Hei!
Olen etsimässä merikäyttöön sopivaa matkavenettä 4:jälle hengelle.
Minulla on aikas monta vaihtoehtoa , mutta en osaa valita niistä sopivaa!
Kertoisitteko omia kokemuksianne veneistä taikka muista samantapaisista.
Yamarin 5220 BR Yamaha 100 hv 4-tahti vm.2005
Bella 612 Excel Evinrude 150 hv 2-tahti ruisku. (Ficht Ram) vm.2001
Sea Ray 180 DC Mercury 135 hv Optimax vm.1999
Bella 561 HT Mercury 90 hv Optimax vm.2005
Omat suosikkini ovat Bella 612 excel evikalla sekä Sea Ray.
Kertoisitteko mielipiteitänne moottoreista sekä että veneistä.
Menen huomenna koe ajamaan 2 venettä noista.
Sopivatko veneet merikäyttöön helsingin saaristossa ?
Omat suosikkini ovat nuo 2-tahti ruiskukoneet eteenkin evikka.
Matkavene merikäyttöön!
ogu2001
1
324
Vastaukset
- speedy gzl
yamarin 5220 br varma valinta ja vakaa, käyttäytyy hyvin ja pitää arvonsa.
Siinä on lisäksi hyvät säilytystilat. Kaverin veneellä pyöritty pitkin eteläsuomea ja ei moitittavaa kokoisekseen..
Toi evari on noista selkeästi huonoin vaihtoehto! niissä oli paljon ongelmia ja valmistuskin lopetettiin aika nopeasti:)
Bella 612 saattaa rungolta olla ok, ei kokemusta.
Optimax ja mercut tuolta ajalta parasta mitä rahalla sai ja varaosat kohtuu hintaisia muihin verrattuna. Käy kokeilee niin selviää:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922