XF 56mm f/1.2 APD ja XF 50-140 f/2.8 WR Photokinassa 2014

Canonisti minäkin

Photokinassa on tulossa muutama Fuji uutuus. Objektiivipuolella täydennetään lähinnä ammatilaisten tarpeita.

Yllätys on ehkä 56 mm potrettitelestä tuleva uusi APD versio, jonka bokeh pitäisi olla nykyistä paljon parempi. Huhujen mukaan nykyinen jää tuotantoon uuden rinnalle. Jonkin aikaa sitten oletettiin, että APD-versio olisi road map'ssa oleva f/2.0 90 mm.

Vertailukuvia tai tarkkoja mittoja en ole vielä nähnyt. Hinnasta on ollut huhuja, että kun nykyinen versio on noin 1000 €, niin uusi olisi 1500 €. Jos testikuvat eivät osita mitään järisyttävää eroa, niin vaihdan nykyisen 60 mm macron jossain vaiheessa 56 mm perusversioon.

Zoomi on sitten ihan ammattilaisille suunnattu. Kinovastaavuus 76 - 213 mm on ehkä yleisin telezoomi monessa työssä. Painoa on kilo, joten tämä ei kuulu niiden harrastajien laukkuun, jotka hakevat kevyttä järjestelmää.

Kun ensi vuoden alussa saadaan 90 mm tele, niin perus setistä puuttuu oikeastaan enää f/2.8 300 mm tele. Sitä saamme varmaan odottaa jonkin aikaa, koska Fujin täytyy saada tarkennusnopeutta rutkasti lisää, ennen kuin on lintu/urheilu telen aika.

Nyt Fuji tarjoaa lähes Leican veroisen street kuvaus paketin Canonia/Nikonia halvemmalla. Ei yhtään ihme, että ammattilaisista maailmalla mm. hääkuvaajat ja harrastajista matkakuvajaat ovat siirtyneet Fujiin.

4

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkakuvajaat?

      Fujista tuli yllättävän nopeasti köyhän miehen Leica ja monen ammattilaisenkin työkalu.
      Ihmettelen missä viipyy Sonyn ”vastaisku” ja miksi?

    • väärin testattu?

      ”Fujin täytyy saada tarkennusnopeutta rutkasti lisää, ennen kuin on lintu/urheilu telen aika.”

      Lueskelin äsken testiä jossa kuvattiin Fujilla nopeasti liikkuvaa autoa suurella sarjakuvausnopeudella. Kaikki kuvat oli oikein tarkentuneita ja tarkennusnopeus sai erityistä kiitosta.
      Oliko väärin testattu?

      • Canonisti minäkin

        Mikä testi? Runko lienee XT1? Kuvaan itse X Pro1:llä, jonka tarkennusnopeus on softapäivitysten myötä kyllä parantunut. Kuitenkin pidän muuten erittäin hyvän kameran heikoimpana lenkkinä juuri tarkennusta.


    • Canonisti minäkin

      Uusi 56 mm APD on tilattavissa sekä Verkkokaupasta että Rajalasta. Kummallakaan ei ole vielä toimittaa objektiivia. Itse pähkäilen tässä, kumpi 56 mm versio tulee ensi vuonna 60 mm macron tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe