jos esim asumistuen vuositarkastus olisi 1.8.2015 ja työt alkaisi 2.8.2015 niin voiko sillo siirtää sitä asumistuen tarkastusta 3kk eteenpäin jos saa töitä vaikka just ois tarkastettu päivää ennen vai siirtäkö kela taktisesti tarkastuspäivää päivällä eteenpän jos tietää työn alkamisen ettei tarvii maksaa tota 3kk asumistukea?
Asumistuen vuositarkastuksesta
3
187
Vastaukset
- pyllyhiki
Tarkastus on silloin kun kela sanoo että se on.
Liikaa maksetun tuen joudut maksamaan takaisin korkoineen. - 167-176
Kelalla ei ole mitään oikeutta siirtää vuositarkistuspäivää vaikka niin saattavat laittomasti tehdä. On harhaluuloa että viranomaiset noudattaa aina lakia. Jos työt alkaa samana päivänä kun vuositarkistus on niin silloin asumistuki määräytyy työstä saatavan palkan mukaan. Tuon olen ihan omakohtaisesti kokenut, ei muuttunut edes vakuutusoikeudessa vaikka selitin että vuositarkastus tehdään keskiyöllä ja työt alkaa vasta seitsemältä, päivä on ratkaiseva.
Jos työt alkaa seuraavana päivänä kun vuositarkistus on tehty niin välitarkistusta ei tehdä nykyisin 6 kuukauteen, jos lain vaatimat ehdot työttömänä olosta täyttyvät.
Joskus olen kuullut myös sellaista että kun välitarkistus on 6 kk:n kuluttua tehty on se on tehty takautuvasti työn alkamisesta alkaen ja takaisinperintää on tullut. En oikein usko tuohon mutta viranomaisvidjuilu on nykyisin niin rankaa ja röyhkeätä että noin on saattanut joku narsisti virkanilkki tehdä kun eivät joudu mistään vastuuseen. Ei sitä tiedä vaikka kehotus laittomuuksiin tulisi ylemmältä taholta, kyseessä on kuitenkin laiton säästökeino joka perustuu siihen että kaikki eivät valita. - tarkista asiat?
Siis ainahan se tiedossa on milloin työt alkaa, olethan kirjoittanut sopparin jo paljoa ennen tätä 2.8? Joten sinun pitää tuolloin ITSE tehdä asumistukeen uusi tarkastus, sitä ei odoteta seuraavaan kelan omaan tarkastukseen asti! Eikös nuissa luekkin, että on ilmoitettava jos tulot nousee tai ruokakunnan koko muuttuu jne.... itsehän vastaat jos perintää tulee joten kannattaa itse kyllä hoitaa nuokin asias ajoissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921