WC-pytyn toimintaperiaate, kuka tuntee??

DDam

Kenellä on kokemusta vanhan (n. 70-80-luvun?) wc-pytyn säiliön sisuskaluista? Ongelmani on seuraavanlainen:

Vesi nousee hanasta säiliöön normaalisti, kunnes pysähtyy tiivistekanteen (siis se pömpeli, jossa on päällimmäisenä rautakansi 4 ruuvilla, sen alla tiiviste jossa "tuttimainen" alapohja, ja pömpelin sivussa kiinni uimurin vipu ja itse uimuri). Mikäli irrotan tiivistekannen ja tiivisteen, vesi virtaa ihan normaalisti juoksutusputkea pitkin vesisäiliön alaosaan (ei siis ole tukkeumia tms.) Mutta kun kansi tiivisteineen on paikallaan, vettä tihkuu altaaseen vain ruuvien raoista ja kaikkialta muualta mistä ei pitäisi -> kova lorina ja äärimmäisen hidas altaan täyttyminen (todella kiusallista esimerkiksi bileissä kun kaksi ihmistä haluaa käyttää vessaa saman tunnin sisällä...)

Olen päätellyt, että ongelmana tässä on uimurin vivun toimimattomuus: vivun juuressahan on tappi, jonka käsittääkseni pitäisi joko avata tai sulkea vesihana, riippuen siitä onko säiliö täynnä vai ei. En vain ymmärrä, miten tämän tapin olisi tarkoitus toimia?? Varsin yksinkertaiselta se "koneisto" näyttää, mutta silti ei raksuta... Ikään kuin uimuri ei laskeutuisi tarpeeksi alas avatakseen vedelle väylän kunnolla. Käsin olen yrittänyt vipua varovasti väännellä suuntaan jos toiseenkin, tuloksetta.

Taloyhtiöllehän tämä asia kuuluisi, mutta en meillä on veemäinen talkkari jolle en jaksa enää soitella. Siis auttakaa!

4

2790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masentaja

      Osta kaupasta uusi tappi ja siihen tappiin käypä tiivisterengas (noin 5 - 6 mm ulkomitaltaan) niin rupeaa taas toimimaan.

      Kun em laitteissa vaivoja esiintyy niin em huolto-osien vaihto tekee laitteesta uudenveroisen.

      Tappi pitää myös osata asentaa siihen varren hahloon oikein, ei vaikeaa.

      Osissa myös pieniä eroja vuosimallin mukaan ja joskun vaihdetaan sisäkaluja suurempinakin kokonaisuuksina ellei pienien hilujen myyjiä löydy.

      • DDam

        Saako wc-pöntön varaosia ihan rautakaupasta vai pitääko mennä erikoisliikkeisiin?


      • jhu
        DDam kirjoitti:

        Saako wc-pöntön varaosia ihan rautakaupasta vai pitääko mennä erikoisliikkeisiin?

        Juuri viikonloppuna korjasin 20 v vanhan Arabian wc-pöntön venttiilikannen. Vesijohtoliikkeestä hain korjaussarjan, joka sisälsi sen tuttitiivisteen, venttiilitapin tiivisteineen sekä O-renkaan. IDOn sarja maksoi huimat 3.80 e.

        Varmuuden vuoksi irrotin venttiilirakenteen kokonaan uimureineen päivineen ja sen kanssa astelin liikkeeseen. Näin varmistat ainakin osien sopivuuden. Jälkeenpäin huomasin, että samanlaista sarjaa olisi ollut ihan paikallisessa Prismassakin.


      • DDam
        jhu kirjoitti:

        Juuri viikonloppuna korjasin 20 v vanhan Arabian wc-pöntön venttiilikannen. Vesijohtoliikkeestä hain korjaussarjan, joka sisälsi sen tuttitiivisteen, venttiilitapin tiivisteineen sekä O-renkaan. IDOn sarja maksoi huimat 3.80 e.

        Varmuuden vuoksi irrotin venttiilirakenteen kokonaan uimureineen päivineen ja sen kanssa astelin liikkeeseen. Näin varmistat ainakin osien sopivuuden. Jälkeenpäin huomasin, että samanlaista sarjaa olisi ollut ihan paikallisessa Prismassakin.

        Kiitos neuvoista, korjattu on ja hyvin toimii! Eikä tarvinnut häiritä veemäistä talkkaria, joka muuten on kyseistä pyttyä käynyt viimeisen puolen vuoden aikana jo kolmesti "korjaamassa", tuloksetta. Tekisi mieli lähettää hänelle lasku...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe