Ethernet kaapelin jakaminen

apuatarvitseva3

Jos seinässä on vain yksi datapistorasia ja tarvitset verkkokaapeliyhteyden sekä läppärille että Elisa Viihteen digiboksiin mikä neuvoksi?

En ymmärrä mitä tarkoittaa että näitä (http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=10473) jakajia tarvitaan "molempiin päihin". Voisiko joku selventää? Jokatapauksessa siinä on varmaan kyse yhden verkkokaapelin jakamisesta kun meikäläisen ongelma on se että kaksi verkkokaapelia tulisi saada kytkettyä yhteen datapistorasiaan seinässä ja sen jälkeen toinen nousee heti pöydälle läppäriin ja toinen jatkaa matkaansa toiselle puolelle huonetta digiboksiin. Voisikohan tätä (http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/reitittimet-ja-verkkolaitteet/SS5PSW/sandstrom-5-port-mini-kytkin) hyödyntää?

Kiitoksia avusta etukäteen!

1

586

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ZZZ1

      Tuo Gigantin laite on se, mitä tarvitset väliin. Epätäsmällisesti, mutta ymmärrettävämmin ilmaistuna se laite välittää liikennettä seinässä olevan verkkopistorasian ja kytkimeen liitettyjen laitteiden välillä.

      Onko tarvetta myös WLAN-laitteille? 20-30 euron hintaluokassa löytyy sellaisia, joissa on samalla WLAN-tukiasema. Itse ostaisin saman tien ennemmin sellaisen.

      Tuo Partcon kaapeli on ihan eri tarkoitukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1446
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      103
      928
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      835
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      547
    Aihe