ero ja sormuksen palautus

miten jos eroo niin pitääkö miehelle palauttaa sen ostama kihlasormus?
72304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Me erosimme kihlattuni kanssa seitsemän yhteisen vuoden jälkeen hyvässä sovussa. Mieheni itse sanoi haluavansa pitää sormuksensa (jossa minun nimi ja päivämäärä) ja minä taas omani. Syytä en tiedä miksi, koska hän kuitenkin oli se joka ei tahtonut yrittää korjata suhdettamme. Mutta ihan hyvä näin. Kihlasormuksemme on näyttävä leveä kultainen josta voisi vielä vaikka teettää jotain :)
Eiköhän nuo sormusten palautukset ole sopimuskysymys.

Äänestä

ei välttämättä. sä voit pitää sen sormuksen itelläs jos te palaatte joskus vielä joskus se on varalla.

Äänestä

Eiköhän se ole teidän päätettävissä. Exän kanssa asia ratkesi itsestään. Ex oli ehtinyt jo "tiputtaa" (vahingossa?) oman sormuksen ja minä pidin omani. Hyödynsin romukultana, joten nyt ex kihlasormus on taas käytössä mutta sulatettuna uudeksi sormukseksi :)

Äänestä
  • tai sit sä voit ostaa sen sormuksen sun mieheltä jos se on sen rahoilla ostettu. näin meillä päin on tapahtunut.

    Äänestä

Minä ainakin haluaisin pitää sen muistona, varsinkin jos kihlakumppani on ollut todella ihana :)

Äänestä

heitettiin pusikkoon

Äänestä

Me erottiin ja mieheni(alkkis) halusi pitää kaikki sormukset, en pistänyt hanttiin ku tiesin,ettei hänellä ole rahaa paljon kun lähden lasteni kanssa pois yhteisestä vuokrakodista(olin ainut kuka kävi töissä).
Ei mennyt kauaa, kun ex meni kihloihin ja heti vihille , kun virallinen ero oli selvä. Sillä muidulla oli minun vanhat sormukset sormessa ja nimeäkään ei tarvinnut muuttaa kun oli samanniminen minun kanssa, päivämäärä ainoastaan.
Piru iski ruokakaupan jonossa, kun kysyin vihkisormuksen kuvioinnista ja sanoin eikö ole erikoinen( oli upotuttanut sormukseen erittäin kalliin korviksen) ja varmasti ei löydy samanlaista.
Ex tunnetusti kännipäissään oli retostellut kaupungilla, että kannattaa valita seuraava muija nimen perusteella tulee halvaksi.
No se liitto ei kestänyt kuin kk ja muidu lähti vetämään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emppu kirjoitti:

miten jos eroo niin pitääkö miehelle palauttaa sen ostama kihlasormus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu