miten ihmeessä voin saada kuukauden ikäisen vauvani imemään rintaa oikein? Heti synnyttyään hän osasti imeä oikein ja hyvin tehokkaasti. Tämä oli niin tehokasta että rintani menivät hyvin araksi. Jouduin alkaa käyttää rintakumia, jonka seurauksena vauva hukkasi oikeaoppisen imuotteen. Nyt hän aukaisee suuta yleensä liian vähän eikä haukkaa rinnasta ikään kuin hampurilaisesta. Välillä meinaa imeä pelkkää nänniä, mutta yleensä vaan niin ettei alahuuli ole kääntynyt "kaksinkerroin". Maitoa kyllä tulee hyvin, mutta rinnat on kovilla kun imuote ei ole hyvä. Mitä minun pitäisi oikein tehdä? Imetän myös aina istuiltaan. Pitkällään vauva ei saa otetta rinnasta ollenkaan. Tämä on yöllä rasittavaa. Vauva myös hörppii hirveästi ilmaa syödessään ja sitten vaikeroi mahavaivojaan.
väärä imuote
4
4543
Vastaukset
- Kikitin
Minä autan kädelläni nännipihaa litistämällä. Hellästi. Ei siis puristaen. Otan esimerkiksi oikealla kädellä oikean rinnan kämmenelleni ja peukalolla painaen asetan nännin vauvan suuhun ja tuen samalla rintaa. Omat utareeni kun ovat niin isot ettei vauva saa niistä muuten otetta. Rintaa ei saa painaa, ettei maitotiehyeet esty ja tulehdu.
Minä opettelin 3kk vauvani kanssa makuultaan imetyksen. Kärsivällisyyttä ja asennon hiomista se vaati. Huomasin myös, että nännini oli taas "väärän muotoiset" vauvan suuhun eli taas avitin kädellä. Tsemppiä!- Kikitin
Niin ja unohdin mainita, että aluksi asetin vauvan pääpuolen liian lähelle itseäni. Utareeni kun vaativat makuuasennossa enemmän tilaa kun istuessa. Eli nyt asetan ensin vauvan sängylle ja sitten menen viereen rinnanmitan päähän ja hivuttaidun lähemmäksi. :) Jep. Selkeä selostus. Ja minä onnistuin alussa vain päivällä valossa päikkäriaikaan eli älä ota stressiä. :)
- 8523465
Vauvalle on ihan tavallista hukata tuossa vaiheessa imuotetta, kun se refleksinomainen imeminen muuttuu ja vauva pystyy tekemään työtä kielellään ja poskillaan paremmin. Mutta se on väliaikaista, menee varmasti ohi, kun olet kärsivällinen. Onko se rintakumi vielä käytössä? Auttaisiko se otteen saamisessa. Olisiko sinulla mahdollisuutta käydä neuvolassa tai imetystukihenkilön luona katsomassa imetysasentoja ja keksimässä ratkaisua tuohon yöimetykseen. Auttaisiko makuulla imetykseen yhtään esim. sellainen, että imettäisit ylempää rintaa ja nostat vauvaa vaikka tyynyllä oikealle tasolle.
Heippa! Imetystukihenkilöön yhteyden saaminen olisi varmasti hyvä juttu. Myös Facebookissa on imetyksen tuki ry:n ryhmä, joihin voi liittyä ja jossa imetystukiäidit neuvovat.
Kerron kuitenkin niksin, joka minulle opetettiin aikoinaan: kun vauva on ottanut liian kapean imuotteen, voi alahuulta ja leukaa vetää sormella alaspäin, niin että suu aukeaa isommaksi. Meillä tuo kikka riitti avaamaan suuta tarpeeksi isoksi. Myös koko vauva pitää laittaa niin alas suhteessa rintaan, että joutuu kääntämään päätä ylöspäin. Mieti, miten itse nostat leukaa kun juot.
Hyviä imetyshetkiä teille! Opitte varmasti!
Sinikka-pappi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011551
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58971Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666