Lumia 800 mokkulana

Kyhmä tysyjä

Ostan läppärin kun tarvitsen sitä joskus reissuilla. Käytän sitä wlanissa jos sellaisia on ilmaiseksi ja niitä näyttää olevan joka hotellissa ja useimmissa baareissa.
Kun olen kalassa Lapin korvessa jossa Lumia 800 kokemuksen perusteella toimii hienosti Elisan verkossa, aion käyttää sitä kännykkää läppärin modeemina. Miten se toimii? Se usb-piuha kai laitetaan puhelimen pistokkeeseen ja toinen pää siihen läppärin kylkeen. Entä sitten? Kytketäänkö puhelimesta internet exploler päälle(se on vakiona Lumia800:n Win 7-käyttöjärjestelmässä) Hakeeko se tietsikka sen puhelimen kautta sen Elisan verkon? Kertokaa jos teillä on kyseinen käyttösysteemi.
Erillisen liittymän hinta on kympin paikkeilla/kk ja mokkula vajaa kolme kymppiä, ja en tietenkään pölötä puhelimeen silloin kun räplään tietsikkaa.

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Kyhmä tysyjä

        Kiitos, pitäisiköhän jonakin päivänä lukea tuon kännykän käyttöohjeet.
        Täältä tosin saa neuvot nopeammin.


      • Kyhmä tysyjä
        Kyhmä tysyjä kirjoitti:

        Kiitos, pitäisiköhän jonakin päivänä lukea tuon kännykän käyttöohjeet.
        Täältä tosin saa neuvot nopeammin.

        Vielä lisäkysymyksiä: Ostin sen uuden läppärin mutta en vanhana XP-miehenä tykännyt W8.1:n palikkaruudusta. Saa sen läppärin ensi viikon alussa tukihenkilöltäni joka on virittänyt sen työpöydän ja valikot XP:n näköiseksi ja asentanut haluamani ohjelmat juuri samanlaisiksi kuin tässä pöytäkoneessani ja kaikki toimii, niin sitten:

        Kun olen asettanut Lumiaani internetin jakamisen päälle, siihen ilmaantuu valmiiksi asetettuina "Lähetysnimi": NOKIA Lumia ja joitakin muita määrättyjä merkkejä, sekä "Salasana": joka on määrätty numerosarja.

        Kun valitsen läppärini ruudun alareunasta luettelon jossa näkyvät kaikki lähinurkkien Wlan-asemat, myös tämän pöytäkoneeni Wlan-asema jos olen samassa huoneistossa, niin näkyykö myös tuo oman Lumiani lähetysnimi ilman muita asetuksia? Ja jos näkyy niin riittääkö se että valitsen läppäriini siis tuon oman Lumiani tunnuksen ja näpyttelen tuon Lumiassa valmiina olevan salasanan?
        Älkää, viisaat, virnuilko, tällä historialla (ikä reilusti yli 70 v, kansakoulusivistys), eivät kaikki bittiniksit ole selvillä, mutta aritmetiikka ja päässälasku toimii samalla logiikalla kuin monilla nuorilla tietotekniikan guruilla.


    • Näkyy jos siinä on wlan jako päällä ja jos nimeä ei ole piilotettu siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      156
      5071
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      193
      4040
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3705
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      51
      2981
    5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      45
      2448
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1987
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1737
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      35
      1478
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1424
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe