Dooberman ja Rottweiler mix, poikapentu

Katja 72

Tiedän ettei keskustelu ehkä kuulu tälle palstalle mutta oikeastaan en keksinyt muutakaan... olisin kysynyt seuraavaa.. meille saapui toissapäivänä aivan valloittava ihanuus tosiaan Dobberin ja Rotikan mix pentu.. emä on puhdas Dobberi ja isä puhdas Rotikka.. pentueessa oli 12 pentua. Meidän pentu oli pentueen pienempiä, nyt ikää 7 vk ja painoa ei ole kuin kolme kiloa? eli jääkö pentu todella pieneksi? vanhemmat ihan rotumääritelmän mukaisissa mitoissa.. ell.lääkäri oli sanonut että osa pennuista pienenkokoisia.. muuten pentu hyvän vointinen ja reipas. kauheen hyvin ei ole vielä syönyt.. onhan se iso muutos kun äidin, isän ja sisarukset joutunut jättämään. Kaikki keskustelu, tieto tervetullutta sekä omia kokemuksia,,,, lämmin kiitos jo etukäteen!

3

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos nartulla on ollut 12 pentua mahassa niin ihan taatusti jokunen pentu jää jossain vaiheessa vähemmälle tilalle ja ravinnolle, on se sitten kohdussa tai sen ulkopuolella; se pieni koko syntyessä ei ole täysin varma osoitus että koira jää muutenkin pienikokoiseksi. Sellaisista voi ihan hyvin kasvaa rotumääritelmän mukainen keskiverto koira.

    • hitaasti ja nopeasti

      Ei tarvi olla huolissaan. Mitä hitaampaa kasvaa sitä parempi. Ja uskallan jopa väittää ettei Se kovin pieneksi varmaan jää :)
      oma rotikka uros aikoinaan söi huonosti oli pieni jne mutta hiljakseen on poika kasvanut rotumääritelmän mukaisiin mittoihin ja on kyllä komea. Kaverillani on Sitten sellainen mikä kasvoi vuosi nopeampaa samoihin mittoihin. Saman kokosia nykyään ovat.
      eli jotku kasvaa nopeaa ja jotku hitaasti, lopussa yleensä ollaan kuitenki samaa kokoa :)

    • Harri1111

      Kannattaa punnita parin viikon välein ja tehdä kasvukäyrä. Ei siinä yleensä hirveitä hyppäyksiä tule ja kun se tasaantuu niin yleensä se on siinä. Ja mitä väliä sillä on tuleeko koirasta iso vai pieni? Meillä on emä 42kg ja pennut uros 45 ja narttu 43, 16kk ikäsenä. Rottis kasvaa mahdollisesti parivuotiaaksi asti. Uskon itse että tuo uros puhkaisee 50kg "aikuisena".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19747
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      76
      6740
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6406
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      99
      6165
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      6029
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      104
      5917
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      63
      5335
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      45
      5050
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4380
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      50
      3990
    Aihe