ostimme tontin. kiinteistörekisteriotteessa lukee ei rasitteita. kunnanmiehet mittasivat tontin rajat ja löyvät naulan keskelle yleistä tietä. eli tontistamme 130 neliöä meni yleisen tien päälle.
papereissa ja kaupakirjoissa lukee ettei ole rasitteita. Mites nyt toimimme. otammeko yhteyttä myyjään (valtio) ja vaadimme hyvitystä kauppahinnasta? pyydämmekö kaupunkia ostamaan meiltä ko.tien teityllä neliöhinnalla? vain vedämmekö aidan tien päälle?
kiitos jos joku osaa neuvoa.
rasittunut?
2
485
Vastaukset
- minä
Meillä huomattiin ja tuossa muutama viikko sitten,että kaupungin tie on tehty tontille osittain.Katupuolen pomo kävi kattomassa ja sanoi,että voitte kaivaa tuosta kohtaa asfaltin pois ja laittaa aidan ;)
Tosin siitä mahtuu vielä kulkemaan ohi kun tie muutttuu raitiksi. - saas
Tonttinne taitaa olla vanhalla okt-alueella? Niillä alueilla on tavallista, että kadut on rakennettu vähän miten sattuu tai pikemminkin ne ovat muodostuneet aikojen kuluessa. Joskus katu onkin osaksi jonkun tontilla. Ei siitä teille mitään rasitetta ole muodostunut; se tien alla oleva alue on vapaasti teidän käytössänne. Joskus taaas vanhat talot on rakennettu osin katualueelle; kunnan kanssa on sitten sovittu tonttijärjestelyistä. Ottakaa nyt ensin yhteyttä vaikka tien omistajaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv142276Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.451870- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948