hei!mul ois pien ongelma ja en tiiä mitä tekisin... elikkäs, tapasin yhen pojan kotkan meripäivillä vuonna 2004 ja vaihettiin numerot. vietin myös yön tämän pojan kanssa ja meil oli tosi hauskaa.. sit se poika alko soittelee mulle ja vähän myöhemmin me oltii yhes, tosin vaa 5 päivää.. no sit oltii kavereit ja tapailtii toisiamme.. ja sit yks ilta olin senkaa koko päivän ja silloin oli mun synttärit. sille voin puhuu mitä tahansa ja se puhuu mulle mitä vaan. tykkään siit tosi paljo. ni silloin mun synttäreil elikkäs 2 viikkoo sit lauantaina se lähetti mulle txt et kokeiltaisko yhes oloo ja niinpä me kokeiltii..ollaa nyt 2 viikon aikan nähty melkee joka päivä, kaks päivää ollaa oltu eros ja tää on 3... se poika on narkkari ja mä rakastan sit tosi paljo! ja se sanoo rakastavansa mua.. mut silti en oikee usko sitä!!! se sanoo sen niin omituisesti.. eka se sano et se välittää must mut ei sillee ihan oikeest niinku pitäis ja meil meinas mennä poikki ja se oli mulle tosi raskasta..itkin 2 päivää kunnes se soitti ja kysy voitaisko nähä ku sil on kauhee ikävä mua ja haluis jutella munkaa.. no menin sit sovittuu paikkaa ja se halas mua. se oli tosi kaunis hetki. sit se sano ettei se voi olla eros musta enää ollenkaa..mä oon auttan sit pääsemää kovemmist aineist eroo ja se rakastaa mua. sit meil oli taas kaikki hyvin ku oltii juteltu pari tuntii.. mut tänää sil oli hiv ja hepatiitti-testit..olin sen mukaan siel. sen jälkee menin kouluu ja lähetin sille viestin et koskas nähää et tuunko tänää teille vai tuutko meille? ni se laitto takas et ei nähä tänää ja kysyin miks ei? oonko tehny jotaa väärää...ni se laitto et sil on narkkaus päivä eikä se haluu et mä joudun näkee sit meininkii ja silloin itkin kesken matikan tunnin.. must tuntu silloin et se ei välitä mistään paskan vertaa! mut sit myöhemmin tajusin et se välittää koska ei haluu mun näkevän sit paskaa mut kysyn vaa et miks? mikä sen mielen on kääntäny? mitä mä teen ilman sitä? sil on muutenkii alkoholiongelma ja mä haluun auttaa sit et se pääsee sen ongelmist eroo! mut miten? mitä mä teen?!?!?! kiitos jo etukätee jos joku ihana ihminen viittii auttaa mua... ps. oon ite 15-vuotias ja se mun kulta on 18-vuotias...
APUA!!!
8
448
Vastaukset
- tytsy
tosi vaikee tilanne...
mä en oo ehkä mikään paras ihminen auttaa sua,
mutta mun mielestä sun pitäs jotenkin koittaa
saada se johonkin vierotushoitoon tai johonkin
sellaseen kerhoon missä sitä voitas auttaa.
siis jos tää sun poikaystäväs haluu eroon niistä
aineista. jos saisit sen johonkin hoitoon niin se ei tulis olee sille helppoo,
eikä varmasti sullekaan, ja sillon se tartteis
varmasti tosi paljon tukee, joten siihen kannattas
varautuu. jokatapauksessa paras vaihtoehto ois
saada sun jätkäkaveris hakeen ite apuu.
mieleeni ei nyt ainakaan tule mitään mitä muuta
voisit edes tehdä... - sannuli92
mul oli yhes vaihees vaikeeta, ja hankin yhest kaverist tukihenkilön. Se helpottaa. Kerro kaverillesi kaikki tunteesi tarpeen tunnen, soita iltaisin yms. katso muutamia viikkoja vielä miten kultasi kanssa menee ja yritä olla kaatumatta pieniin vastoinkäymisiin. Kaikkien elämässä on ylä-ja alamäkiä. Joskus tuntuu kuin kellään muulla ei olisi yhtä hankalaa, mutta niin ajattelevat monet, etenkin nuoret. Tsemppiä!
