Olisiko tämä hyvä kamera luontokuvaukseen aloitelijalle:
Canon Powershot sx60hs.
Kuvaisin myös sisätiloissa kissaa.
Luontokuvaus.
2
172
Vastaukset
Aloittelijalle varmasti on. Siinä on monen pituista putkea vastaava optiikka joten kuvia saa ihan makroista pitkiin zoomeihin.
Tulet kuitenkin huomaamaan ajan mittaan sen puutteet, taustan häivyttäminen ei tardo onnistua, sen pitkällä päällä on vaikeaa saada kuvaa pysymään hollillaan koska kamera on liian kevyt, aukkoja on varsin rajatusti käytettävissä, jne.
Tuntumaa sillä saa ja se on hyvä valinta tulevaksi kakkoskameraksi sillä varavehkeet pitää aina olla lähellä kun ihmisen tekeleistä puhutaan.
Itselläni on vastaava sx30hs "autokamerana" ja aina silloin tällöin käytössäkin. Autossahan pitää aina olla kamera mukana!"Olisiko tämä hyvä kamera luontokuvaukseen aloitelijalle:
Canon Powershot sx60hs.
Kuvaisin myös sisätiloissa kissaa. "
Kyllä sillä ruskaiset lehdet ja sienet yms kuvaa.
Lintukuvaukseen ja muuten haastavampaan kuvaamiseen siitä ei oikein ole, mikäli tekninen laatu täytyy säilyä edes kohtuudessa, varsinkaan hämärällä.
Kissa sisällä voi olla hasteellista, ainakin jos aikoo olla käyttämättä salamaa, joka tuhoaa usein tunnelman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835354
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314660Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692101- 951723
- 991607
- 2571507
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571032- 2001011