ei ole tuo saksalainen lentoperämieskään kenenkään mielestä ollut mikään "latvalaho". Vaan miten tuokin sitten sattui...


      • eivoiymmärtää

        Lentokelpoinen yksilö oli. Lennätti koneen päin vuoren seinää.

        Tappoi 150 koneen matkustajaa, jotka olivat täysin syyttömiä siihen pahaan tai vaivaan, joka hänellä päässään oli.

        Raukkamainen ja raakalaismainen teko kaiken kaikkiaan.


      • pieni_lipsahdus

        Nyt selvisi, että uhfohuppis on Ulvilasta. Ties vaikka olisi itse murhaaja täällä vuosikausia metelöinyt Annelin syyllisyydestä..


      • hoohohohohoohh

        Minäkin uskon aina ihan kaiken mitä netissä lukee.


    • murhamuhis

      Annelia kyllä riepotellaan mutta Porin polttomurhaaja ählämiä paapotaan piilossa. Voi Perkele!

      • asiaonratkennutnoin

        Totta on, että rikosoikeuden asiantuntijatkin myöntävät, että tämä tapaus on mennyt epäillyn oikeusturvan kannalta jokseenkin päin honkia.

        Korkeimmasta vielä palautettiin takaisin käräjäoikeuteen.Uskomaton tempaus!

        Huonosti tutkimuksia tehneet poliisit olivat Auerin onni ja se onni hänelle suotakoon! Minkäs tuolle enää voi.


      • liiantuttujuttu

        Koska syyttäjiltä ei ole tullutn vielä vastausta siihen, valittavatko on syytä arvella, että kaiken aikaa on menossa valituksen kirjoitus ylös. Ei se käy myäs KKO:lle, että tuomarit olivat nynnyjä ja eivät uskaltaneet tehdä oikeudenmukaista päätöstä. Kollegiaalisuus painoi paljon ( Niin arveli Terttu Utriainen rivien välissä) kun sama HO käsitteli, mikä aikanaan vapautti. Olisivat laittaneet siihen HO:n jossa käsittelivät LSH:n niin olisi ollut tuttua juttua tuomareillekin.


      • ihanpienivirhevaintuli
        liiantuttujuttu kirjoitti:

        Koska syyttäjiltä ei ole tullutn vielä vastausta siihen, valittavatko on syytä arvella, että kaiken aikaa on menossa valituksen kirjoitus ylös. Ei se käy myäs KKO:lle, että tuomarit olivat nynnyjä ja eivät uskaltaneet tehdä oikeudenmukaista päätöstä. Kollegiaalisuus painoi paljon ( Niin arveli Terttu Utriainen rivien välissä) kun sama HO käsitteli, mikä aikanaan vapautti. Olisivat laittaneet siihen HO:n jossa käsittelivät LSH:n niin olisi ollut tuttua juttua tuomareillekin.

        Siinä tuli selvä ajatusvirhe, kun laittoivat valitusosoitteeksi Vaasan Hovioikeuden. Utriainen sanoi suoraan, että jos päätös olisi tehty jossain muussa Hovioikeudessa, se olisi ollut erilainen.


      • valituslupa
        ihanpienivirhevaintuli kirjoitti:

        Siinä tuli selvä ajatusvirhe, kun laittoivat valitusosoitteeksi Vaasan Hovioikeuden. Utriainen sanoi suoraan, että jos päätös olisi tehty jossain muussa Hovioikeudessa, se olisi ollut erilainen.

        Nyt voimme odottaakin valitusluvan hakua KKO:n ja jos se myönnetään KKO korjaa alioikeuksien vapauttavat päätökset/perustelut. Olisi se ihme, jos KKO ei ota valitusta ja käsittele juttua, koska KKO ensin nollasi kaikki aiemmat tuomiot ja olettivat, että alioikeuksien tuomarit kykenevät katsomaan kokonaisuutta ja ainoa syyllinen saa elinkautisen yksimielisesti alioikeuksien käsittelyssä.Käytännössä juttu jäi ratkaisematta uudella kierroksella äänin 3-3. On selviö, että Auer on syyllinen ja KKO:n pitää antaa viimeinen tuomio. HO jätti käsittääkseni huomioimatta monia seikkoja, mm talon ulkopuolelle seiniin isketyt veriset jäljet ja monta muuta...


