Vaihdoin konetta ja nyt tarttis saada vanhat sähköpostiviestit jotenkin siirrettyä uuteen myllyyn. Tilien kopioinnilla ei onnistunut, kun herjaa, että samanniminen tili on jo käytössä. Saiskos hieman apuja, kiitos ?
Vanhat viestit
Torsti
71360
0Äänestä
Vastaukset 7
Vanhimmat
...seuraavasti:
Tiedosto => Tuo => Viestit ja seuraa ohjeita...
Ongelmani on hyvin samanlainen. Sinullakin pitäisi toimia että katsot ohjelmasta (OExpress: työkalut/asetukset/ylläpito tai outlook: työkalut/asetukset/sähköpostin asetukset/datatiedostot) mihin kansioon sähköpostikansiot talletetaan, kopioit nämä uudelle koneelle ja sitten käytät tuo/tuo ja vie- toimintoja tiedosto-valikosta uudella koneella kuten Lisa sanoi. Tämä siis ainakin jos ohjelma on sama. Osaisiko joku auttaa seuraavassa: Miten saisi oikeasti siirrettyä sähköpostikansiot Outlook Express 6:sta toiselle koneelle Outlook 2003:en?
Olen kopioinut ne OE:n .dbx - tiedostot uudelle koneelle työpöydällä olevaan kansioon, ei ole vain luku-asetuksia päällä yhdessäkään niistä eikä OE:ta tällä koneella asennettuna lainkaan mutta kun yritän toimia seuraavasti: tuo ja vie-> tuo internet-sähköpostia...-> outlook express 4.x/5.x/6.x -> valitsen kansion, niin vaan sanoo Outlook että "sähköpostikansiota ei voi avata. Jos toinen sovellus käyttää tätä kansiota sulje sovellus ja yritä uudelleen." Mikähän avuksi. Kiitoksia jos vain voit auttaa.
herjaa mullakin... Kiitos vaan Lisa, nyt ollaan jo todella lähellä onnistumista ! :o)
Jep. Sain sitten viestit siirrettyä. Onnistui kuitenkin vain niin että uudelle koneelle käynnistin outlook expressiä sen verran (valmiiksi ilmeisesti asennettuna on se ohjelmissa, en luonut tilejä eikä mitään, käynnistin vain. Ja ei missään tapauksessa outlook expressiä oletussähköpostiasiakkaaksi aseteta.) että sain siihen "tuo viestit"- valinnalla ne uudelle koneelle verkon kautta siirretyt viestit.
Tämän jälkeen kun outlookin käynnistää ja valitsee että tuo internet-sähköpostiaa.... outlook express... niin jopa löytää ja heti toi kaikki viestit. Mutta suoraan outlookin kautta en lopultakaan saanut mitenkään tuotua niitä koneelle siirrettyjä outlook expressin kansioita vaan se vaati tuon niiden tuomisen expressiin myös uudella koneella.
Saakos noita viestejä tallennettua vaikkapa korpulle pelkästään?
Saa sen verran kun kerrallaan mahtuu. Ne ovat .dbx- tiedostoina outlook expressissä (näkyy työkalut-asetukset-ylläpito- valikossa outlookin tallennuskansio jossa nämä tiedostot ovat). Pieni kansio jossa on vain muutamia viestejä mahtuu hyvin korpullekin, mutta kolmen vuoden aikana arkistoidut viestit olivat mulla tuossa jotain 80 megaa yhteensä ja suurin yksittäinen kansio parikymmentä, joten cd:lle vähintään kannattaisi polttaa tai lähettää sähköpostina jos onnistuu.
olisin kiinnostunut kopioimaan postia cd:lle,
mutta miten?
ylläpito - järjestä uudelleen... tai,
tallennus kansoi...
..otappa tästä selvää.
:)