Hei, vastatkaa please. Voiko Hurghadassa ottaa esim yläosattomissa aurinkoa, vai kieltääkö uskonto? Miten "vapaa" mielisiä paikalliset on?
Loma Hurghadassa
4
1811
Vastaukset
- pilaa
Kyllähän otta voit. Älä ihmettele jos joku
tulee kivittämään tai kourimaan koska
luulee venäläiseksi huoraksi ! - Mietis uudestaan...
Kiellettyä se on siellä mutta eräät "yksinkertaiset" ihmiset eivät piittaa siitä vaan ottavat yläosattomissa aurinkoa. Jos haluat nakurannalle niin valitse sellainen matkakohde jossa se on sallittua tai mistä löytyy nakurantoja. Älä kuitenkaan tee itseäsi tyhmäksi sillä että haluat vain eistellä rintojasi yleisellä rannalla vaikka joku muu "venäläinen" niin tekisikin. Se on todella ajattelematonta ja häiritsee muita auringosta nauttivia ihmisiä.
- Viimme talvena
Kävin viimme talvena Hurghadassa ja kyllä siellä Hotellin omalla uimarannalla jotkut naisista otti aurinkoa rinnat paljaana. Taisivat olla Venäläisiä.
Hotellialueet ovat turistien "valtakuntaa" jossa paikalliset miehet ovat henkilökuntana, eivätkä puutu turistien asioihin herkästi. Egyptiläiset ovat huumorintajuisia ja mukavia maanläheisiä ihmisiä jotka ovat omaksuneet paljon myöskin länsimaisia tapoja, eivätkä ole mitään tiukkapipoja.
Hotellialueiden ulkopuolella on syytä kunnioittaa paikallisia ihmisiä pukeutumalla ainakin T-paitaan ja pitkiin shortseihin. Hurghada on turistialuetta jossa paikallinen väki suhtautuu erittäin ystävällisesti ja luontevasti ulkomaalaisiin matkailijoihin.
Toisaalta en haluaisi arabimaissa lähteä testaamaan paikallista sietokykyä sillä aina voi löytyä ääriuskonnollisia militantteja jotka voivat saada syyn hyökkäyksiin turisteja vastaan, vaikkapa myöhemmin. - jos haluaa
Hotellien omilla rannoilla saa ottaa ilman yläosaa, mutta allasalueilla se on kiellettyä. Ja kyllä minulla oli iltaisin monesti hame (ehkäpä ne polvet just ja just peitty) ja joku toppi. Ei katottu mitenkään oudosti, ne on tottunu kun siellä käy niin paljon turisteja. Monet oli iltaisinkin shortseissa ja jossain pikkutopissa. Ja ei se kunnioittaminen minusta ole pelkästään pukeutumisesta kiinni. Tietty jos käyt moskeijassa, pitää olla pitkät vaatteet ja huivi päässä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5897792Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3402975Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3932111- 1281307
- 311263
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51199Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1061095- 911063
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h641033- 46913