      • terapeuttiStråle
        valituslupa kirjoitti:

        Nyt voimme odottaakin valitusluvan hakua KKO:n ja jos se myönnetään KKO korjaa alioikeuksien vapauttavat päätökset/perustelut. Olisi se ihme, jos KKO ei ota valitusta ja käsittele juttua, koska KKO ensin nollasi kaikki aiemmat tuomiot ja olettivat, että alioikeuksien tuomarit kykenevät katsomaan kokonaisuutta ja ainoa syyllinen saa elinkautisen yksimielisesti alioikeuksien käsittelyssä.Käytännössä juttu jäi ratkaisematta uudella kierroksella äänin 3-3. On selviö, että Auer on syyllinen ja KKO:n pitää antaa viimeinen tuomio. HO jätti käsittääkseni huomioimatta monia seikkoja, mm talon ulkopuolelle seiniin isketyt veriset jäljet ja monta muuta...

        Tuo Paula Pajulan fix ide verijäljestä ulkopuolella. Sen syntyhistoria on luonnollinen. Kun ottaa huomioon että Pajulalle kuvalöydökset esiteltiin mullistavina.
        Kuitenkin oli kysymys kuvista joita alkututkimuksissa oli tuijotettu jo ja osattu sijoittaa löydökset oikeaan yhteyteen, yhteensopivasti muiden alkututkimuksien löytöjen kanssa. Silloin olivat tutkijoilla vielä hyvin muistissa myös kokonaiskuvaan vaikuttavat muistikuvat. Ei niistä valokuvia kaikista edes voi saada. Se on se kokonaiskuva jota syyttäjät Kulmala ja Pajula eivät edes pysty muodostamaan. Heillä ei ole sitä kokonaisvaikutelmaa joka Matti Mäkisellä on , koska Matti Mäkinen oli paikalla ja läsnä hyvin pian surmatyön jälkeen.


      • makisenmokat
        terapeuttiStråle kirjoitti:

        Tuo Paula Pajulan fix ide verijäljestä ulkopuolella. Sen syntyhistoria on luonnollinen. Kun ottaa huomioon että Pajulalle kuvalöydökset esiteltiin mullistavina.
        Kuitenkin oli kysymys kuvista joita alkututkimuksissa oli tuijotettu jo ja osattu sijoittaa löydökset oikeaan yhteyteen, yhteensopivasti muiden alkututkimuksien löytöjen kanssa. Silloin olivat tutkijoilla vielä hyvin muistissa myös kokonaiskuvaan vaikuttavat muistikuvat. Ei niistä valokuvia kaikista edes voi saada. Se on se kokonaiskuva jota syyttäjät Kulmala ja Pajula eivät edes pysty muodostamaan. Heillä ei ole sitä kokonaisvaikutelmaa joka Matti Mäkisellä on , koska Matti Mäkinen oli paikalla ja läsnä hyvin pian surmatyön jälkeen.

        Ihan pakko lainata minfosta annelistien vihaaman, aivan kauhean Taran postausta:

        " Mitä teki MM? Mäkinen avasi oven ja veti verhon mukana osan lasinsiruista ulos, eli jäi selvittämättä minkä verran niissä oli esmerkiksi verta. Tarttui oven kahvaan ja tuhosi siinä mahdollisesti olleen veren ehkä sormenjäljetkin, tälläsi aukkoon jostain tummanvärisestä vanhasta kankaasta tai pyyhkeestä suojan - kankaasta josta ei muka irtoillut mitään kuituja minnekään, ja joka suojakangas oli aamuun mennessä kadonnut. Kun lasitusliikkeen miehet tulivat paikalle teippaamaan ikkunaan kunnollisen väliaikaisen suojan (jotain plexiä ehkä), oli se 'tummanvärinen' (siis minkä värinen?? ..ei mitään tietoa ole Mäkinen antanut tästä) rättikangas kadonnut ja tilalla olikin sininen muovi (joka näkyy useissa kuvissa). Mutta nämä nyt eivät kuulu oikeastaan siihen epäiltiinkö Aueria vai ei vaan eristyksen pettämiseen yleensä sekä suurpiirteisen rikospaikkatutkinnan alkumetreille. Jopa ikkuna-aukon koko muuttui, kun Mäkinen työnsi tuolin aukosta sisälle. Varisiko se tuolilla ollut kurajälki siinä samalla pois? Tuolin kurajäljestä ei ole valokuvaa. On vain Mäkisen sana, että asiallisesti ja 30 vuoden (?) kokemuksella teki alkututkimuksen! "


      • mokailunhuippua
        makisenmokat kirjoitti:

        Ihan pakko lainata minfosta annelistien vihaaman, aivan kauhean Taran postausta:

        " Mitä teki MM? Mäkinen avasi oven ja veti verhon mukana osan lasinsiruista ulos, eli jäi selvittämättä minkä verran niissä oli esmerkiksi verta. Tarttui oven kahvaan ja tuhosi siinä mahdollisesti olleen veren ehkä sormenjäljetkin, tälläsi aukkoon jostain tummanvärisestä vanhasta kankaasta tai pyyhkeestä suojan - kankaasta josta ei muka irtoillut mitään kuituja minnekään, ja joka suojakangas oli aamuun mennessä kadonnut. Kun lasitusliikkeen miehet tulivat paikalle teippaamaan ikkunaan kunnollisen väliaikaisen suojan (jotain plexiä ehkä), oli se 'tummanvärinen' (siis minkä värinen?? ..ei mitään tietoa ole Mäkinen antanut tästä) rättikangas kadonnut ja tilalla olikin sininen muovi (joka näkyy useissa kuvissa). Mutta nämä nyt eivät kuulu oikeastaan siihen epäiltiinkö Aueria vai ei vaan eristyksen pettämiseen yleensä sekä suurpiirteisen rikospaikkatutkinnan alkumetreille. Jopa ikkuna-aukon koko muuttui, kun Mäkinen työnsi tuolin aukosta sisälle. Varisiko se tuolilla ollut kurajälki siinä samalla pois? Tuolin kurajäljestä ei ole valokuvaa. On vain Mäkisen sana, että asiallisesti ja 30 vuoden (?) kokemuksella teki alkututkimuksen! "

        Totta. Huvittaa oikein, kun aika ajoin luemme Auer-fanien ylistyksiä, ko poliisin ammattitaidosta. Surkea oli uransa lopputyö.


      • karateteampori

        Se tässä huvittaakin, ko poliisin työ riitti auerfaneille ihan hyvin, mutta vaasasta ja Päiviltä tuli kovaa tekstiä. Taisi olla asenneongelima poliisilla tai jopa jääviyttä.


    • Lapsenraiskaajien oikeusturvaa on välittömästi parannettava! Asia on otettava seuraavaan hallitusohjelmaan kaikki muut asiat ohittaen!

      • asiakerrallaan

        Siinä on kaksi eri oikeudenkäyntiä ja kaksi eri tuomiota ja niitä ei voi sekoittaa keskenään. Kaksi eri asiaa.

        Turhaan provosoit.


      • asiakerrallaan kirjoitti:

        Siinä on kaksi eri oikeudenkäyntiä ja kaksi eri tuomiota ja niitä ei voi sekoittaa keskenään. Kaksi eri asiaa.

        Turhaan provosoit.

        Jos olen oikein ymmärtänyt kyseessä on yksi ja sama ihminen. Henkilökohtaisesti en juuri tunne sympatiaa omien lastensa raiskaajaa kohtaan.


      • terapeuttiStråle
        Sologdin kirjoitti:

        Jos olen oikein ymmärtänyt kyseessä on yksi ja sama ihminen. Henkilökohtaisesti en juuri tunne sympatiaa omien lastensa raiskaajaa kohtaan.

        Seuraapa nyt sitten vähän tarkemmin Parantalan oikeustapausta (aktiivinen pedohunter).
        Sinä olet siis samanlainen idiootti joka ei ymmärrä että tuomarit tekevät oikeusmurhia siinä missä oikeitakin tuomioita.


      • asdadsa

        Sinunkin naapurissasi voi asustaa pedofiili, mitäs siihen sanot? Nykyään kun se on oikein kansan tauti, jossa tuhotaan lapsen normi elämä. Se on näköjään monen mielestä ihan JEES. Onko muuten kukaan laskenut kuinka paljon lapsia on tarmatisoitunut ja saa kallista yhteiskunnan järjestämää hoitoa 500- 1000 lasta? Saakelin kucipäät.


    • PerättömiäVäitteitä

      YLE kertoo että asenneilmapiiri Suomessa on kiristynyt niin, että jopa isoisät pohtivat vertaisryhmässä, miten lapsenlapsia on soveliasta sylitellä.

      Miehet välttelevät kanssakäymistä tyttöjen kanssa – moni esimerkiksi miettii tarkkaan, minne silmänsä suuntaa, jos vastassa on vähäpukeinen teini.

      – Etenkin vanhempien miesten on vaikea suhtautua nuoriin tyttöihin ja moni kertoo muuttaneensa käytöstään, vahvistaa Miessakit ry:n isätyöntekijä Ilmo Saneri.

      – Tämä on suht yleinen keskustelunaihe, ja mitä vanhempi mies, sitä suurempi keskustelunaihe. Seksuaalisuus on lisääntynyt kaikilla osa-alueilla, nuoremmat ovat ehkä kasvaneet siihen, mutta vanhemmille ikäpolville se tuottaa hämminkiä, Saneri muistuttaa.

      Yleinen asenneilmapiiri on kiristynyt niin, että vaarit ovat ylivarovaisia suhteessaan lapsenlapsiinsa.

      – Isoisät pohtivat, miten he suhtautuvat tyttöihin ja esimerkiksi kuinka vanhaa tyttöä saa pitää vielä sylissä. He sanovat, että on erilaista olla tekemisissä tytön kuin pojan kanssa.

      Jos miehellä on pelko, että kontaktinotto kuvitellaan seksuaaliseksi, niin silloin ollaan vähemmän fyysisessä kontaktissa.

      Sexpo-säätiön toiminnanjohtaja Tommi Paalanen tunnistaa ilmiön.

      Miehet kertovat, kuinka ovat olleet ihan vilpittömästi olleet tekemisissä tytön kanssa ja sitten vanhemmat nimittäneet pedofiiliksi.

      – Enenevässä määrin kuulee esimerkiksi miesopettajien vaikeuksista toimia tyttöoppilaiden kansa. Kysymys siitä, mikä on asiatonta ja mikä sopivaa, leijuu koko ajan yllä. Opettajat pohtivat esimerkiksi, miten voi koskettaa ja miten leikkiä, ettei tule vääriä tulkintoja.

      Paalasen mukaan kyse on asenneilmapiirin muutoksesta, joka on tapahtunut viimeisimmän vuosikymmenen aikana.

      – Se välttely ja itsekriittisyys on olemassa. Se johtuu erityisesti siitä, että pelkkä vihjaus asiattomasta puheesta, kosketuksesta tai lähestymisestä, erityisesti tyttöä kohtaan, riittää tuhoamaan miehen uran tai vaikeuttamaan elämää valtavasti, Paalanen toteaa.

      Seksuaalirikokset ovat paljon esillä mediassa, enemmän kuin muut rikokset suhteessa lukumäärään.

      1990-luvun ja 2000-luvun vaihteessa syntynyt pedofiilipelko elää edelleen vahvana.

      Aihe ei ole vielä rauhoittunut, koska media on pitänyt sitä esillä. Myös asiantuntijat ovat ylireagoineet.

      Meillä oli vuosituhannen alussa ja aiemmin tapauksia, jossa koko järjestelmä sosiaalitoimea ja syyttäjiä myöten lähti isolla profiililla viemään juttuja eteenpäin.

      Paalanen kertoo ettö osa jutuista on todettu perättömiksi ja prosessissa on tehty virheitä muun muassa johdattelemalla lapsia haastattelussa!!

    • Itsemääräämisoikeus

      Yle on omalta osaltaan lietsonut hysteriaa lisäämällä merkkijonon "pedofiili" jokaiseen lasten hyväksikäyttöä koskeneeseen uutiseen, vaikkei lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö tuomio yleensä ole pedofiililaa. Suurin osa tuomioista tulee normaalista seurustelusuhteista joissa toinen osapuoli on nippanappa alle suojaikärajan eli 14-15 vuotias ja toinen täysikäinen.

      Muualla EUssa tälläinen suhde on ihan laillinen ja normaali. Jopa ylihyysäreiden luvatussa naapurimaassamme Ruåttissa 15-vuotias saa itse päättää kenen kanssa haluaa seurustella ilman että viranomaiset voivat sitä määrätä.

      Mikä tekee suomalaisnuorista niin jälkeenjääneitä ettei heille tätä samaa seksuaalista itsemäärämisoikeutta voida suoda?

      • herrat47

        itsemääräämisoikeus ei oikeuta pedofiliaan.


      • Itsemääräämisoikeus

        Mitä pedofiiliaa on että 14-15 vuotias saa itsenäisesti päättää ketä rakastaa ja kenen kanssa haluaa olla?

        Pedofilia ei ole alaikäiseen sekaantumista, vaan seksuaalisesti kehittymättömään sekaantumista!

        Suomen rikoslaki ei anna 13-15 vuotiaalle seksuaalista itsemääräämisoikeutta (kuten muualla EUssa annetaan), vaan tuomitsee kumppanin/puolison lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, vaikkei tälläisestä todellisuudessa olekkaan kyse.

        KansanedustajaKatjan ja hänen miehensä suhdekaan ei ole pedofiilinen, vaikka toinen osapuoli olikin 13-14 vuotias suhteen alkaessa ja toinen parikymmentä vuotta vanhempi.

        Miksei kansanedustajaKatja olisi saanut itse päättää keneen rakastuu ja kenen kanssa haluaa elämänsä viettää? Näköjään aikas hyvän päätöksen osasi tehdä koska he ovat edelleen yhdessä, toisin kuin useimmat muut täsmälleen saman ikäisen kanssa avioliiton aikuisena solmineet.

        http://www.iltalehti.fi/nainen/2014062418435864_na.shtml


    • uhfohuppis
      • TuttuaJuttua

        Voi herranen aika sentään sanoi tomera Päivi, otti päättäväisen tuijotuksen, rypisti otsaansa tuimaksi ja sitten.. ja sitten ei mitään


      • perästävedettävä_Päivi

        Tämä oli nappiin sanottu!


