tuulensuojalevy vai tuulensuojakangas?
Vastaukset 10
- tttttttttttttttttttt
Tuulensuojakankaan äänieristävyys vs. tuulensuojalevy. Tuulensuojalevy jäykistää runkoa.
- Kosteushengittävyys!
Pinnoitettu ulkovuoraus toimii tuulensuojana! Älä katkaise kosteushengittävyyttä!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1027295570624549&set=a.1027290457291727.1073741825.100000323485563&type=1&theater- Jämpti
Yli 10 vuotta tehnyt rakennushommia ja kertaakaan en ole nähnyt seinää mikä olisi ilmankosteudesta hometunut tai lahonnut.
Kaikki kosteusvauriot mitä on tullut korjattua on aina johtunut lattiakaivon vuodoista tai putkivuodoista.
Eli melko typerää on laittaa ulkoseinän ulkopintaan huokolevyä jossa ei ole minkäänlaista käsittelyä kosteutta vastaan saati huonompi ilmatiiveys tuulta vastaan.
- efwfwefw
siis mitä? tuulensuojalevyt ja kangashan hengittää. eikös niistä ole mittaustulokset/testitkin.
- Kosteus-hengittävyys
ja diffuusiosuojaamaton (kaasua läpäisevä) ovat kaksi eri asiaa!!
..........jatkuu. Huom! Vesihöyry on kaasumaisessa muodossa oleva vesi, joka pystyy läpäisemään diffuusiosuojaamattoman(=kaasua läpäisevä) materiaalin:
- Diffuusiosuojaamaton vesieriste,
- Maali, Jne.
Kaasua läpäisevä pinta ei estä pinnan alla olevan materiaalin hidasta kostumista, mutta kaasua läpäisevä pinta estää pinnan alla olevan materiaalin kuivumisen!
- >>>>>>>>>>>>>>>>Kosteus pääsee esimerkiksi maalipinnan läpi vesihöyrynä(=kaasu), mutta kun vesihöyry tiivistyy vedeksi(=neste) maalikalvon alle, niin se ei pääsekään enää pois maalikalvon alta, koska maalikalvo läpäisee kaasua – mutta se ei läpäise nestettä. Tämän takia maalipinta lohkeilee ja irtoaa karkeastakin -puu, -betoni, -jne pinnasta!
Jatkuu.......:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/
- vanhin voitehista
Näinhän tämä (surullisen)kuuluisa lateksi tekee. Siksi sana lateksi on korvattu hienommaalla termillä vesiohenteisissä maaleissa.
- adsadas
Niin mutta kun nyt oli kysymys että kumpiko: tuulensuojalevy vai tuulensuojakangas. Maaleista ei ollut mitääm kysymystä.
- Kvht
https://plus.google.com/u/0/107249075549497814305/posts/idmGGaVZ8S8/p/pub?pid=6024887116317949330&oid=107249075549497814305
Tarkennettuna kysymykseen: Ei kumpikaan!
- makerakw
http://tietoarakentamisesta.blogspot.fi/2014/03/ilmatiiviin-talon-tuulensuoja.html tässä lisää tuulensuojista
- Raksarohveetta
Riippuu ihan millainen rakennus kyseessä. Uudisrakennuksessa runkoleijona 25 mm. Tämä toimii jäykistävänä rakenteena kunhan naulataan riittävän tiheästi. 12 mm ts-levy ei toimi jäykistävänä rakenteena (virallisesti). Tuulensuojakangasta käytetään yleensä päätykolmioissa mikäli ullakko on kylmä. Paras rakenne on kuitenkin HIRSI ilman mitään lisukkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid130842En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110523- 36512
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461- 38447
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää115433Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22397