Lapset mukaan asuntoa katsomaan?

Ei aina

Älä ota lapsia talonnäyttöihin, jos siellä vielä asuu edellinen asukas. Luulisi olevan itsestään selvää, ettei toisen kotiin viedä lapsilaumaa häärimään. Tyhjillään olevaa asuntoa katsomaan voi lapset jo viedäkin.
Meillä kävi taloa katsomassa perhe, jossa isä, äiti ja kolme alle kouluikäistä lasta. Kotimme ei ole enää kovinkaan lapsiystävällinen, sillä omat lapset ovat jo aikuisia eikä lapsenlapsia vielä ole. Itse olin näytön ajan ulkona kahden koheltavan koiramme kanssa, välittäjä sisällä asunnonhakijoiden kanssa. Kun tilaisuus oli ohi ja tulin sisälle, huomasin että läppäri oli eri paikassa ja sen kansi/näyttö apposen auki, kynttilänjalat sikinsokin pöydällä ja pöytälamppu eri kohdassa kuin missä se yleensä on. Lapset olivat ilmeisesti saaneet sen vaappuvan pöydän, jolla kaikki nuo tavarat olivat olleet, kaatumaan, sillä sen kansi ei ole kovin tukevasti kiinni. Se kestää kyllä aikuisen käyttöä, sillä aikuinen ei yleensä käy maate sen päälle tai muuta vastaavaa, mutta lapsi saattaa yrittää kiivetä päälle koskemaan jotain kiinnostavaa tavaraa tms. Sehän on luonnollista, sillä lapset ovat uteliaita, mutta VANHEMPIEN PITÄÄ VALVOA JA OHJATA LAPSIAAN ja kieltää ja neuvoa tarvittaessa! Toisten kodeissa ei kerta kaikkiaan saa antaa tehdä mitä tahansa!
Hyvät vanhemmat, miettikää minne lapset voi turvallisesti ottaa mukaan, ottakaa huomioon myös muiden ihmisten tunteet eikä aina vain se oma napa tärkein.

3

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loyter

      Noh, oliko tässä jotain vakavaa sattunut? Pari tavaraa vaihtoi paikkaansa, hui!

      Minä en ottaisi lapsia mukaan ihan sen takia, että haluaisin rauhassa keskittyä näyttöön ja etsiä talon hyvät ja huonot puolet, mutta kaikilla ei ole mahdollisuutta jättää lapsia jonnekin siksi aikaa, että kumpikin vanhempi pääsisi asuntoa yhdessä katsomaan.

      • huomioiva

        Se on toisen koti vaikka on myynnissä ei maksa paljon vaivaa että huomioi sen ja kunnioittaa toisen kotia.

        Siellä voi olla arvokkaita esineitä joille ei halua tapahtuvan mitään..itseänikin harmitti yksi perhe jonka lapsi rikkoi meidän antiikkipeilin. Sitä ei pystynyt korvaamaan kun lasi rikki ja niitä ei niin vaan saa uusia.


    • ...

      Kannattaa näytön aikana olla itse kotona, jos esillä on tavaroita, joiden ei halua särkyvän.
      Voi myös sanoa esittelijälle, että lapsia ei saa päästää sisään, jolloin vanhemmat voivat vuorotellen olla heidän kanssaan ulkona, kun toinen vanhemmista tutustuu kohteeseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5461
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      151
      5454
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4354
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3831
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      84
      3806
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3660
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      208
      2568
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1299
    Aihe