    • totuusmaanperii
    • vastenmielinenprosessi

      Väitetystä murhasta 9 vuotta, oikeutta veivattu 5 vuotta, Auer on tomittu, vapautettu, tuomittu, vapautettu. Kansa ei edelleenkään tiedä mistään mitään, mutta paljon on luuloja ja kuvitelmia. Muuta ei voikaan olla, kun meille ei ole kerrottu mitä suljettujen ovien takana oikeudessa on tapahtunut. Varmasti 90 prosenttia kansalaisista tietää, että pelkkää huijausta koko farssi. Tuleeko mieleen, että mitä olisi tapahtunut niin tämän 9 vuoden kuin 5 vuodenkin aikana, kun media on täytetty Auer-farssilla? Jotakin joka tapauksessa sellaista, jota ei kansalaisten haluta tietävän. Hirvittää tulevaisuus, kun tällaisen jengin käsissä on Suomen maa. En edes uskalla kirjoittaa, että minkälainen kohtalo olisi oikea kaikille niille, jotka ovat osallistuneet tähän kansan huijaamiseen.

      • idioottimaailma

        Jossain Brysselin suunnalla on se punainen lanka on viitaten niin erääseen julkaistuun kuvaan punaisesta puhelimesta ja kartasta sekä Lahden Brysselin matkoista ja ystävä Holmlundin suuntaan tapahtuvista viittauksista. Pitikö paikkansa, että myös Paatero asui tapahtuma aikaan Ulvilassa kuten asui Holmlundinkin? Pitäisi kait kysyä, että ketä siellä ei asunut tuolloin?!

        Tätä minä ihmettelen - samaan aikaan on tehty venäläisten maahantulo-organisointia jättimäisellä EU-rahalla ja veromarkoilla (meidän rahoilla kummassakin tapauksessa) ja virkamiehet opetettu puhumaan jopa venäjää vedoten juuri tulevaan EU-viisumivapauteen. Paljonko tuo prosessi tuli maksamaan, josta meille ei ole julkisuudessa hiiskuttu sanaakaan?! Samaa prosessia käytiin vielä loppusyksy kaiken maailman rahoituksin, vaikka joku keksi tiltata tilanteen jo vuosi sitten Ukrainan kautta.

        "Valmisteluorganisaatio

        Sisäministeriö on yhteistyössä ulkoasiainministeriön kanssa asettanut kansliapäällikkötason itäliikkuvuuden kasvun työryhmän valmistelemaan, yhteen sovittamaan ja tehostamaan Suomen valmistautumista lisääntyvään itäliikkuvuuteen.

        Työryhmän työ pohjautuu Venäjä-asioiden ministerityöryhmässä tukea saaneeseen esitykseen EU-Venäjä -viisumivapauteen valmistautumisesta. Itäliikkuvuuden kasvun työryhmän valmistelemat asiat voidaan tarvittaessa käsitellä myös Venäjä-asioiden ministerityöryhmässä.

        Viisumivapauden vaikutuksia ja resurssitarpeita selvittävä työryhmä asetettiin 20.1.2014."

        https://www.intermin.fi/fi/kehittamishankkeet/valmistautuminen_eu_venaja_viisumivapauteen

        Juu, mutta ei se mitään - heitetään hetkessä takki toiminpäin ja ruvetaankin kimpassa rahoittamaan valvontatolppia Kalingradin ympärille?! Jumankekka, nyt vastuuseen nämä idiootit, jotka ei edes tiedä, että mihin kuuluisi kulloinkin kumartaa ja mihin pyllistää.

        Ja tällä kertaa meillä on sitten rahaa tähän valvontaan:

        "Puola aikoo rakentaa kuusi vartiotornia Venäjän-vastaiselle rajalleen, kertoo uutistoimisto AFP.

        Torneista tulee jopa 50 metriä korkeita, ja niistä aiotaan valvoa Puolan ja Kaliningradin alueen välistä 200-kilometristä rajaa kellon ympäri.

        Tornien pitäisi valmistua kesäkuussa, kertoi Puolan rajavartioston edustaja PAP-uutistoimistolle maanantaina. Tornit maksavat yli 3,7 miljoonaa euroa, ja niiden kustannuksista 75 prosenttia maksaa Puolan viranomaisten mukaan EU."

        http://www.hs.fi/ulkomaat/a1428298199866

        Kaikki tämä on aivan yhtä mielipuolista kuin Auer-farssi ja kaikki kustannamme me. Sopii vilkaista ympärille ja kuunnella poliitikkoja, että kuinka taas tarvitaan juustohöylää lisäämään EU-kassavirtoja.

        No, joko on tullut uusia Auer-uutisia, vai korvaako tällä hetkellä saksalainen perämies uuden mediafarssin?


      • sirkushupia_kansalle

        Yhteistä saksalaisen perämiehen ja Auerin jutuille on massahysterian luominen mediassa. Massahysteria pitää kansalaisten huomion tehokkaasti yhtäällä.


      • lännestäItään

        Massahysterian piilossa piilee isompi pedorinki?


    • Aapeli333

      Tuolla aikaisemmin oli mielenkiintoinen linkki. Siitä tuli mieleen:

      [size=150]Lainausta ensimmäisen tutkinnanjohtajan Juha Joutsenlahden avoimesta kirjeestä:[/size]

      Lähde: Uusi Suomi. Ruoska 15.7.2012.

      ---------------------------------------------------
      [color=#800000][i]
      "Syksyllä 2009 Anneli Auer vangittiin. Tiesin kyllä tutkinnasta, joka pyrittiin minulta salaamaan kaikin mahdollisin tavoin, mutta silti vangitseminen oli minulle yllätys. Vangitsemisen tultua julkisuuteen KRP:n Häkkänenkin laittoi minulle ihmettelevän tekstiviestin. Soitin hänelle ja ihmettelimme yhdessä jutun uutta käännettä.

      Mielessäni oli valtava ristiriita. En halunnut sotkeutua mitenkään jutun nykyiseen tutkintaan, mutta koska olin varma, että Anneli Auer ei voinut olla tekijä, oli minun omantuntoni vuoksi ilmaistava asia julkisesti. Kerroin eriävän mielipiteeni julkisesti sekä rikososaston päällystöpalaverissa että alipäällystöpalaverissa. Mielipiteeni herätti erityisesti jutun tutkintaryhmässä paheksuntaa ja parin viikon sisällä tieto eriävästä mielipiteestä oli luettavissa lehdistä. Toimittajat kysyivät, että olinko tutkinnanjohtajana ollessani valehdellut tiedottamistani asioista ulkopuolisesta tekijästä. Kerroin, että en ollut valehdellut. Kysyttäessä, että olenko sitä mieltä, että Anneli Auer ei olisi tekijä, vastasin, että en kommentoi. Näistä kommenteista poliisipäällikkö raivostui minulle ja huusi minulle työhuoneessaan, että miksi minun oli pitänyt kertoa mielipiteestäni julkisesti. Kerroin hänelle pitäväni mielipiteestäni kiinni, minkä jälkeen minun ilmoitettiin olevani virkarikossyytteessä. Näkemysero virallisesta tutkintalinjasta oli liian iso juttu ”viralliselle tutkintalinjalle ja koko johdolle”. Ihmettelin sitä, että jos poliisipäällikkö auditoriossa useaan eri otteeseen ilmoittaa, että juttu on selvinnyt ja Anneli Auer on varma tekijä, minä en olisi saanut edes vaimeasti ilmaista omaa mielipidettäni. Tällöin en edes tiennyt, että Kare Koskinen ja Matti Mäkinen olivat kanssani samaa mieltä. Julkista ihmetystä herättivät myös kakkukahvit ja päällikön ojentamat kirjeet, joissa hän palkitsi avainhenkilöitä onnistuneesta murhatutkinnasta, vaikka asiaa ei ollut edes käsitelty käräjäoikeudessa. Laitoksen sisällä jouduin melkoisen painostuksen kohteeksi. Yritin vain kestää myös julkisen paineen, jonka alle perustellun mielipiteeni vuoksi jouduin. Nieleskellä on pitänyt, mutta hengissä ollaan."
      [/i][/color]
      ----------------------------------------------------

      Tästä ilmenee, että JJ on ollut alkututkimuksista lähtien sitä mieltä, että AA ei voinut olla syyllinen. Samaa mieltä olivat olleet myös poliisit Matti Mäkinen (MM) ja Kare Koskinen (KK). Nämä kaikki olivat tutkimuksissa mukana silloin alussa.

