Halpaa sahkoa mokille?

Tarkoitus olisi lahtea 2-3 kuukaudeksi elamaan sahkottomaan mokkiin. Siis paikalle ei mene sahkojohtoja. Tarkotus olisi ottaa tietokone mukaan ja jatkaa toita sielta.

Olisiko mahdollista saada jollain helpolla ja halvalla keinolla sahkoa yhdelle tietokoneelle noin 5-12h kaytolle per paiva.

Ehdottakaa useita vaihtoehtoja jos loytyy. Kuullut jtn etta sahkogeneraattoreita on nykyaan herkille laitteile pst?
366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Akustoa sen 400Ah, 250Wp aurinkopanelia, Victronin laturiinvertteri sekä kiinanaggregaatti jos talvella pitää oleilla. Kokonaishinta pyörii siinä 2000-2500 euron hujakoilla.

Tai sitten jos tarkoitus on vain tähän kaamosaikaan olla ja näin ex-tempore kerran niin sitten hondan pikkuinen invertteriaggregaatti. 1000-2000 euroon.

Ensimmäinne vaihtoehto on se paras sillä loppujen lopuksi tulee tilanne että se aggregaatin pörinä alkaa käymään hermoille saatika näillä käyttöajoilla polttoainettakin jo kuluu eri tahtia vuorokautta kohti saat varata pelkällä aggregaattikäytöllä 4-5 litraa päivä kun taas akkukäytöllä riittää että pimeimpinä aikoina käyttää tunnin kaksi vuorokaudessa.

Äänestä

viestistä ei käy ilmi - onko mökille kulkuyhteys autolla jonka energiaa voitaisiin käyttää hyväksi sähkön tarpeisiin ja ladata tarvittaessa. ei myöskään lämmitystapaa, tarvitaanko siihen 12 volttia ja miten paljon. mihin vuodenaikaan majailu ajoittuu ? kiinalaiset genut voit kyllä unohtaa. lisätietoa tarvitaan . . .

Äänestä
  • Auto ei kannata käyttää kuin hätätapauksissa akustojen lataukseen. Polttoaineen kulutus on yli 4 litraa tunnissa sillä auton moottoria täytyy kierrättää yli 1200 rpm että laturi lataa kunnolla sekä huoltokustannukset ovat huomattavasti suuremmat. Suurin ongelma on siinä että kaapeliston tulisi olla sen verran paksua ettei käytännössä jännitteen alenemaa ole, sillä latausjännite on sen verran matala 14-13,8V että jo pienikin alenema aiheuttaa sen ettei kaapeleilla kytketty akusto lataudu kunnolla ja latausvirta jää minimaaliseksi muutamaan amppeeriin vaikka olisi saatavilla kymmeniä.

    Kiinalaiset genut kyllä ovat varsin luotettavia hintaansa nähden. Suurin ongelma niissä on että löytyy tapauksia jotka eivät käynnisty kovin helpolla johtuen kaasarista joka vuotaa ilmaa kaasuläppän akselilta, mutta silti kestävät pitkäaikaista käyttöä. Loppupeleissä niissä käytetään "apinoituja" ja muiden hyväksi toteamia ratkaisuja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moro1231 kirjoitti:

Tarkoitus olisi lahtea 2-3 kuukaudeksi elamaan sahkottomaan mokkiin. Siis paikalle ei mene sahkojohtoja. Tarkotus olisi ottaa tietokone mukaan ja jatkaa toita sielta.

Olisiko mahdollista saada jollain helpolla ja halvalla keinolla sahkoa yhdelle tietokoneelle noin 5-12h kaytolle per paiva.

Ehdottakaa useita vaihtoehtoja jos loytyy. Kuullut jtn etta sahkogeneraattoreita on nykyaan herkille laitteile pst?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu