Olemme suunnittelemassa dreeverin ostoa. Meillä on 4 lasta (2v.-10v.). Asumme omakotitalossa lähellä luontoa. Kertokaa kokemuksianne dreeveristä seurakoirana. Asumme Lapin läänissä. Missä olisi lähin dreeverien kasvattaja. Haluan tietää dreeverin ja -. Olen kuullut, että ne karkaavat herkästi. Miten on?
Dreeveristä...
kiinnostunut
4831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Dreeveri on älykäs, saalista ajava ja jäljittävä metsästyskoira. Sopii myös hyvin lapsiperheeseen mutta vaatii liikuntaa jotta voisi purkaa energiaansa. Monet koirat karkaavat mutta dreeveri on keskimääräistä älykkäämpi joten sen kanssa on siksi oltava valppaana.
Olessani pieni meillä oli dreeveri ja se oli todella mieluisa kaveri. Ainut ongelma oli se että tämä dreeveri "puollusti" perheenjäseniä. Ei ollut kuullemma vierailla asiaa lastenhuoneeseen kun dreeveri vahti nukkuessani.
Lapissa ongelmaksi voi tulla porot. Esim. beagle on jalostettu sorkkaeläinvapaaksi mutta dreeveriä käytetään ruotsissa ja suomessakin kaurisjahtiin joten osa dreevereistä voi kiinnostua poroista, joten lapissa sen käyttö jäniksenmetsästykseen voi olla hankalaa.
Tietoa dreevereistä ja pennunkasvattajista saa netistä: http://www.dreeveri.fi/
Varoittaisin metsästyskoiran ottamisesta seurakoiraksi. Metsästyskoirilla on voimakas saalistusvietti ja suuri liikunnantarve. Tekemisenpuute voi aiheuttaa "häiriökäytöstä". Jos metsästyskoira saa toteuttaa pari kertaa viikossa viettiään niin esim. dreeveri on vallan mainio perhekoira.
Jos perheessä on pieniälapsia eikä kukaan harrasta metsästystä niin suosittelen paimenkoirarotua. Koira vartioi ja suojelee "laumaansa" eikä karkaa pois kotoa. Paimenkoirarotuja on useita, erikokoisia.
Tietoa muista koiraroduista löytyy osoitteesta: http://www.kennelliitto.fi/
Meillä on ollut Dreeveri kohta kuusi vuotta. Se on täysin seurakoira, sillä ei ole koskaan metsästetty. Asutaan kerrostalossa, mutta koira pääsee monta kertaa viikossa maalle lenkkeilemään.
Kyllä Dreeverin voi ottaa seurakoiraksi, monet metsästäjät eivät halua siitä seurakoiraa, siksi kommentit ovat yleensä "Ei ikinä!".
Meidän koira on tyttö, voi olla että ne sopivat paremmin seurakoiriksi. Tämä rotuhan ei yleensä hauku turhia, mutta on omistajiinsa kiintynyt.
Vapaana ei voi pitää, karkaa varmasti. Meillä on karannut monta kertaa, mutta aina on takaisin tullut. Pentuna ne eivät uskalla vielä karata, mutta ekan juoksun jälkeen kylläkin.
Lasten kanssa tulee hyvin toimeen. Pitää myös toisista koirista. Ei varmasti pure, vaikka kuinka härnäät.
Nämä siis meidän koirasta. Muilla voi olla toki erilaisia kokemuksia.
Juu nyt koiramme 1-vuotias narttu, otettiin metsästystoveriksi, sekä myös nais väen käyttöön.. (lellikiksi)
Ostettiin n.70km Rovaniemeltä kennelistä..Komea kolmivärinen (pääosin kiiltävä musta) ja (rintaosa valkea).
positiivista, viihtyy autossa, sisä siisti(yli puolet ajasta sisällä) ja olemme ampuneet sille viisi jänistä..
Tulee toimeen lasten kans, tutuillamme on kissoja ja tulevat toimeen hyvin keskenään.. Koiramme on kaikkien luona tosi tykätty,(pieni) kulkee kätevästi mukana..
En kyllä pelkäksi seurakoiraksi suosittele dreeveriä. Dreeveri on täysverinen metsäkoira ja vaatii riistanhajuja. On suorastaan sääli pitää dreeveriä vain sohvaperunana. Dreeverit ovat myös hyvin tarkkoja omastaan, esim leluista, ruoasta, perheestä. Meidän dreeveriä ei voinut pitää lastenseurassa ilman valvontaa yhtään, myös muihin koiriin tutustuttaminen oli todella työlästä. Mutta oman perheen kesken mitä ihanin ja hellyyttävin haukku.
Vapaana ei voi pitää, meillä onkin näppärä systeemi. Suoraan ulko-ovelta lähtee kokopihan kattava juoksuvaijeri, siihen vaan kiinni niin koira on "ikäänkuin vapaana" pihalla ja pääsee sinne minne me muutkin, mutta ei karkaamaan. Yöt koira viettää luonnollisesti sängyssä vanhempieni välissä:)
Miettisin vielä kaksi kertaa ennen dreeverin hankkimista pelkästään seurakoiraksi, onhan niitä muitakin rotuja jotka ei tarvitse sitä metsästystä.