      Kun mukaan on tullut TS niin kaikki on alkanut mennä päin mäntyä. Myös PK on edesauttanut väärään suuntaan suunnattua tutkimusta. Sitä en tiedä varmasti onko myös P ollut mukana tässä kelkassa. Joka tapauksessa tutkimukset ovat polkeneet paikallaan, ja oikeudenkäynti toisensa jälkeen on käyty, mutta totuus ei ole siltä linjalta selvinnyt. Ja edelleen kesken on. Nyt hovioikeus on tehnyt niin hyvän päätöksen hyvine perusteluineen, että sitä ei voi enää ohittaa edes Korkein oikeus.

      "Se on johdossa, missä muussa ellei siin!". Johto on ollut väärä. Olisi tarvittu enemmän aivotoimintaa. Menettely ei tuo mieleen sellaisia mestareita kuin Hercule Poirot tai Sherlock Holmes. Ja nyt ollaan tässä. Voi, voi Porin poliiseja!

    • lavastajanmielikuvitus

      Ei sovi prosessointiin.

      Totta noin, jos tämä tarina oli totta, niin miksi samaan aikaan, kun AA pidätettiin, niin kerrottiin, että häkenauha on lavastus (lehtiuutinen tuolloin)? Kun oikeudenkäynti alkoi sanottiin, että syyttäjän ainoa ja päätodiste on se, että häkenauhalta ei kuulu ulkopuolista. Lavastettu häkenauha tuli esille vasta vuonna 2011

      Ensin ilmoitetaan, että häkenauha on lavastus, jonka kanssa käydään koko oikeudenkäyntiprosessi käyttäen sitä todisteena syyllisyydestä, sitten vetäistään koko syytteen alta matto sanomalla, että lavastaja on AA. Eli hän lavasti itsensä syylliseksi tämän mukaan.

      Jos lavastusväite olisi tosi, olisi syytetty lavastamisesta, eikä lavastetta olisi voitu käyttää todisteena syyllisyydestä - ei varsinkaan, kun lopputulemana vielä väitettiin itse syyllistä lavastajaksi.

      Sopii paremmin AA:n omiin sanoihin radiohaastattelusta, että otti syyllisen roolin, jotta homma tuli hoidettua: tätä varten hänen avullaan lavastettiin todisteaineisto, jotta saatiin oikeudenkäynti aikaiseksi tuon homman hoitamista varten: lavaati itsensä syylliseksi.

      Oliko ennen oikeudenkäyntiä joku muu episodi, joka olisi ollut jollakin tavalla todellista syylliseksi lavastaista, jota ko. edellä oleva tarina tukisi, en tiedä, mutta faktana tapahtui tuo, minkä kirjoitin edelle.

    • terapeuttiStråle

      Auerväittelijöiden ja viranomaisasianomistajien on kaikkien syytä opiskella ITSE-sanankäytön korkeakoulussa. Se on vaikea koulu ja suurin kynnys on itsekunkin tiedostaa oma rajallisuutensa ihmisenä.

      • asiatpitäätutkiaensin

        Kuinka voidaan ilmaista, että tutkija on jotain mieltä...JJ ja jotkut muut poliisit olivat sitä mieltä, että.....

        Eikö kuuluisi todeta paremminkin niin, että perusteelliseten tutkimusten tulokset osoittavat, että..........vaan missä ne olikaan ne perusteelliset tutkimukset? Oliko niitä olemassakaan?

        Olemalla vain jotain mieltä asioista------------ se ei ole tutkimustyötä se.


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      150
      1799
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1661
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1242
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1123
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1021
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      961
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      806
    Aihe