Niin tosiaan on tossa alkanu rakkaus kukoistaan ja muija on 14, ite oon 18.
On selvitelty tytön vanhempien kanssa asiaa ja se on niiden puolesta ihan ookoo.
Ainoo on että kaverit vähän ihmettelee asiaa.
onko se sit niin ihmeellistä että on ton verran ikäeroo?
Tyttökaveri on kylläkin todella kypsä ikäisekseen
fyysisesti ja henkisesti.
Rakastunu 14-vuotiaaseen
49
7386
Vastaukset
- cosa
jos teillä menee hyvin ja teillä on muutenkin kivaa ja hauskaa,niin ikähän ei merkkaa siinä vaiheessa yhtään mitään!!!kun rakastaa niin rakastaa!sillä hyvä.piste. xD
- minä vain
niin..eip siinä sen kummempaa ole.ite olen 14 vuotia tyttö,ja oon itteäni vanhempien kanssa.. ei siinä mitään kummaa ole.
- Nyyhky
Mun mielestä ikään ei ole katsomista, eikä mitään voi yleistää! Tietenkin, jos teillä menee hyvin, etkä painosta tyttöä mihinkään, niin miksi ei? Ei tuo ikäero niin mahtava ole. Ainahan jutun voi pistää poikki jos rupeaa käymään sietämättömäksi tms... Toivottavasti teillä nyt rupeaa menemään hyvin, ja asia on tytönkin vanhemmille ok.
- VaaleaSusi
minä vain kirjoitti:
niin..eip siinä sen kummempaa ole.ite olen 14 vuotia tyttö,ja oon itteäni vanhempien kanssa.. ei siinä mitään kummaa ole.
et todd. oo mikää pervo tai muuta! sanon vaan tämän mun kamuni oli 12 vuotiaana kans 18 wee kans ja niil oli vieläki suurempi ikäero. jos muijasta tykkäät ja se sust ni mikä ettei mun puolestani
- puer86
Itseesi taas eräs 14-vuotias kuulemma ihastui...
Ei iällä ole mitään väliä - sitten vasta voi alkaa jo vähän varoa, jos homma alkaa mennä vähän "sille intiimämmälle puolen" - Juha-.
En tiedä kuinka kauan olette olleet yhdessä, mutta kaikkien seurusteluun voi yhtäkkiä tulla täys stoppi ja yhdessä olo ei enää maistu, teillä se on tavallista todennäköisempää.
Ja kun pääset sänkyyn, järkytys voi olla valtava kun näet pikkutyttösi paikat. Au! - Heppu
Niinhän se on että "rakkaus ei katso ikää", vai?
Minun mielipiteen asiasta on että ihan OK ja jatkakaa samaan malliin.. Tuollainen neljän vuoden ikäero saattaa tässä vaiheessa tuntua suurelta, mutta jos ajatellaan vaikka vanhempaa pariskuntaa, esim. Pertti 68 ja Liisa 62, niin ei se tunnu isolta ollenkaan (vaikka ikäeroa onkin enemmän)..
Jos taas lain kannalta ajatellaan niin eihan siinä mitään ellei yli 16-vuotias harrasta seksiä alle 16-vuotiaan kanssa.. Muutoin se katsottaisiin alaikäiseen sekaantumiseksi. Jos nyt olin ihan väärässä niin asiasta enemmän tietävät voivat tietysti sitten korjata... :)- anna
Käsittääkseni alle 16-vuotiaallakin voi olla seksuaalista kanssakaymistä vaikkapa juuri 18-vuotiaan kanssa, jos he ovat samalla henkisellä kehitystasolla, eikä näin ollen alle 16-vuotias tule hyväksikäytetyksi. On tietenkin subjektiivista, mikä koetaan samaksi henkiseksi kehitystasoksi ja mikä ei. 16-vuotias voi laillisesti harrastaa seksiä ilman ikärajoituksia, ellei kumppani ole vanhempaan rinnastetussa asemassa.
- Ahaa
Kavereittesi suhtautuminen on ihan ymmärrettävää koska tyttökaverisi on alaikäinen. Hän ei pääse baareihin ja et saa harrastaa seksiä hänen kanssaan (vielä pitkään aikaan). Kaverisi saattavat pitää näitä asioita tärkeinä!
- j,,,,j
Ei sitä varmaan poliisille kerrota kun sekstaillaan jota on harrastettu jo pitkään.
ja baareihin pääsee feikeillä papereilla. - haethah
tottakai he saavat harrastaa seksiä. tottahan se on että laissa lukee että yli 16v ei saa koskea alle 16-vuotiaaseen mutta jos ihmiset seurustelevat tosissaan ja rakastavat toisiaan eikä seksistä tule mitään jälkiseurauksia (raiskaussoittoja poliisille jne.) niin se on ihan ymmärrettävää. noilla kahella nyt on suhde sen verran hyvällä mallilla että vaikka joku kertoisikin poliisisedälle heidän suhteestaan tuskinpa poliisi mitään välittäisi.
- tyttö 14-v
sehän on ihan okei... ittekin oon ollu melkein noin ns. vanhan kanssa. se oli seittemäntoista. sanokoon sun kaverit mitä vaan mut pidä kiinni siitä tytöstä!!!! tsemppiä!!
- Jope-80
Henkinen ja fyysinen kehitys on 18-vuotiaalla ja 14-vuotiaalla kovin eri tasoilla. Toki voi olla, että tyttökaverisi on ikäisiään edellä (joka on aika klisee lause) ja sinä puolestasi ikäisiäsi lapsellisempi. Mutta silti nään jonkinlaisen kehityseron tuon ikäisten välillä. 14-vuotias on lapsi, jonka elämää loppukädessä määrää vanhemmat. Eihän tyttö laillisesti pääse edes elokuviin kanssasi. Mitä yhteisiä puheenaiheita teillä pidemmän päälle löytyy? Tuskin ainakaan yhteisen kodin laittamisesta, tai ammatillisista haaveista...
14-vuotias on myös siinä iässä, että henkinen kehitys on kovassa vauhdissa. Erittäin suurella todennäköisyydellä hän on vuoden kahden päästä kuin toinen ihminen, eikä enää halua sinua. Usko tai älä, mutta näin vain on. Noin nuori tyttö haluaa elää teini-aikaansa: sekoilla poikien kanssa, vetää ekoja kännejä puistossa ja näyttäytyä minihameessa & tiukassa topissa.
Usko vanhempaa ja älä sano ettei sinulle kerrottu. Neljätoistavuotias on myös fyysisesti sinulle liian lapsi. Kyllästyt vielä siihen ja itsekin alat vilkuilla "aikuisempaa" naista, et lasta.- vanha fabu
oon jopen kanssa samaa mieltä. Sen takia varmaan nuoret vaihtaakin sitä "rakkaimpaa" useimmin kuin sukkiaan koska ne koko ajan kehittyy, eli he muuttuvat parin kolmen vuoden sisällä PALJON. Minäkin olin aivan erilainen persoona 14-vuotiaana kuin nyt vanhempana ja viisaampana
- mari
vanha fabu kirjoitti:
oon jopen kanssa samaa mieltä. Sen takia varmaan nuoret vaihtaakin sitä "rakkaimpaa" useimmin kuin sukkiaan koska ne koko ajan kehittyy, eli he muuttuvat parin kolmen vuoden sisällä PALJON. Minäkin olin aivan erilainen persoona 14-vuotiaana kuin nyt vanhempana ja viisaampana
iällä ei ole mitään merkitystä!!!! ite oon nyt 18 ja aloitin seurustelemaan poikakaverini kanssa kun olin 13 ja poika kaverini oli 18!!! nyt ollaan kihloissa ja hyvin menee et turha lässyttää että ei voi onnistua!!!
- munapertti
mari kirjoitti:
iällä ei ole mitään merkitystä!!!! ite oon nyt 18 ja aloitin seurustelemaan poikakaverini kanssa kun olin 13 ja poika kaverini oli 18!!! nyt ollaan kihloissa ja hyvin menee et turha lässyttää että ei voi onnistua!!!
Jep jep... oles rauhallinen. Tekstistäsi näkee että olet vieläkin ala-ikäinen. Joten älä vaahtoa lapsi.
- pits*
mari kirjoitti:
iällä ei ole mitään merkitystä!!!! ite oon nyt 18 ja aloitin seurustelemaan poikakaverini kanssa kun olin 13 ja poika kaverini oli 18!!! nyt ollaan kihloissa ja hyvin menee et turha lässyttää että ei voi onnistua!!!
Vai ihan kihloissa? Tekstistäsi kyllä näkee että olet aivan täysi lapsi vielä, ehkä täyttämässä 14? Kihloihin meno ei tarkoita sitä, että hyvin menee, vaan se on avioliittolupaus. Muista se sitten kun oot täysikäinen, että mitä on tullu luvattua. Onhan se tietysti sikamageeta esitellä kavereille sormuksii ja kehuskella että mentiin kihloihin. Vai mitä?!
Mielestäni kihlaukseenkin voisi laittaa jonkinlaisen ikärajan ettei näitä "turhia" kihlauksia tulisi niin paljoa. Jos ikäraja laitettaisiin siihen 16-vuoden kohdalle, voisi olla, että teinikihlaukset vähenisivät yli puolella... puhumattakaan niistä kihlauksen purkamisista...:D
- Mie
Olen 15 vuotias, ensi vuoden alussa 16v. täyttävä neitonen. Poikaystäväni on 25v. täyttää joulukuussa 26, eikä meillä ole ollut suhteemme kanssa mitään ongelmia tämän yhden ihanan vuoden muutaman kuukauden aikana. Tapasimme chatissa, tapasimme ja olimme täysin rakastuneita toisiimme(tässä teille, jotka heti väittävät häntä "pedofiiliksi"-hän ei ollut aluksi tiennyt ikääni,luuli vaan vanhemmaksi kun tapasimme ensi kerran). Hän kosi minua viime kesänä, joten olen nyt siis kihloissa hänen kanssaan, ensi vuonna muutamme yhteen ja kun 18 täytän niin sinä vuonna luultavammin avioidumme. Meille ei ikäeromme ole ollut mikään este, rakkaus voitti sen, tosin en tiedä miten teillä kahdella asiat ovat, ehkä hyvin, ehkä huonommin, se kun on niin paljon ihmisestä kiinni. Mutta, älä välitä kavereidesi mielipiteistä tai edes tytön kavereiden mielipiteistä jos te molemmat TODELLAKIN rakastatte toisianne ja haluatte olla yhdessä pidemmänkin aikaa. Ei se ikäero mitenkään ihmeellinen ole, omilla vanhemmillanikin on sen verran ikäeroa, isovanhemmillani oli jopa 10 vuotta ikäeroa! Rakkaallani ja minulla on ikäeroa vajaa 11v. johtuen siitä että hänn syntyi loppuvuodesta ja minä alkuvuodesta. Nojooh,lopetanpa lätinäni.
- Mie
" Tapasimme chatissa, tapasimme" tapasimme siis livenä tuohon jälkimmäiseen 'tapasimme' kohtaan tarkennettuna.. Ja muutama 'ja' sana taisi vahingossa jäädä välistä, huomasin nyt vasta, koska en jaksanut esikatsella viestiäni
- 25-veeee
En voi kuin todella TODELLA ihmetellä tekstiäsi, mikäli se on totta. Itse nimittäin olen 25-vuotias mies, enkä ikimaailmassa voisi edes kuvitella harrastavani seksiä 15-vuotiaan kanssa, saati nyt herra jumala seurustella sen ikäisen kanssa. Kyllä yleisesti ottaen 25-vuotiaat miehet pitävät 15-vuotiasta täytenä lapsena...
Itse en voisi kuvitella seurustelevani edes 18-19 vuotiaan naisen kanssakaan. Tuntuu että jutut ovat eri tasoa ja 18-vuotias on vielä liian naivi ja pikkutyttömäinen. Parikymppiset alkavat olla mielestäni "samaa sakkia" meikäläisen kanssa, kun ikäeroa on "vain" 5 vuotta.
Mitä yhteistä teillä on? Auttaako miehesi työpäivänsä jälkeen sinua laskemaan matskun läksyt? Käyttekö kysymässä vanhemmiltasi, josko saisit mennä perjantaina miehesi luo yöksi? Kuunteletteko yhdessä back street boyssia makoillen vaalenapunaisella päiväpeitteellä kuten teinitytöt yleensä? Sävy on sarkastinen, mutta ymmärtänet pointin.
Itse asun avovaimoni kanssa omassa asunnossamme. Työskentelen markkinointipäällikkönä ja olemme aikomassa hankkia lasta. Satunnaisesti opetan ylä-asteella liikuntaa. Kerro minulle, miten ihmeessä tämä maailma kohtaa sinun 15-vuotiaan maailmasi, jossa matikan vihkoa koristaa hevonen ja puheenaihe välituntisin on kivat pojat... - Mie
25-veeee kirjoitti:
En voi kuin todella TODELLA ihmetellä tekstiäsi, mikäli se on totta. Itse nimittäin olen 25-vuotias mies, enkä ikimaailmassa voisi edes kuvitella harrastavani seksiä 15-vuotiaan kanssa, saati nyt herra jumala seurustella sen ikäisen kanssa. Kyllä yleisesti ottaen 25-vuotiaat miehet pitävät 15-vuotiasta täytenä lapsena...
Itse en voisi kuvitella seurustelevani edes 18-19 vuotiaan naisen kanssakaan. Tuntuu että jutut ovat eri tasoa ja 18-vuotias on vielä liian naivi ja pikkutyttömäinen. Parikymppiset alkavat olla mielestäni "samaa sakkia" meikäläisen kanssa, kun ikäeroa on "vain" 5 vuotta.
Mitä yhteistä teillä on? Auttaako miehesi työpäivänsä jälkeen sinua laskemaan matskun läksyt? Käyttekö kysymässä vanhemmiltasi, josko saisit mennä perjantaina miehesi luo yöksi? Kuunteletteko yhdessä back street boyssia makoillen vaalenapunaisella päiväpeitteellä kuten teinitytöt yleensä? Sävy on sarkastinen, mutta ymmärtänet pointin.
Itse asun avovaimoni kanssa omassa asunnossamme. Työskentelen markkinointipäällikkönä ja olemme aikomassa hankkia lasta. Satunnaisesti opetan ylä-asteella liikuntaa. Kerro minulle, miten ihmeessä tämä maailma kohtaa sinun 15-vuotiaan maailmasi, jossa matikan vihkoa koristaa hevonen ja puheenaihe välituntisin on kivat pojat...Tekstini oli totisinta totta. Ehkä sinä et voisi, mutta tällä kertaa et sinä ollutkaan kyseessä.
Jaa, että mitä yhteistä? Annas kun mietin, hmm.. Molemmat pitävät samankaltaisista asioista, rakastamme leffoissa käymistä ja "ravintoloissa" syömässä käymistä. Käymme lomilla katselemassa Suomen ns. nähtävyyksiä, viime kesänä häröilimme huvipuistoissa ja muutenkin vietimme aikaamme yhdessä mm. uimarannalla. Olemme oikeastaan aika samankaltaiset ihmispersoonat ja "menneisyys" ollut hieman samanlainen, kummallakaan ei yhtään todellista ystävää, vaan hyväksikäyttäjiä ja vastaavia. Tällä hetkellä hän on työtön, mutta yritystä perustamassa ja kyllä, hän auttaa minua läksyissäni, jos en jotakin asiaa hyvin osaa, mutta yleensä en tarvitse apua. Backstreet boys ei ole ollenkaan makuni mukainen, kuuntelen mm.sonataa,children of bodomia,nightwishia,altariaa,metallicaa(vanhempaa siitä) jne. ja päiväpeitteeni tai oikeastaan huopa on musta, jossa on pari huskya.
Jaa'a, mitenköhän tuo kuvailemasi olisi osa elämääni? Teen "lomittajan" töitä vanhemmilleni, toimin koirakerhon ohjaajana, etsin internetistä tietoa Espoon vuokrakämppien hinnoista, koska olen sinne muuttamassa rakkaani kanssa? Matikan vihkossani on laskuja,enkä välituntisin puhu lähes kenenkään kanssa, ellei joku lukioikäinen "kaverini" satu olemaan lähistöllä,jolloin saatan hänen kanssaan pari sanaa vaihtaa. - Kysyjä???
Eiks se poika kaverisi Timpe saanut kenkää kun meni avaamaan suusi Seiskalehdelle?
- Mie
Kysyjä??? kirjoitti:
Eiks se poika kaverisi Timpe saanut kenkää kun meni avaamaan suusi Seiskalehdelle?
Poikaystäväni ja kihlattuni ei todellakaan ole mikään Kiss FM:n "Timpe".. Inhottavampaa miestä saa kaukaa hakea.
