Käykö kahdelle naaras marsulle 88x50x45 häkki, jos ne saavat olla aina vapaana marsu-turvallisessa (testattu) huoneessa. Kysyin yhdeltä eläinkauppiaalta, ei kuulemma käy, kuulosti siltä kuin olisin suunnitellut kolmoismurhaa. Ystäväni kysyi toiselta (mielestämme asiantuntijalta ja todella kivalta) ja hän sanoi, että kyllä käy.
Ystäväni uros saa olla aina vapaana, nukkuu sängyn alla öisin ja viihtyy hyvin, kun häkin ovi on aina auki ja tuuletuksen ajaksi marsu tulee syliin, pois huoneesta tai omaa häkkiinsä.
Eli mitä mieltä.
Ystäväni uros saa olla aina vapaana, nukkuu sängyn alla öisin ja viihtyy hyvin, kun häkin ovi on aina auki ja tuuletuksen ajaksi marsu tulee syliin, pois huoneesta tai omaa häkkiinsä.
Eli mitä mieltä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
itselläni oli hetki sitten vielä kaksi marsua, ikävä kyllä toinen kuoli. ne elelivät samassa häkissä, jonka pituudet on: 1,5/65/45, mielestäni häkin pitää olla vähintään sen metrin pitune, ja leveyttäkin sais olla puol metriä, korkeudella nyt ei niin perjaattees oo välii, koska marsut ei paljon kiipeile.
eläinkauppiaat saattaa sanoa mitä sanoo, vaikkeivat mitään asiasta tietäisivätkään, ellei itsellä satu olemaan jonkin sortin jyrsiää/kania. kannattas melkein vähän kysellä esim. ruotsalaisen kirsiltä, nro. 040-5509295, tää ihminen tietää jyrsiöist/kaneist, kysyppä siltä...
numero kyl löytyy ihan netistäkin.. :)
..tajuu, että miksi häkin pitää olla niiiin iso, kun ei se marsu siellä mutta tee kuin syö ja nuku, ellei sitten ole kamalan arka (voi kesyttää) ja tietysti silloin kun ne on juuri tullut ja eu uskalla tulla häkistä vielä pois.
Ystävän marsu oli meillä hoidossa ja hän kyllä testasi joka kolon turvallisuuden. Vaaralliset paikat (joita nykyään ei enään ole) oli tukittu ja herra yritti väen vängällä raivata esteet, ei onnsitunut ja herra viihtyi vallan mainiosti, kaikki muut tuntemani marsut ovat aina (melkein) häkissä ja ovat paljon arempia, mutta ystäväni marsu, joka on aina vapaaana on solmuun vedettävä yksilö. Yksi kattoikin kerran, onko tuo kuollut, kun Sulo makoili kyljellään reporankana.
Eihän sillä tosiaankaan ole väliä minkä kokoinen häkki on jos ne ei siellä joudu olemaan vankina. Meillä marsuilla on vaan häkin pohjalaatikko heinähäkin vieressä, johon pääsevät ruokailemaan, papanoivat nimittäin koko ajan syödessään. Lepäilemiseen olemme tehneet pikku mökkejä laudoista, hauskinta leikkiä on juosta mökistä toiseen, vaihtelun vuoksi muutetaan välillä järjestystä ja taas hauskaa riittää. Olemme varmoja että marsumme ovat onnellisia päästessään liikkumaan vapaasti, eiväthän ne luonnossakaan
kyyhötä häkissään. Ja vautsi mitkä lihakset liikunnasta tulee...
Mulla on yksi uros marsu ja oon ajatellu leikkauttaa sen ja ottaa sille tyttö marsun kaveriksi.Mun marsulla on n.1m/1m/1m kokoinen häkki ja pidän sitä aina vapaana kun olen itse kotona.Minun mielestä marsun häkin koolla ei ole kovin suurta merkitystä jos marsu saa olla paljon vapaana.Eli sen ei tartte harrastaa liikuntaa häkissänsä.Mut ihan pieni koppi ei silti kelpaa häkiksi.Toivottavasti oli apua vastauksestani.
Kyllä käy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mielestäni se tuntuu ihan ok mitoiltan,mutta itselläni kahden marsun häkki on huomattavasti isompi,joten mitä isompi sen parempi(omani 120*120*50)
Mitä tulee tuohon aina irti pitoon,itse en tuota tekisi.Sillä marsuthan tekevät tarpeensa lattialle,ja etenkin virtsa imeytyy lattiaan jos saa olla siinä jonkin aikaa.Mutta se on kaverisi valinta.Jota en suosittele kenellekkään enkä niin itsekkään tekisi.