Nikonilta 4K kameraa?

Onkohan Nikonin seuraavissa hieman kalliimmissa kameroissa (esim. 7200) 4 K kuvausta? Mietin, että odottelenko Nikonia vai ostanko Panasonic GH4, jossa se jo on.

Nikonin 5300 kamerassa erittäin hyvä videolaatu, mutta videokuvaaminen itsessään kameralla todella kökköä koska:

- valotusmittari ei toimi vanhoilla manuaalisilla linsseillä
- uusilla linsseillä aukon säätö ei toimi objektiivista
- ei kuulokkeille liitäntää
- aukkoa ei voi säätää videomoodissa vaan pitää vaihtaa pois ja tulla takaisin
- jne.
7179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nikon valmistaa pääasiassa valokuvauskameroita. Videointi kuuluu pääasiassa videokameralle. Luulen, että sellainen 4k vaatii kiinteäpeilisen kameran, ja Nikon valmistaa pääasiassa peilikameroita joissa se heiluu.

Äänestä

Nikonilla taitaa olla menossa jo kymmenes peilitön malli joten en ihmettelisi jos seuraava peilitön on 4K.
Toisaalta jos nyt olisin uutta odottamassa niin ”kallistuisin” Sonyn kaarevakennoisen odotteluun.

Minusta paras video/still-kamera on nyt Panasonic FZ1000

Äänestä
  • Mutta tuohon ei voi vaihtaa linssejä.

    Äänestä

  • Kckckxk kirjoitti:

    Mutta tuohon ei voi vaihtaa linssejä.

    Sanoisin pikemminkin, että ei tarvitse kantaa eikä vaihtaa linssejä. Halutessasi voit lisätä laajakulma tai telelinssejä.
    Linssin vaihtamisesta ei sinänsä ole mitään hyötyä, siksi zoom objektiivit yleistyvät järjestelmäkameroissa.
    Noin puolet tuntemistani valokuvauksen harrastajista ei vaihda objektiivia, amattilaiset ja kameraharrastajat on erikseen.

    Äänestä

Lällärivehkeitä tuollaiset 4 K kamerat, minä tempaisen 36M kuvia koska vaan.

Äänestä
  • Minulla on isompi

    Äänestä

  • Taidat taas kerran eksyä puhumaan vähän asian vierestä. Minunkin jo ikääntyvä lällärikamerani (Nikon D7000) pystyy still-puolella tuntuvasti 4K-määrityksiä korkeampaan resoon 4 928 × 3 264 (= 16 Mpix ja rapiat), mutta aloittaja halunnee ostaa kameransa lähinnä videokäyttöön. Siinä ei sinunkaan D800 -kamerasi yllä ainakaan resoluution osalta Pana GH4:n tasolle – ja miksipä järkkärin pitäisikään!

    Minäkin ottaisin D800:n paljon mieluummin kuin tuollaisen videoihmeen. Kuitenkin: työeläkeläisen kortti löytyy minunkin taskustani, ja eläkkeen vaatimaton taso ohjaa käyttämään sentit säntillisesti. D7000 saa kelvata vielä kauan!

    Olenkohan tullut koskaan edes kokeilleeksi videokuvausta sillä? Edeltävällä D3100:lla kokeilin ja hämmästelin niinkin katselukelpoista tulosta. En vain keksinyt, mihin tuota toimintoa tai ominaisuutta oikeasti käyttäisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ljlkdfjlgk kirjoitti:

Onkohan Nikonin seuraavissa hieman kalliimmissa kameroissa (esim. 7200) 4 K kuvausta? Mietin, että odottelenko Nikonia vai ostanko Panasonic GH4, jossa se jo on.

Nikonin 5300 kamerassa erittäin hyvä videolaatu, mutta videokuvaaminen itsessään kameralla todella kökköä koska:

- valotusmittari ei toimi vanhoilla manuaalisilla linsseillä
- uusilla linsseillä aukon säätö ei toimi objektiivista
- ei kuulokkeille liitäntää
- aukkoa ei voi säätää videomoodissa vaan pitää vaihtaa pois ja tulla takaisin
- jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu