miten ihmeessä voin saada kuukauden ikäisen vauvani imemään rintaa oikein? Heti synnyttyään hän osasti imeä oikein ja hyvin tehokkaasti. Tämä oli niin tehokasta että rintani menivät hyvin araksi. Jouduin alkaa käyttää rintakumia, jonka seurauksena vauva hukkasi oikeaoppisen imuotteen. Nyt hän aukaisee suuta yleensä liian vähän eikä haukkaa rinnasta ikään kuin hampurilaisesta. Välillä meinaa imeä pelkkää nänniä, mutta yleensä vaan niin ettei alahuuli ole kääntynyt "kaksinkerroin". Maitoa kyllä tulee hyvin, mutta rinnat on kovilla kun imuote ei ole hyvä. Mitä minun pitäisi oikein tehdä? Imetän myös aina istuiltaan. Pitkällään vauva ei saa otetta rinnasta ollenkaan. Tämä on yöllä rasittavaa. Vauva myös hörppii hirveästi ilmaa syödessään ja sitten vaikeroi mahavaivojaan.
väärä imuote
4
4250
Vastaukset
- Kikitin
Minä autan kädelläni nännipihaa litistämällä. Hellästi. Ei siis puristaen. Otan esimerkiksi oikealla kädellä oikean rinnan kämmenelleni ja peukalolla painaen asetan nännin vauvan suuhun ja tuen samalla rintaa. Omat utareeni kun ovat niin isot ettei vauva saa niistä muuten otetta. Rintaa ei saa painaa, ettei maitotiehyeet esty ja tulehdu.
Minä opettelin 3kk vauvani kanssa makuultaan imetyksen. Kärsivällisyyttä ja asennon hiomista se vaati. Huomasin myös, että nännini oli taas "väärän muotoiset" vauvan suuhun eli taas avitin kädellä. Tsemppiä!- Kikitin
Niin ja unohdin mainita, että aluksi asetin vauvan pääpuolen liian lähelle itseäni. Utareeni kun vaativat makuuasennossa enemmän tilaa kun istuessa. Eli nyt asetan ensin vauvan sängylle ja sitten menen viereen rinnanmitan päähän ja hivuttaidun lähemmäksi. :) Jep. Selkeä selostus. Ja minä onnistuin alussa vain päivällä valossa päikkäriaikaan eli älä ota stressiä. :)
- 8523465
Vauvalle on ihan tavallista hukata tuossa vaiheessa imuotetta, kun se refleksinomainen imeminen muuttuu ja vauva pystyy tekemään työtä kielellään ja poskillaan paremmin. Mutta se on väliaikaista, menee varmasti ohi, kun olet kärsivällinen. Onko se rintakumi vielä käytössä? Auttaisiko se otteen saamisessa. Olisiko sinulla mahdollisuutta käydä neuvolassa tai imetystukihenkilön luona katsomassa imetysasentoja ja keksimässä ratkaisua tuohon yöimetykseen. Auttaisiko makuulla imetykseen yhtään esim. sellainen, että imettäisit ylempää rintaa ja nostat vauvaa vaikka tyynyllä oikealle tasolle.
Heippa! Imetystukihenkilöön yhteyden saaminen olisi varmasti hyvä juttu. Myös Facebookissa on imetyksen tuki ry:n ryhmä, joihin voi liittyä ja jossa imetystukiäidit neuvovat.
Kerron kuitenkin niksin, joka minulle opetettiin aikoinaan: kun vauva on ottanut liian kapean imuotteen, voi alahuulta ja leukaa vetää sormella alaspäin, niin että suu aukeaa isommaksi. Meillä tuo kikka riitti avaamaan suuta tarpeeksi isoksi. Myös koko vauva pitää laittaa niin alas suhteessa rintaan, että joutuu kääntämään päätä ylöspäin. Mieti, miten itse nostat leukaa kun juot.
Hyviä imetyshetkiä teille! Opitte varmasti!
Sinikka-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997