Itse inhoan sitä yli kaiken ja saan aina laitella sitä pois muiden jäljiltä. Onko se niin hankalaa opetella käyttämään niitä oikeita numeronäppäimiä???
Miksi niin moni käyttää NUM LOCKIA?
num lock hate
590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Koska se on kätevä ominaisuus.
Ne "oikeat" numeronäppäimethän ovat siinä numeronäppäimistössä, joka ei ilman NumLockin päälläoloa toimi oikein.
Numerolukko on amatööreille. Itse käytän numeronappeja aina navigointiin mm. Visual Studiossa eikä kävisi pienessä mielessäkään naputella numeroita noilla näppäimillä, kun sitä varten on numerot erikseen.
On paljon nopeampi naputella numeroita numeronäppäimistöltä. Minä jopa ostin sellaisen erikseen. Siinä ei edes ole mitään numlockia, kun aina tulee vain numeroita.
Ne kursorinäppäimet numerolohkossa on jäänne ensimmäisistä PC ja PC/AT-näppäimitöistä. Ne tulivat vanhanäkäisiksi jo 30 vuotta sitten, mutta niistä ei vain ole päästy eroon.
KÄYTÄN NUMLOCKIA, KOSKA EN TYKKÄÄ PIENISTÄ NUMEROISTA.