- vaikee juttu
Kuule,sinuna alkaisin kyllä katselee muita poikia.Tosi asia on,että toist ihmisest ei voi muuttaa vaikka mitä yrittäis.Tajuun kyl et haluut saaha sen kuntoo,mut ajattele enemmän ittees kun oot viel noin nuorikii ja elämä edessä.Yrittäisin sinuna päästä eroon tyypistä.Karmeen kuulosta mut ajattelen sinua.Tee sellainen ratkaisu joka olisi hyvä,mut pidä myös järki mukana,tunteitten lisäksi.Tsemppiä!
*huokaus* Tuo on niin hankala tilanne kuin vain olla voi. En voi sanoa sinulle mitä tehdä, mutta voin yrittää näyttää missä tilanteessa olet nyt. Se mitä päätät on sinun ratkaisusi, yksin sinun.
Totuus on, ettet voi muuttaa rakastasi. Et saa häntä irti aineista. Rakkautesi ei paranna häntä. Kun parantaisikin niin tässä maailmassa olisi vähemmän alkoholisteja ja huumeidenkäyttäjiä mutta kun niin ei ole.
Jos hän itse lähtee vieroitukseen, tue häntä. Muussa tapauksessa et voi tehdä mitään, tuhoat vain itsesi. Tahto täytyy tulla ihmisen sisältä, sitä ei toinen voi sinne istuttaa.
Olet tienristeyksessä ja valittavanasi on kaksi tuskallista tietä: Lähteä tai jäädä. Lähteä pois ja lähteä uusille poluille. Tai katsoa kun hän hitaasti tekee kuolemaa. Niin käy ellei tahtoa irrottautua löydy. Jos kokeilet itse ja jäät koukkuun, voit katsoa häntä ja nähdä oman itsesi. En valehtele: kumpikaan tie ei ole kivuton. Erona on se, että lähtiessäsi tuska loppuu nopeammin.
En tiedä mitä ajattelet lukiessasi tämän viestin. Voin vain toivoa että tavalla tai toisella löydät ulos tuosta tilanteesta. Voimia tiellesi! *rohkaiseva halaus*- rakastunut ongelmaan
kiitos sheeta sulle vastauksestasi.. nyt sain valaistua tilannetta ja näkemää sen ihan eri silmin. mut totuus on etten voi jättää rakastani koska muuten meillä menee ihanan hyvin. paremmin ku ikinä vaa voisin toivoo.. mä rakastan sitä ja se rakastaa mua. ja se lupas mennä hoitoo..eka se yrittää parempia vaihtoehtoja. nyt se käy mielenterveystutkimuksissa kerran kuukaudessa ja psykologilla. ja se auttaa. eikä se kuulemma haluu vetää kamaa ku se on munkaa.. niinku mun mummuni tapasi sanoa: rakkaus parantaa.. ja niin uskon käyvän nytkin. ite käyn psykiatrilla mut en voi kertoo sille näitä asioita koska en luota siihen..mut on mulla ystävä jolle voin kertoa kaikkea. ei sekään osaa auttaa.. mut auttaisko se jos puhuisin rakkaani kanssa tästä asiasta?!? *lämpimät halaukset*
rakastunut ongelmaan kirjoitti:
kiitos sheeta sulle vastauksestasi.. nyt sain valaistua tilannetta ja näkemää sen ihan eri silmin. mut totuus on etten voi jättää rakastani koska muuten meillä menee ihanan hyvin. paremmin ku ikinä vaa voisin toivoo.. mä rakastan sitä ja se rakastaa mua. ja se lupas mennä hoitoo..eka se yrittää parempia vaihtoehtoja. nyt se käy mielenterveystutkimuksissa kerran kuukaudessa ja psykologilla. ja se auttaa. eikä se kuulemma haluu vetää kamaa ku se on munkaa.. niinku mun mummuni tapasi sanoa: rakkaus parantaa.. ja niin uskon käyvän nytkin. ite käyn psykiatrilla mut en voi kertoo sille näitä asioita koska en luota siihen..mut on mulla ystävä jolle voin kertoa kaikkea. ei sekään osaa auttaa.. mut auttaisko se jos puhuisin rakkaani kanssa tästä asiasta?!? *lämpimät halaukset*
Lupauksia tulee ja menee, niitä tehdään ja rikotaan. Valitettavaa mutta totta. Toivon koko sydämeni pohjasta että jätkäsi on sanansa mittainen ja menee vieroitukseen. Pitkällä tähtäimellä se on ainoa kestävä vaihtoehto.
Otsikosta sen verran, että jos homma kääntyy päälaelleen ja hän vahingoittaa sinua, henkisesti tai fyysisesti, lähde heti! Silloin älä epäröi vaan toimi!
Puhu sydämesi puhtaaksi rakkaasi kanssa, tietenkin. Soisin että sinulla olisi kuitenkin joku toinenkin, ulkopuolinen. Puhut psykiatrin kanssa mikä miellyttää minua, mutta miksi et voi luottaa häneen? Hän ei kerro asioitasi kenellekään, sillä on kuten minäkin vaitiolovelvollinen. Miksi siis?- -enkeli-
sheeta kirjoitti:
Lupauksia tulee ja menee, niitä tehdään ja rikotaan. Valitettavaa mutta totta. Toivon koko sydämeni pohjasta että jätkäsi on sanansa mittainen ja menee vieroitukseen. Pitkällä tähtäimellä se on ainoa kestävä vaihtoehto.
Otsikosta sen verran, että jos homma kääntyy päälaelleen ja hän vahingoittaa sinua, henkisesti tai fyysisesti, lähde heti! Silloin älä epäröi vaan toimi!
Puhu sydämesi puhtaaksi rakkaasi kanssa, tietenkin. Soisin että sinulla olisi kuitenkin joku toinenkin, ulkopuolinen. Puhut psykiatrin kanssa mikä miellyttää minua, mutta miksi et voi luottaa häneen? Hän ei kerro asioitasi kenellekään, sillä on kuten minäkin vaitiolovelvollinen. Miksi siis?En oo viel keskustellu kultani kaa täst asiast mut lupaan tehä sen jo tänää. se ei oo koskaa lyöny mua tai muutakaa, se on tosi kiltti, hellä, herttanen ja rehellinen. se on myös tosi uskollinen. sil on ollu pari tilaisuutta pettää mua mut sitä se ei oo tehny. oon viel tänää menos kuudeksi sen luokse, ja aion sanoo sanottavani, mut eri asia on miten se sen ottaa ku se aikoo juoda tänää. kaljat se on jo ostanut. mut miten saisin sanottuu sen sillee suoraa, mut loukkaamatta?!? rakastan sit niin paljo ja haluun olla senkaa koska se on niin ihana. mut ne sen huumeet on aika ongelma. nythän se on vähentäny ja melkein kokonaa lopettanu. pahimpii huumeit se ei oo vetäny 4 kk...ja se on hyvä alku. no yhen kerran pirii ja yhen kerran rännii mut huusin sille ja se katu tekojaa. sen näki siit. ja olin tänää mun psykiatrilla ja kerroin sille asiat. nyt tuntu et luotin siihen.. mutta halauksia sulle rakas sheeta!!!!
-enkeli- kirjoitti:
En oo viel keskustellu kultani kaa täst asiast mut lupaan tehä sen jo tänää. se ei oo koskaa lyöny mua tai muutakaa, se on tosi kiltti, hellä, herttanen ja rehellinen. se on myös tosi uskollinen. sil on ollu pari tilaisuutta pettää mua mut sitä se ei oo tehny. oon viel tänää menos kuudeksi sen luokse, ja aion sanoo sanottavani, mut eri asia on miten se sen ottaa ku se aikoo juoda tänää. kaljat se on jo ostanut. mut miten saisin sanottuu sen sillee suoraa, mut loukkaamatta?!? rakastan sit niin paljo ja haluun olla senkaa koska se on niin ihana. mut ne sen huumeet on aika ongelma. nythän se on vähentäny ja melkein kokonaa lopettanu. pahimpii huumeit se ei oo vetäny 4 kk...ja se on hyvä alku. no yhen kerran pirii ja yhen kerran rännii mut huusin sille ja se katu tekojaa. sen näki siit. ja olin tänää mun psykiatrilla ja kerroin sille asiat. nyt tuntu et luotin siihen.. mutta halauksia sulle rakas sheeta!!!!
mutta sait kasvoilleni sellaisen hymyn joka harvoin minun huulilleni tässä maailmassa ilmaantuu! Niin paljon pahuutta nähneenä saan onnea pienistä asioista, kiitos ja onnea matkaan sekä sinulle että poikaystävällesi!!! =D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895645
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232654Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251996- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1161460- 1851328