tuulensuojalevy vai tuulensuojakangas?
Vastaukset 10
- tttttttttttttttttttt
Tuulensuojakankaan äänieristävyys vs. tuulensuojalevy. Tuulensuojalevy jäykistää runkoa.
- Kosteushengittävyys!
Pinnoitettu ulkovuoraus toimii tuulensuojana! Älä katkaise kosteushengittävyyttä!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1027295570624549&set=a.1027290457291727.1073741825.100000323485563&type=1&theater- Jämpti
Yli 10 vuotta tehnyt rakennushommia ja kertaakaan en ole nähnyt seinää mikä olisi ilmankosteudesta hometunut tai lahonnut.
Kaikki kosteusvauriot mitä on tullut korjattua on aina johtunut lattiakaivon vuodoista tai putkivuodoista.
Eli melko typerää on laittaa ulkoseinän ulkopintaan huokolevyä jossa ei ole minkäänlaista käsittelyä kosteutta vastaan saati huonompi ilmatiiveys tuulta vastaan.
- efwfwefw
siis mitä? tuulensuojalevyt ja kangashan hengittää. eikös niistä ole mittaustulokset/testitkin.
- Kosteus-hengittävyys
ja diffuusiosuojaamaton (kaasua läpäisevä) ovat kaksi eri asiaa!!
..........jatkuu. Huom! Vesihöyry on kaasumaisessa muodossa oleva vesi, joka pystyy läpäisemään diffuusiosuojaamattoman(=kaasua läpäisevä) materiaalin:
- Diffuusiosuojaamaton vesieriste,
- Maali, Jne.
Kaasua läpäisevä pinta ei estä pinnan alla olevan materiaalin hidasta kostumista, mutta kaasua läpäisevä pinta estää pinnan alla olevan materiaalin kuivumisen!
- >>>>>>>>>>>>>>>>Kosteus pääsee esimerkiksi maalipinnan läpi vesihöyrynä(=kaasu), mutta kun vesihöyry tiivistyy vedeksi(=neste) maalikalvon alle, niin se ei pääsekään enää pois maalikalvon alta, koska maalikalvo läpäisee kaasua – mutta se ei läpäise nestettä. Tämän takia maalipinta lohkeilee ja irtoaa karkeastakin -puu, -betoni, -jne pinnasta!
Jatkuu.......:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/
- vanhin voitehista
Näinhän tämä (surullisen)kuuluisa lateksi tekee. Siksi sana lateksi on korvattu hienommaalla termillä vesiohenteisissä maaleissa.
- adsadas
Niin mutta kun nyt oli kysymys että kumpiko: tuulensuojalevy vai tuulensuojakangas. Maaleista ei ollut mitääm kysymystä.
- Kvht
https://plus.google.com/u/0/107249075549497814305/posts/idmGGaVZ8S8/p/pub?pid=6024887116317949330&oid=107249075549497814305
Tarkennettuna kysymykseen: Ei kumpikaan!
- makerakw
http://tietoarakentamisesta.blogspot.fi/2014/03/ilmatiiviin-talon-tuulensuoja.html tässä lisää tuulensuojista
- Raksarohveetta
Riippuu ihan millainen rakennus kyseessä. Uudisrakennuksessa runkoleijona 25 mm. Tämä toimii jäykistävänä rakenteena kunhan naulataan riittävän tiheästi. 12 mm ts-levy ei toimi jäykistävänä rakenteena (virallisesti). Tuulensuojakangasta käytetään yleensä päätykolmioissa mikäli ullakko on kylmä. Paras rakenne on kuitenkin HIRSI ilman mitään lisukkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091330
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129684- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 5448
- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 52403
- 42400