jakohihna

onko joku vaihtanut passat 1,9 tdi:n jakohihnan itse,miten on onnistunut?itse katsoin tilaa jossa työ pitäis tehdä,ei ollut järin paljon tilaa kyllä.
2703
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tilaa tulee lisää kun etukehikko lrroitetaan oikeanpuoleisesta päästä,sinne kuuluu erikoistyökalu jonka varaan se jää.ilman ohjeita ja erikoistyökaluja ei kannata harjoitella varsinkaan dieselin jakohihnan vaihtoa.

Äänestä

Jos on pelannut koneiden kanssa, niin aika helppo homma. Tilaa tulee kun ottaa puskurin muovikuoren pois ja vetää puskuria hieman ulospäin. Parin ruuvin tilalle voi laittaa vaikka kierretangon pätkät. Valoja ei tarvi irrottaa, vain vilkut.
Nesteitä tai johtoja ei tarvi irroitella keulasta.
Remmin vaihtoon tarvii lukituskalut pumpulle ja nokalle. Hihnankiristin on itsestään säätävä, merkit kohdilleen ja tarkistuskierros pyörittäen.
Semmosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ipa kirjoitti:

onko joku vaihtanut passat 1,9 tdi:n jakohihnan itse,miten on onnistunut?itse katsoin tilaa jossa työ pitäis tehdä,ei ollut järin paljon tilaa kyllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu