Kuinka kauas yhteys jaksaa?

Apua6

Ajattelin rakentaa laivaa ja tässä mietiskelin, että kuinka kauas pystyisi sillä kulkemaan, niin että yhteys ei katkeaisi?

Laivallani pystyy kulkemaan useita tunteja yhdellä tankilla ja tavoitteenani olisi kulkea sillä mahdollisimman kauas!

Eli hyvä live-kamera ja sille hyvä antenni, ohjauslaitteisiin myös! Millainen projekti tämä olisi siis?

Luulen, että 5-20km tai enemmän olisi hyvä kantama! Millainen järjestelmä pitäisi tehdä? Onko mahdollista johonkin maston kautta kulkeva yhteys?
Mitä hinta luokkaa projekti olisi?

Alueet jossa laiva kulkee on erittäin laajaa järveä, josta pääsee myös toisiin järviin pienistä kanavista ja niin edelleen...!

1

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RC-pilotti

      Lupavapailla taajuuksilla toivomaasi yhteysväliä katkeamattomana ja aina ei voida saavuttaa. Ohjauslaitteet ovat lyhyenkantamanohjauslaitteita. Ilmassakin maksimi 2km luokkaa. Kuvayhteys onkin sitten vielä hankalampi. Luvallisilla taajuuksilla kuvayhteys on mahdollinen, Riippuu vain järjestelmästä minkä haluat rakentaa. Mastoista voi onnistua vuokraamaan tilaa mahdollisia toistinasemia varten, mutta se onnistuu joillakin paikkakunnilla.

      Toimivan ohjausjärjestelmän joudut todennäköisesti ostamaan ja se tarvitsee myös luvan. Hinnoista en osaa samoa muutakuin niihin mihin itse olen törmännyt, ovat ollet tähtitieteelliset. Näissä on tietenkin otettu turvallisuusasiat huolella huomioon.

      Sitten on tämä ainainen valvonta. Kuinka pidät huolen siitä ettei laivasi aiheuta vaaraa. Järvellä liikkuu muitakin ja vaikka heillä on myös valvontavastuu omastaliikumisesta voi syntyä heposti tilanne jossa kolisee.

      Nettiyhdeydellä ohjaus ja kuvayhteys olisi ehkä helpointa toteuttaa. Toiminnasta koko järvenalueella ei ole taetta, mutta sen voi kait selvittää. Tapahtumat ja näkemä ei nettiyhteydellä ole aivan realiaikaisia vaan siinä on viivettä joka "laiva" käytössä ei liene este

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1204
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      805
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      643
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe