Kristityt vaativat moniavioisuutta

Veggsu

Jos avioliittolaki kirjoittettaisiin lapsen näkökulmasta, kuten kristityt vaativat, isällä ja äidillä ei olisi oikeus erota kunnes lapsi kasvaa aikuiseksi. Tietenkin se merkitsisi myös moniavioisuutta. Ai miten niin? Koska avioliitto tarkoittaa isää ja äitiä ja aikuiset ihmiset voivat olla isiä ja äitejä myös avioliiton ulkopuolella, kristittyjen vaatimuksen ainoa looginen seuraus on moniavioisuuden salliminen.

Siihen soppaan sopii ihan mainiosti homoavioliitot.

1

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti tätä(se aito)

      Pera Pukama
      6.9.2014 12:42
      0
      Sulje
      Kari Mäkinen ei ratsasta homoilla, eikä Irja Askola lesboilla, vaikka he vaativatkin näiden sorrettujen vähemmistöjen asettamista miehen ja naisen välisen suhteen rinnalla, hyväksyttävinä ja siunattuina pareina - unohtamatta tietystikään uusiopareja ja sateekaari- ym. uusioperheitä. He eivät ratsasta kenenkään alapään tarpeilla vaan palvelevat niiden vaatimusten yleistä hyväksyntään sukupuolielämän monimuotoisena rikkautena.

      Lähde: Luterilaisuus -palsta /Homon perseelläkö kirkko nyt pyrkii ratsastanaan



      Totean: heteroiden ei tarvitse pelätä homojen nolaavan tai heitä. Heterot tekee itse itsensä typeriksi.

      ( Minua hävettää olla hetero teidän joukossanne)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4814
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1742
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1592
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1177
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      66
      1058
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    Aihe