Ranskis!

Heeeelp!!

Meillä on 4kk ranskis narttu, ahnekko mikä, joka ei ole sisäsiisti. Oisko kellään tehokkaita vinkkejä?! Ja millä sen saa lopettamaan huonekalujen jyrsimisen? Rautasia tavaroitaki purree...

4

143

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EläinhoitajaQ

      Ranskikset voivat fyysisesti niin huonosti mm. hengitysvaikeuksineen ja selkävaivoineen, että nillä ei ole kivuilta ja ongelmilta hetken rauhaa. Koirasi reagoi kipuihin joita hänellä on ja yrittää purkaa sitä puremalla ympäriinsä. Ranskiksilla on paljon vatsa- ja ruoansulatuaongelmia, koska eivät pysty hengittämään samalla, kun syövät - nielevät paljon ilmaa syödessään, seurauksena mm. oksentelua, ripulia, vatsakipuja ym. ruoansulatusongelmia ja sisällepaskomista. Sinun koiraasi ei pysty siltä osin auttamaan, sillä mielisairaat ja narsistiset "kasvattajat" (eläinrääkkääjät) jalostavat tahalteen näitä koiria ja näitä ongelmia niille, väittäen, että se on "normaalia" ja kuuluu rotuun. Tee palvelus tuleville koiran hankkimista harkitseville ihmisille ja kerro meille, keneltä olet ostanut pennun ja kuka on kasvattaja, jotta ihmiset osaavat välttää heidän "tuotoksiaan". Koiran käyttäytymistä voidaa muuttaa ja oireita lievittää, mutta tervettä koiraa ranskiksesta et saa, ellei sitä ole risteytetty toisrotuisen kanssa, saaden aikaan terve yksilö.

      • pöh ja pah

        Jos pentu 4kk ikäisenä ei ole sisäsiisti ja jyrsii huonekaluja, niin sillä tuskin on juurikaan tekemistä noiden mainitsemiesi "jalostusvikojen" kanssa. Eiköhän nuo ole yleisesti "pentujen vikoja", eli harjoittelun puutetta. Ja ihan samalla tavalla ranskis opetetaan kuin muutkin rodut: paljon toistoja, kieltoja, kärsivällisyyttä jne. Mitään hyviä neuvoja en osaa valitettavasti antaa, itse ole vain ollut sitkeä. Ja sisäsiistejä sekä tavarat rauhaan jättäviä noista on tullut.

        Mitä ranskisten terveyteen tulee, niin huonoon suuntaanhan se on valitettavasti menossa ja koska on jo aikas huonolla tolalla muutenkin, niin sääliksi käy. Nuo aloittajan kertomat "oireet" on kuitenkin vaivanneet kaikkia minunkin pentujani, joista yksikään ei ole ollut ranskis vaan noita vähemmän jalostetun rodun edustajia (mm. itäsiperian laika ja beagle). Että se siitä.


    • fanilla

      Normaalia se pennulta on. Pentu olisi vietävä ulos sen herättyä ja syötyä. Kehuja onnistumisesta.
      Puruluita tarvitaan, kun ikenet aristaa ja hampaat alkaa vaihtua. Sen jälkeen pureminen vähenee. Vetolelun kanssa hampaat irtoaa helposti, kunhan ei liiaksi ns. ärsytä. Voi tulla vihaiseksi.
      Oma koiruus tuli sisäsiistiksi 4 ja 1/2 kk.n iässä, kun päivisin oli siisti ja laitoin yöksi kuljetuskoppiinsa ja luukun kiinni. Tyyny tms pehmuke tietysti petinä, minkä päällyksen saa vaihtoon ja pesuun helposti. Sen neuvon sain eräältä tutulta. Ei saanut traumoja, vaan se koppi on koirani lepo- ja turvapaikka. Rankaisuun koppia ei käytetä.

      Aamupisulta tultua annan pari pientä herkkupalaa. Aamuruuan saa a.p.llä ja jotakin lisuketta lusikallinen papanoiden päälle. Puruluuta n. kerran viikossa nyt aikuisena ja iltap.llä toinen annos papanoita ilman lisukkeita. Iltapisun jälkeen saa mäykky muutaman froligin kiitokseksi.
      Lenkillä lähes joka päivä, joskus monestikin, säästä riippuen.

      Töissä käyvillä voi olla vaikeaa kouluttaa sisäsiistiksi.

    • KoiratOppii

      sisäsiistiksi, kun niitä käytetään ulkona tarpeeksi usein ja pentua kehutaan heti, kun tekee ulos jotakin. Aikuista koiraakin pitää ulkoiluttaa vähintään 3 krt pvä:ssä, jos haluaa sen olevan sisäsiisti.
      Huonekalujen pureskeluun auttaa toruminen ja koiralle tarjotaan tilalle sallittavaa pureskeltavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      156
      6509
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4135
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      486
      2857
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2119
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      148
      1517
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1364
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1324
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      93
      1108
    Aihe