XP + MDK92

Mites noi kannattaa asentaa, kun haluan molemmat koneelle. Kumpi ensin, ja onko mandrake helppo asentaa vintoosan kanssa samaan koneeseen? Haluisin, että kone menee oletusarvosesti vindoussiin.
8391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yleensä Windows-asennukset käpelöivät mbr:ää (Master Boot Recordia), joten halutessasi Linux:in käynnistyslataajan mainittuu mbr:ään, pitää Windows asentaa ensin.
Jos teet käynnistyslevykkeen tai osaat käyttää Linux asennus-CD:tä pelastuslevynä, on samantekevää kumman asennat ensin.
Siis suositukseksi: asenna Windows ensin.

Äänestä

"Haluisin, että kone menee oletusarvosesti vindoussiin."

Linuxissa on usein valittavissa joko Grub tai Lilo käynnistysohjelmaksi. Molemmissa on helposti valittavissa, mikä käyttöjärjestelmä oletuksena käynnistetään.
Tutustu ohjelmien manuaaleihin.

Äänestä
  • Jep, pitää pistää vintoosa sitten ensin. Kiitos vastanneille avusta.

    Äänestä

oon laittanut sillein että windowsin oon asentanut ensi ja sitten vasta linuxin nii ei ton käyttiksen lataajan kanssa tuu minkää laisia ongelmia

Äänestä

http://tapsa.terae.net/linux/mandrake92.htm hyvät neuvot
ja lisäksi hae jostain (esim kirjasto) 10/2003 ja 1/2004 ja 8/2004 Mikrobitit, niin saat asennettua hyvillä ohjeilla koko Mandraken. On ne oletusajutut ja muut hyvin selkokielisesti neuvottu.

Äänestä
  • Hyvä linkki, kiitti! Mä tosin imutin jo Mandrake 10.1:n, mutta eiköhän se näillä onnistu :)

    Äänestä

  • Russell kirjoitti:

    Hyvä linkki, kiitti! Mä tosin imutin jo Mandrake 10.1:n, mutta eiköhän se näillä onnistu :)

    "Mä tosin imutin jo Mandrake 10.1:n,"

    Ihan vain huomautukseksi, että Community-versiot ovat vielä "viimeistelemättömiä" (eli beta-versioita).
    Lopullinen Official 10.1 on ilmoitettu ilmestyvän marraskuussa.

    Äänestä

  • Russell kirjoitti:

    Hyvä linkki, kiitti! Mä tosin imutin jo Mandrake 10.1:n, mutta eiköhän se näillä onnistu :)

    että on hankaluuksia tuon 10.1 version kanssa. Communityt ovat ns. Beta-versioita. Officialit ovat vakaita. Minulla on itsellä 10.0 official ja pelaa hyvin. ainoa, mikä ongelmana on päivitysten saanti juuri asennettuun pakettiin. Niitä on nyt useita satoja megoja ja lataaminen on hidasta. Sekin selvisi tänään. Lataan sunetin palvelimelta päivityksiä ja on hidasta itse sunetilla. Syytä ei tiedä. Jos marraskuussa tulee tuo 10.1 versio, niin voihan sitä odottaa. Mutta jos kiire, suosittelen aloittelijalle official-version laittoa. Itse aloittelijana sain communitystä harmaita hiuksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Russell kirjoitti:

Mites noi kannattaa asentaa, kun haluan molemmat koneelle. Kumpi ensin, ja onko mandrake helppo asentaa vintoosan kanssa samaan koneeseen? Haluisin, että kone menee oletusarvosesti vindoussiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu