Hei, vastatkaa please. Voiko Hurghadassa ottaa esim yläosattomissa aurinkoa, vai kieltääkö uskonto? Miten "vapaa" mielisiä paikalliset on?
Loma Hurghadassa
Siivi
41855
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllähän otta voit. Älä ihmettele jos joku
tulee kivittämään tai kourimaan koska
luulee venäläiseksi huoraksi !
Kiellettyä se on siellä mutta eräät "yksinkertaiset" ihmiset eivät piittaa siitä vaan ottavat yläosattomissa aurinkoa. Jos haluat nakurannalle niin valitse sellainen matkakohde jossa se on sallittua tai mistä löytyy nakurantoja. Älä kuitenkaan tee itseäsi tyhmäksi sillä että haluat vain eistellä rintojasi yleisellä rannalla vaikka joku muu "venäläinen" niin tekisikin. Se on todella ajattelematonta ja häiritsee muita auringosta nauttivia ihmisiä.
Kävin viimme talvena Hurghadassa ja kyllä siellä Hotellin omalla uimarannalla jotkut naisista otti aurinkoa rinnat paljaana. Taisivat olla Venäläisiä.
Hotellialueet ovat turistien "valtakuntaa" jossa paikalliset miehet ovat henkilökuntana, eivätkä puutu turistien asioihin herkästi. Egyptiläiset ovat huumorintajuisia ja mukavia maanläheisiä ihmisiä jotka ovat omaksuneet paljon myöskin länsimaisia tapoja, eivätkä ole mitään tiukkapipoja.
Hotellialueiden ulkopuolella on syytä kunnioittaa paikallisia ihmisiä pukeutumalla ainakin T-paitaan ja pitkiin shortseihin. Hurghada on turistialuetta jossa paikallinen väki suhtautuu erittäin ystävällisesti ja luontevasti ulkomaalaisiin matkailijoihin.
Toisaalta en haluaisi arabimaissa lähteä testaamaan paikallista sietokykyä sillä aina voi löytyä ääriuskonnollisia militantteja jotka voivat saada syyn hyökkäyksiin turisteja vastaan, vaikkapa myöhemmin.
Hotellien omilla rannoilla saa ottaa ilman yläosaa, mutta allasalueilla se on kiellettyä. Ja kyllä minulla oli iltaisin monesti hame (ehkäpä ne polvet just ja just peitty) ja joku toppi. Ei katottu mitenkään oudosti, ne on tottunu kun siellä käy niin paljon turisteja. Monet oli iltaisinkin shortseissa ja jossain pikkutopissa. Ja ei se kunnioittaminen minusta ole pelkästään pukeutumisesta kiinni. Tietty jos käyt moskeijassa, pitää olla pitkät vaatteet ja huivi päässä..