Ottakaa, hyvät ihmiset, yhteyttä eläinlääkäriin, kun epäilette lemmikkinne olevan sairas.
Täällä saa varmaan hyvää tarkoittavia vastauksia ja osa saattaa olla ihan oikeinkin, mutta eihän tänne kirjoittelu mitenkään vastaa eläinlääkärin tutkimusta. Lemmikkisi on varmasti sinulle rakas, eikö se muka ansaitse tulla hoidetuksi kunnolla, eihän se ansaitse kärsiä kivuista turhaan?
Huolehtikaa lemmikeistänne vastuullisesti :)
Täällä saa varmaan hyvää tarkoittavia vastauksia ja osa saattaa olla ihan oikeinkin, mutta eihän tänne kirjoittelu mitenkään vastaa eläinlääkärin tutkimusta. Lemmikkisi on varmasti sinulle rakas, eikö se muka ansaitse tulla hoidetuksi kunnolla, eihän se ansaitse kärsiä kivuista turhaan?
Huolehtikaa lemmikeistänne vastuullisesti :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta älä liioittele vaikka tarkoitatkin hyvää. Kaikki epäilykset eivät ole aiheellisia ja vaikka olisikin sen ei tarvitse olla lääkärinhoitoa vaativa. Ethän sinäkään kai tieämmä jokaisesta aivastuksesta hyppää lääkäriin parhaimmillaan ehkä jonnekin sadan-kahden kilometrin päähän(kyllä, tällaisiakin kyliä löytyy tästä maasta)?
Hyvää tarkoittava hysteerinen mutta vähän yksinkertainen ihminen on eläinlääkärin paras ystävä.
Siis kyllä moni varmaan ottaakin yhteyttä ell, eikä se estä kirjoittamasta tänne millään tavalla. Ei kannata myöskään olettaa, että ihminen joka kyselee täällä, ei ottaisi yhteyttä eläinlääkäriin. Sairausten, vikojen ym vastaavia kokemuksia ja vinkkejä on aina mielenkiintoista kuulla, sekä alustavasti kysellä kun jotain ilmenee.
Eläinlääkäri vain toteaa vaivan ja määrää hoidon. Hän ei ehdi kertoa vaivasta, sen vaikutuksesta arkeen tms. kovin paljoa siinä rajallisessa ajassa, jona hän tekee työtään. Vertaistuki sekä muu tieto on haettava muualta. Lisäksi moni eläinlääkärikin vetoaa siihen, että "lemmikin omistaja on lemmikkinsä asiantuntija". Omistajan tekemät huomiot koiransa voinnista ovat diagnoosia tehdessä usein kullanarvoisia. Niitä "kyökkidiagnooseja" ei voi tehdä, jos tietoa ei ole. Niinpä täältäkin bongaa monenlaisia aloituksia typeristä tavanomaisiin ja ihan analyyttisiinkin asti... koiranomistajat vain kartoittavat koiransa tilannetta. Se ei tarkoita, etteikö eläinlääkäriin oltaisi menossa... se on osa normaalia prosessia. Jotkut kyselevät koko tuttavapiirin läpi, osa kirjoittaa kysymyksensä nettiin.
Itse olen saanut nettipalstalta kullanarvoista apua koirani sairauden selvittämiseen. Ei ole mitään hyötyä mennä eläinlääkäriin ja sanoa "koirassani on jotain vialla". Jos kykenee selvittämään etukäteen, onko koiran käytös ylipäätään epänormaalia, mihin se voisi viitata ja että mitä muita sairauden merkkejä voisi etsiä sen epäillyn lisäksi, helpottuu myös eläinlääkärin työtaakka.
Koirani oiretta googlatessa en saanut osumia tieteellisistä artikkeleista, eläinlääkäriasemien julkaisuista saati lehtien sairausuutisista. Löysin paljon, PALJON tavallisten ihmisten kirjoittamia keskustelunaloituksia ja vastauksia, joissa toistui saman oireen kuvailu. Muut, tavalliset ihmiset olivat vastailleet näihin aloituksiin ja kertoneet lyhyesti sairauden taustoja, mitä sille pitää tehdä ("eläinlääkäriin mars!") sekä muista oireista, joita taudin ilmetessä voi havaita. Vähitellen näitä tavallisia keskusteluja kartoittaessani aloin havaita myös muita tietyn sairauden oireita, jotka olivat aiemmin jääneet täysin huomaamatta. Olin luullut niitä osaksi koiran perusluonnetta. Tein "kyökkidiagnoosin", soitin eläinlääkärille ja kerroin epäilyksistäni.
Yhden yleismaailmallisen oireen sijasta saatoin kuvailla useamman oireen, jolloin eläinlääkäri tiesi tehdä nimenomaan tietyt testit. Hakuammuntaa ei tarvittu. Sairaus todettiin nopeasti ja koira alkoi saada asianmukaista hoitoa. Kauanko aikaa (saati rahaa...) olisi kulunut, jos olisin ottanut yhteyttä eläinlääkäriin vain yhden, erittäin yleismaailmallisen oireen kanssa? Olisiko asiaani otettu edes käsiteltäväksi, kun oire itsessään on varsin harmiton?
Minä arvostan mahdollisuutta kommunikoida niin monen suomalaisen koiraihmisen kanssa (lähdekritiikki on tietenkin arvossaan keskustelupalstoilla). Arvostan myös sitä, että tietojen ja kokemuksen määrästä riippumatta ollaan uteliaita ja halutaan tietää lisää. On parempi kysyä muutama yksinkertainen kysymys kuin vaieta siitä yhdestä, joka vaikuttaa lemmikin elämänlaatuun ratkaisevasti. Vaikka se kysymys olisikin, että "voiko 3kk koiranpennun kanssa lähteä pyörälenkille?" tai "onko normaalia, että koiran silmä vuotaa?".
Tässä yksi kullanarvoinen neuvo KAIKILLE, tutkikaa säännöllisesti lemmikkinne korvat. Ruskea töhnä on korvapunkin, tai korvahiivan aiheuttama. Mikäli on korvahiiva, se on niin saamarin sitkeä. Rahaa palaa lääkäriin ja korvakontrolleihin.
Sain sairaan elukan, joten se on alkuperäisen omistajan huolimattomuutta, josta nyt meillä kärsitään.