Ajattelin rakentaa laivaa ja tässä mietiskelin, että kuinka kauas pystyisi sillä kulkemaan, niin että yhteys ei katkeaisi?
Laivallani pystyy kulkemaan useita tunteja yhdellä tankilla ja tavoitteenani olisi kulkea sillä mahdollisimman kauas!
Eli hyvä live-kamera ja sille hyvä antenni, ohjauslaitteisiin myös! Millainen projekti tämä olisi siis?
Luulen, että 5-20km tai enemmän olisi hyvä kantama! Millainen järjestelmä pitäisi tehdä? Onko mahdollista johonkin maston kautta kulkeva yhteys?
Mitä hinta luokkaa projekti olisi?
Alueet jossa laiva kulkee on erittäin laajaa järveä, josta pääsee myös toisiin järviin pienistä kanavista ja niin edelleen...!
Kuinka kauas yhteys jaksaa?
1
181
Vastaukset
- RC-pilotti
Lupavapailla taajuuksilla toivomaasi yhteysväliä katkeamattomana ja aina ei voida saavuttaa. Ohjauslaitteet ovat lyhyenkantamanohjauslaitteita. Ilmassakin maksimi 2km luokkaa. Kuvayhteys onkin sitten vielä hankalampi. Luvallisilla taajuuksilla kuvayhteys on mahdollinen, Riippuu vain järjestelmästä minkä haluat rakentaa. Mastoista voi onnistua vuokraamaan tilaa mahdollisia toistinasemia varten, mutta se onnistuu joillakin paikkakunnilla.
Toimivan ohjausjärjestelmän joudut todennäköisesti ostamaan ja se tarvitsee myös luvan. Hinnoista en osaa samoa muutakuin niihin mihin itse olen törmännyt, ovat ollet tähtitieteelliset. Näissä on tietenkin otettu turvallisuusasiat huolella huomioon.
Sitten on tämä ainainen valvonta. Kuinka pidät huolen siitä ettei laivasi aiheuta vaaraa. Järvellä liikkuu muitakin ja vaikka heillä on myös valvontavastuu omastaliikumisesta voi syntyä heposti tilanne jossa kolisee.
Nettiyhdeydellä ohjaus ja kuvayhteys olisi ehkä helpointa toteuttaa. Toiminnasta koko järvenalueella ei ole taetta, mutta sen voi kait selvittää. Tapahtumat ja näkemä ei nettiyhteydellä ole aivan realiaikaisia vaan siinä on viivettä joka "laiva" käytössä ei liene este
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3253835Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283560Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42260- 1121684
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181578Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241319Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136937Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99890Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79835- 86761