voidaanko näin

toimia

olen asunut avoliitossa yli 10 vuotta.Yhteisiä lapsia meillä ei ole.Hänellä yksi lapsi edellisestä avioliitosta ja minulla on kaksi.Puolisoni on ainut perillenin.Voivatko hänen vanhempansa vielä eläessään myydä minun lapselleni talonsa jostain nimellisestä summasta,koska puolisoni ei voi ottaa perintöä vastaan koska ulosotto veisi kaiken.Jos hän ei ota perintöä vastaan menee se automaattisesti hänen lapselleen joka myisi sen välittömästi.(se on tiedossa)puolisoni haluaisi itse asua siinä vanhempiensa jälkeen koska paikka on ollut suvussa jo niin kauan.Miten verottaja mahtaa suhtautua tällaiseen?

4

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanski

      Avomiehesi vanhemmat voivat myydä omaa omaisuuttaan kenelle tahansa, vaikka sinun lapsillesi.
      Jos hinta on liian halpa, niin verottaja katsoo sen lahajksi ja perii lahjaveron.

    • Nixuliina

      Puolisosi vanhemmat voivat vaikka testamentata elinikäisen käyttöoikeuden puolisollesi ja omistusoikeuden lapsenlapselle.

    • Leskimies

      Ei nyt ihan mitä tahansa voi perillisille lahjoittaa/myydä. Lahjaveron mahdollisuus olemassa, jos kauppahinta liian halpa. Mistä lapset ovat saaneet varansa talokauppoihin?

      Jos alaikäiselle lapselle tulee omaisuutta - lapsi joutuu holhousrekisteriin ja Maistraatti alkaa valvoa lapsen omaisuutta.

      • lapset

        Lapset on jo yli kakskymppisii pitkänmatkaa,joten eivät varmaankaan joudu holhousrekisteriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7929
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      456
      2211
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2120
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1691
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1228
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1216
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1098
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      833
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      748
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      727
    Aihe