kestääkö ilmastointi teippi alumiinipaperin saumoissa saunassa.Mitä olette käyttäneet. Kuinka tiivis pitäisi olla. Mätäneekö talo heti jos pienikin reikä jää.
kuinka
mahtaa olla
21046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tiedä pysyykö, mutta aluteippiähän siihen suositellaan.
Sen tiedän, että ei mätäne. Omassa torpassani oli 70-80-luvulla rakennettu sauna, ulkoseinässä lasivilla, ei minkäänlaista höyrysulkua, paneelit suoraan umpilaudoituksessa kiinni, rakenteissa ei mitään vikaa.
Höyrynsulun tiiveydessä pyritään ohjeistuksessa aina täydellisyyteen, totta kai, mutta eipä tuo käytännössä näytä hirveästi vaikuttavan. Omassa saunassa oli kyllä ilmanvaihto kunnossa, asia voi olla eri, jos ilma ei vaihdu.
Sain saunaremonttini valmiiksi eilen 17.10.
Taloni on rakennettu 1988.
Purkiessani paneelit pois ,huomasin että alumiinikalvon saumat oli vedetty ilmastointiteipillä!Teipit olivat kaikki irronneet ja teipin pintamateriaali oli kovina käppyröinä/palasina.
Laitoin uudet alumiinipaperit ja saumasin alumiiniteipillä.Neuvo: älä säästä alumiiniteipin
hinnassa, ensimmäisellä kerralla ostin halpaa;olipa työlästä irroittaa suojapaperi!
Teippi oli muutenkin ohutta.
Heitin halpiksen roskiin ja ostin kunnon tavaraa.