- Linde
Minun mielestäni iällä ei ole mitään väliä, ainakaan semmoisessa asiassa kuin rakkaus. Eipä tuo neljä vuotta paljoa ole. Joillekin ehkä neljä vuotta nuorempi seurustelukumppani olisi mahdotonta, mutta ihmisiä on niin monenlaisia. Minä olen itse 13 vuotta ja olen erään parikymppisen kanssa... Niin niin. Paljon ikäeroa, tiedän. Mutta ikä ei ole mitään haitannut, ei tähän mennessä. Laki tulee tässä sitten vastaan. Äitini ei tiedä mitään poikakaverini oikeasta iästä, olen valehdellut sen. Mutsi hyväksyy hänet hyvin, enkä vielä aio kertoakaan. Vielä ei olla oltu sängyssä, mutta uskon, ettei siinä enää kauaa mene. Enkä pidä sitä minään hyväksikäyttämisenä, jos molemmat haluaa. Sanompahan vaan, että onnea sulle, äläkä välitä kavereistasi. Eihän se heille kuulu kenen kanssa olet ja kenen et.
- mielipiteeni
siis jos molemmat haluavat niin sitte ei ole esteenä kuin laki.. ja eikä sekään mikään varsinainen este ole.. mutta itse en hyväksyis tuommoista ikäeroa.. minusta se on kuiteski aika sairasta..
ja oletko varma ettei hän jätä sua heti kun on saanut haluamansa? kuinka kauan olette edes olleet yhdessä? - o.p
mielipiteeni kirjoitti:
siis jos molemmat haluavat niin sitte ei ole esteenä kuin laki.. ja eikä sekään mikään varsinainen este ole.. mutta itse en hyväksyis tuommoista ikäeroa.. minusta se on kuiteski aika sairasta..
ja oletko varma ettei hän jätä sua heti kun on saanut haluamansa? kuinka kauan olette edes olleet yhdessä?helvetti.. meni väärin päin :D
- juhiz
Kyllä se niin vaan loppupeleissä on, ettei iällä ole väliä. TÄrkemämpää on se mitä te kaksi ihmistä toisianne kohtaan tunnette. Jos ja kun tunnet, ettei ikäero haittaa sinua eikä se tyttöäsikään haittaa, niin siitä vaan.
Niinhän toi lakikirja sanoo, että periaatteessa et saa mennä hänen kanssa sänkyyn. Mutta eiköhän toi ole aika kuollut säännös, toinen asia on se onko hän kypsä siihen. Mutta siitähän ei täs viestis ollutkaan kyse :D
Joudut varautumaan paheksuviin mielipiteisiin se on fakta, joka sinun on hyvä tiedostaa ja välillä tulee kausia jolloin mietit teetkö oikein, tai niin mul on ainakin käynyt. Mutta rakkaus voittaa ja se vie vaikka läpi harmaan kiven:-)- ja vastuu
Kyllähän se nyt vaan on niin että laki on tarkoituksella määritellyt jonkun iän ja pitää sitä noudattaa. Se on ihan hyvä laki. Alaikäisen on hyvin vaikea hoitaa kuitenkaan itsenäisesti asioitaan mitä liian kiihkeä seurustelu voi tuoda tullessaan. Ei pidä leikkiä aikuista kun ei kuitenkaan sitä vielä ole. Odottakaa vaan kaikessa rauhassa aikuisuutta, pian jo toivotte että saisitte vielä olla nuoria; villiä ja vapaita. Huoletonna huomisesta, jne. Rakastaa toki saa, ei sitä kukaan kiellä. Mutta veikkaan että kaksvitonen mies haluaa muutakin kuin pitää kädestä ja katsoa kuuta. Itse en hyväksyisi tälläistä seurustelua omille alaikäisille tyttärilleni. Kannattaa siis miettiä ennen kuin lähtee tälle tielle, voi olla että paluuta ei ole. Ikävä kyllä on ihmisiä jotka uskovat vasta kun on liian myöhäistä. On aika ikävää sanoa sitten "mitäs minä sanoin". Tsemppiä vaan lapsille ja nuorille!
- -Röppö-
Mitenkään sen kummemmin asiaan kantaa ottamatta, haluaisin kuitenkin oikaista erään väärinkäsityksen koskien "NÄIN SANOO LAKI!!!" väitteitä mitä täällä on esitetty.
Eli, arvoisat kanssa kansalaiset, Med Medbörjare
Rikoslain 20 luku 6 pykälä
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Joka
1) on sukupuoliyhteydessä kuuttatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa,
2) koskettelemalla tai muulla tavoin tekee kuuttatoista vuotta nuoremmalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai
3) saa hänet ryhtymään 2 kohdassa tarkoitettuun tekoon,
on tuomittava lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi.
Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä 1 momentissa tarkoitettua tekoa, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa.
Lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan myös se, joka menettelee 1 momentissa tarkoitetulla tavalla kuusitoista mutta ei kahdeksantoista vuotta täyttäneen lapsen kanssa, jos tekijä on lapsen vanhempi tai vanhempaan rinnastettavassa asemassa lapseen nähden sekä asuu lapsen kanssa samassa taloudessa.
Yritys on rangaistava.
Ja sitten hieman selvennystä.
Yhdyntä on "kiellettyä", sen sanoo 1 momentti niin selvästi kuin lakikirja jotain voi sanoa.
Mutta esileikki ja pettingin, ynnä myös suuseksi taas ovat sallittuja. Elleivät ne voi vahingoittaa tämän 14 vuotiaan kehitystä (oma huom: eivät voi, pornoa on nykyään joka tuutti täynnä, ja kyynisesti sanoen 14 vuotias neitsyt nyky suomessa on yhtä suuri harvinaisuus kuin vesiputoussaharassa).
Mutta, mutta. Kuten jokaisessa hyvässä laissa, on tässäkin laissa JOKERI! Sieltä se paukahtaa toinen alaviite: "Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä 1 momentissa tarkoitettua tekoa, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa."
Miten haluatte laskea, biologisesta kehittymisen alusta (tytöillä noin 12 ja pojilla noin 14) jolloin eroa olisi puolet (toinen kehittynyt 2 ja toinen 4 vuotta) vai kehityksen loppumisesta (tytöillä 16 ja pojilla 20) jolloin eroa ei ole...
Helsingin käräjäoikeus raukaisi (hylkäsi syytteet) vuonna 1999 tapauksen jossa osapuolet olivat 15/20, joten eiköhän tämäkin päättyisi samoin.
Mutta, jos haluat pelata varman päälle, ja kuitenkin alkaa panettaa, etkä halua joutua linnaan 4 vuodeksi, niin annappa joka panon jälkeen euro tai pari. Koska saman lain 8 pykälä kuuluu:
8 § (9.7.2004/650)
Seksuaalipalvelujen ostaminen nuorelta
Joka lupaamalla tai antamalla korvauksen saa kahdeksaatoista vuotta nuoremman henkilön ryhtymään sukupuoliyhteyteen tai muuhun seksuaaliseen tekoon, on tuomittava seksuaalipalvelujen ostamisesta nuorelta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava.
L:lla 650/2004 muutettu 8 § tulee voimaan 1.8.2004. Aiempi sanamuoto kuuluu:
8 § (24.7.1998/563)
Seksuaalipalvelujen ostaminen nuorelta
Joka lupaamalla tai antamalla korvauksen saa kahdeksaatoista vuotta nuoremman henkilön ryhtymään sukupuoliyhteyteen tai muuhun seksuaaliseen tekoon, on tuomittava seksuaalipalvelujen ostamisesta nuorelta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Yritys on rangaistava.
Harmi, olet muutaman kuukauden myöhässä, nyt saattaa tulla tuplakakku, mutta tokihan vuosilinnassa on vähemmän kuin neljä.
Ja huomaa alku "Joka lupaamalla"... "Kyllä kulta saat paljon rahaa, jos mä vähän..." - Patrick
Meidän piireissä noita pikku tyttöjä pokaavia kundeja kutsutaan turhiksi runkkareiksi. Pitää yrittää pikku tyttöjä, kun isompien iskeminen ei kertakaikkiaan onnistu. Kaikkihan tietää, että sakkolihan liehittely on helppoa puuhaa... vähän autolla cruisailet, ostat keppanaa tms. Helppo leikkiä machoa.
Tämän teorian todistaa vielä sekin, että kun tämä turha runkkari yhdestä pikku flikasta eroaa, niin seuraava "tyttöystävä" on taas kerran luokkaa 14-15vee. Ja tunnetusti nuo teinitkään ei kauaa jaksa katsella turhia runkkareita, vaan heti vähän kasvettuaan tajuavat tilanteen. - KokemustenSumma
No jos oikeesti rakastat sitä tyttöö niin ei kavereiden mielipiteistä pidä painetta kantaa...Kaikkea hyvää teille! ;)
- Punapää
Joo siis ei kai tuo neljä vuotta niin suuri ikäero ole. Mutta sun on otettava huomioon, että tyttö on alaikäinen. Uskon että hän voi olla kehittynyt niin fyysisesti kuin henkisestikin, tytöt usein jätkiä aiemmin... Ei kai siinä mitään jos tytön vanhemamtkin asian hyväksyvät. Tiedän myös yhden pariskunnan jossa jätkä on 19v. ja tyttö 15v. Mukana on toki auto ja muuta, mutta uskon että he oikeasti välittävät toisistaan. Itse olen 18v. ja seurustelen vuotta nuoremman pojan kanssa, olemme olleet yhdessä yli 2 vuotta. Usein se ikä unohtuu, ei ihmistä pidä ajatella numeroilla. Tsemppiä teille! =)
- rakastunut 6vuotiaan
ookko vähän bing bong kun oot rakastunut 14 vuotiaaseen mää oon 18 ja oon rakastunut äitiini me sexstaillaan melko usein tää on normaalia mutta sun juttu on pröööööö jammu hyväks käyttäjä
- sneer
Mitäs tuossa... Mun isovanhemmil saman verran ikäeroo ja viel nii päin, et mummo on vanhempi!
- -enkeli-
ei ikä komenna kenenkaa saat olla ja kenenkaa et!!! mä oon ite 15 ja seurustelen 18-vuotiaankaa ja se onnistuu.. me tullaa hyvin juttuu ja rakastetaa toisiamme. en mä siihen kyllästy. se on niin ihana. meit se ikä ei haittaa yhtää.. ei pitäis suakaan haitata! jos siis oikeesti rakastat tyttöäa. kavereiden mieleipiteil taas ei oo mitää välii. antaa niitten sanoo mitä sanoo mut pääasia on aina et itse olet onnellinen! eikö näin? rakkautta elämääsi!
- sammakko
Jos et saa saman ikäst seuraa, nii rupea homoks.
- totta
Niin se vaan on. Otsikko puhuu puolestaan. Tosin olen kuullut yli 20v. miehistä, jotka on 13-15v. tytön kanssa.
- tyttö14wee
moi!mun mielestä ei ole mitään pahaa jos kundi kamu on 18wee ja likka 14wee..
jos kundi ymmärtää likan tahdot!!!
mä ja mun kundi kamu ei harrasteta sexiä ja se ymmärtää et en ole vielä valmis!!!!
mutta ei kaikki kundit ole saman laisia toisille se ikä ero on liian suuri toisille taas ei!esim.meillä se ei haittaa mitään!
tai no välillä vituttaa ku jätkä saa olla baaris..jne.. - se on MÄ
Hienoo et oot keskustellu tytön vanhempien kaa...monet ei siihe pystyis.. Ja et ne on hyväksyny sen. muuten ei kannata välittää pahemmin mitä muut sanoo kuhan vaa rakastatte toisianne :)
- Muaah :)
Must toi on ihan ok, jos sen tytön vanhemmille vaa sopii, toi joku nostra niminen kiehuu vähä yli...mut mua epäilyttää vaa että onx toi rakkaus sit iha oikeeta, vai onx se vaa jotain...muuta..you know...jos oisin sun kaveris...kyllä mä vähän ihmettelisin jos kaveri ois mun ikäsen kans...huh huh
- pits*
Eihän tuossa ole juuri eroa eikä mitään. Jos tyttö on ikäisekseen kypsä ja muutenkin, hän voi olla oiva seurustelukumppani isätä huolimatta. Ja niitä kavereiden mieleipiteitä ei tarvitse kuunnella joka asiassa, jos rakastaa toista niin mikä estää? Kaveripiirin painostus vai?
Siskoni alkoi seurustelemaan 14-vuotiaana 20-vuotiaan miehen kanssa, eikä puhettakaan mistään pedofiliasta! He ovat vieläkin yhdessä vuosien jälkeen. Ja mitä siihen 4 vuoden ikäeroon tulee, sitä ei edes huomaa kun vanhenette molemmat yli kaksikymppisiksi. Neljä vuotta ei ole aika eikä mikään! - tha.bejbe
niih.... oo vaan onnellinen et sen tytön vanhemmat on hyväksyny sut.. ku mull menee kaikki suhteet poikki sen takii et mutsi ei hyväksy niit kun kundi on aina liian vanha... oon siis 14 ja mutsi ei hyväksy yli 15 vuotiaita.. ei mee hyvin..
ja se on ihan normaalii et tytön seurustelee vanhempien jätkien kaa ku noi oman ihäset tuntuu vähän kakaroilta... ne on ihan kivoi kamuin mutt ei muuten...(=
toivottavasti tajusit jotain... ja onnee teille..(= - Poika
TÄMÄ KYSEINEN POIKA EI OLE PEDOFIILI. PEDOFIILI ON RAISKAAJA JA YLEENSÄ REILUSTI VANHEMPI. OOTTE TYPERIÄ KUN VÄITÄTTE ETTÄ, TÄMÄ POIKA ON PEDOFIILI!.
TIEDÄN TOOOOOSI MONIA 14-17 VUOTIAITA TYTTÖJÄ JOTKA OVAT ITSE ETSINEET TARKOITUKSELLA VANHEMPIA POIKAYSTÄVIÄ TYHMIEN SAMANIKÄISTEN POIKIEN SIJAAN!
ONKO SITTEN MUKA VANHEMPI NAINEN PEDOFIILI JOS POIKA ON 14V? EI TODELLAKAAN.
ETTE NÄKÖJÄÄN TAJUA MIKÄ ON PEDOFIILI? KATSOKAA SUOMEN KIELEN SANAKIRJASTA? JOS ETTE SITTENKÄÄN TAJUA NIIN, SITTEN MELKO VARMASTI TAJUATTE JOS TEILLE ITSELLENNE TAPAHTUU KOHDALLE.
TÄMÄ POIKA ON PEDOFIILI SILLOIN JOS HÄN RAISKAISI JA TAPPAISI TÄMÄN TYTÖN, KOSKA HÄN ON 18V. PEDOFILISMI EI KATSO IKÄÄ.- joojoo
Pedofiili ei välttämättä ole raiskaaja. Pedofiili on lapsen hyväksikäyttäjä. Jos on täysi-ikäinen ja harrastaa seksiä alle 16 vuotiaan kanssa, se laitonta ja tekijä on pedofiili. Sitten siitä, että onko tämä 18-vuotias poika, itse mieluumin sanoisin häntä jo mieheksi.
- möö
Jos itse olisin 14-vuotias en luultavasti seurustelisi 18-vuotiaan miehen kanssa.
Nyt olen 17 ja poikaystäväni on 25, lähes vuoden ajan olemme seurustelleet ja hyvin menee. Chatissa tutustuimme, tapasimme ja aloimme seurustella. Kumpaakaan ei ikäero ole vaivannut ikinä, eikä luultavasti tule vaivaamaankaan. Ystäväni hyväksyvät mieheni ja mieheni ystävät hyväksyvät minut.
Ikä on vain numeroita, tunteet merkitsevät loppupeleissä. Muistakaa se.
- teenlove
ootko sä oikeest niko?? meinaa vaa et mun serkku (14v.) tapas portugalis lomalla jonku nikon (18v.) ja sillee... no joo... ei maailma ehkä IHAN niin pieni oo.. heh..
kuule, jos se tyttö ja sen vanhemmat hyväksyy nii ei siin sit mitään, mut periaatteessa sun on kuitenki laitonta koskee siihen, ennenku se täyttää 16.. you have my blessing! :) - dsadsadas
mistä hemmetistä näitä vajaita yli 20-vuotiaita löytyy, jotka rakastuvat teini pinppeihin?
en tunne vielä yhtäkään... - poeka
monet löytävät ensirakkautensa pikku tytöistä, koska eivät yksinkertaisesti saa ikäistä seuraansa. onhan tuommoinen helppo käydä poimimassa: ulkonäöllä ei hirveästi ole väliä.. kuhan saat kaljaa kaupasta, sinulla on ihka oma auto jne..
mikä sitten on tosi rakkautta? sekö, että reilu kakskymppinen yrittää päästä neitsyydestään eroon pikku tytön avulla vai se että oikeasti löytyy jotain yhteistä... tiedä sitten. - tintti
ihan ok juttu, kunhan et painosta mihinkään mitä tyttö ei taho tehdä..on mulla serkku joka on kakskymppinen ja sen mies on kuuskymppinen..eli n. 40 vuotta ikäeroo ja mun vanhemmilla on 10 vuotta ikä eroo..
anna rauhassa tytön kehittyy nuoruudesta aikuisuuteen!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6407790Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4302086Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2191960- 1431540
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511218Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251129Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule94998Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65818Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6685Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133667