Asumistuen vuositarkastuksesta

tulinuoli

jos esim asumistuen vuositarkastus olisi 1.8.2015 ja työt alkaisi 2.8.2015 niin voiko sillo siirtää sitä asumistuen tarkastusta 3kk eteenpäin jos saa töitä vaikka just ois tarkastettu päivää ennen vai siirtäkö kela taktisesti tarkastuspäivää päivällä eteenpän jos tietää työn alkamisen ettei tarvii maksaa tota 3kk asumistukea?

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyllyhiki

      Tarkastus on silloin kun kela sanoo että se on.
      Liikaa maksetun tuen joudut maksamaan takaisin korkoineen.

    • 167-176

      Kelalla ei ole mitään oikeutta siirtää vuositarkistuspäivää vaikka niin saattavat laittomasti tehdä. On harhaluuloa että viranomaiset noudattaa aina lakia. Jos työt alkaa samana päivänä kun vuositarkistus on niin silloin asumistuki määräytyy työstä saatavan palkan mukaan. Tuon olen ihan omakohtaisesti kokenut, ei muuttunut edes vakuutusoikeudessa vaikka selitin että vuositarkastus tehdään keskiyöllä ja työt alkaa vasta seitsemältä, päivä on ratkaiseva.

      Jos työt alkaa seuraavana päivänä kun vuositarkistus on tehty niin välitarkistusta ei tehdä nykyisin 6 kuukauteen, jos lain vaatimat ehdot työttömänä olosta täyttyvät.

      Joskus olen kuullut myös sellaista että kun välitarkistus on 6 kk:n kuluttua tehty on se on tehty takautuvasti työn alkamisesta alkaen ja takaisinperintää on tullut. En oikein usko tuohon mutta viranomaisvidjuilu on nykyisin niin rankaa ja röyhkeätä että noin on saattanut joku narsisti virkanilkki tehdä kun eivät joudu mistään vastuuseen. Ei sitä tiedä vaikka kehotus laittomuuksiin tulisi ylemmältä taholta, kyseessä on kuitenkin laiton säästökeino joka perustuu siihen että kaikki eivät valita.

    • tarkista asiat?

      Siis ainahan se tiedossa on milloin työt alkaa, olethan kirjoittanut sopparin jo paljoa ennen tätä 2.8? Joten sinun pitää tuolloin ITSE tehdä asumistukeen uusi tarkastus, sitä ei odoteta seuraavaan kelan omaan tarkastukseen asti! Eikös nuissa luekkin, että on ilmoitettava jos tulot nousee tai ruokakunnan koko muuttuu jne.... itsehän vastaat jos perintää tulee joten kannattaa itse kyllä hoitaa nuokin asias ajoissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      156
      6848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4058
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3326
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3114
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2896
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2206
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2003
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      52
      1958
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1816
    Aihe