Mietin aina välistä, että mitä elämässä pitäis tehdä nykyinenkään elämä ei paljoon onnea ole tuonut. Koulun keskeytyin 2,5 vuotta sitten toisen vuoden alussa eli peruskoulun jälkeen vuoden oli koulussa. Nyt elämä ollut vähän hukassa ja välistä tulee tunne, että tekisi varmaan hyvää aloittaa tyhjältä pöydältä jättää kaikki entisestä elämästä pois. Muuttaa kauvas ja jättää perhe ja ystävät. En tiedä onko siitä ensimmäisestä vuodesta mitään hyötyä jos hakee uuteen kouluun. Entisessä koulussa oman luokan luokkahenki vei itseltäkin innon aika nopeaa opiskeluun, ehkä olen heikko mutta luokkahenki kyllä vaikuttaa nopeaa, jos se pääsee vaikuttamaan. Armeijan olen käynyt tiedän, että tässä tilanteessa ei elämä tule ainakaan onnellisemmaksi kääntymään. Lenkillä olen käynyt yrittänyt vähän panostaa edes siihen.
Kysymyksiä saa esittää ja vastauksia...
Koulun keskeyttänyt
1
149
Vastaukset
- syyyyyys
Ei mikään ole mennyt hukkaan. Opiskeluissa oot varmasti jo jotain saanut suoritettua ja seuraavissa opinnoissa saat ne hyväksytyksi. Näin oli itsellänikin.
Opiskele itsenäisesti (kansalaisopistot tms.) tai yritä hakeutua töihin, vaikka osa-aikatyöhön, mihin vaan. Sillä tekemällä yleensä ajatus kirkastuu siitä, että mikä olisi se sinun juttusi. Ja usko että jossain kuitenkin on samanhenkisiä työ/opiskelukavereita.
Nämä ohjeet on helppo sanoa...tiedän. Itsekin oon vellonut pohjamudissa...mutta joskus jostain "ihmisten auttamis-ohjelmasta" kuulin juuri sen ohjeen, että tee jotain...älä jää kotiin. Esim. kys.ohjelmassa neuvoa oli tullut kysymään viulunsoiton ammattilainen, joka ei rasitusvamman vuoksi voinut tehdä työtänsä...mutta ei vielä tiennyt mitä se olisi mitä halUisi tehdä.Hänet neuvottiin ottamaan mitä työtätahansa... sinä aikana kirkastuisi se, että mitä voisi tehdä loppuelämälleen.
Aloita joku lyhyt kurssi. Suorita se loppuun...se vahvistaa sinua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152846
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1272736En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781783Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371342Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va641324- 471108
- 991011
- 109866
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833