Tuli sitten tehtyä sannalundströmit ja varattua muutoskelvottomat lennot Düsseldorfiin väärälle viikonlopulle.
Finnair yllätti todella positiivisesti. Henkisesti olin varautunut kärsimään tuon vajaan kolmensadan tappion, mutta ajattelin kuitenkin soittaa asiakaspalveluun, ja tsekata olisiko ainakin veroista ja kenttämaksuista mahdollisuus saada jotain takaisin.
Aspan kaveri kertoi että finnairillakin on 24 tunnin peruutusoikeus, peruutti lennot ja sanoi koko veloituksen palautuvan luottokortille. Peruutuksesta siis ei mene mitään kuluja, kun sen tekee 24 tunnin sisällä varauksesta.
Finnair ei kovin näkyvästi kerro tuosta verkkosivuillaan, joten ajattelin postata kokemuksen tännekin. Puhelun jälkeen löysin infon FAQ:sta:
http://www.finnair.com/FI/FI/customer-care/faq?&TOPIC=FPRO¤tPageSite=MEMBER#1-3-2
Loistavaa asiakaspalvelua!
finnairin 24h peruutusoikeus
16+9
2
2515
Vastaukset
- HEL-DUS
Kolmesataa Dusseldorfin lennoista!? Kuka hullu sellaisia hintoja maksaa Euroopan lennoista?
- 12+5
Ja tuo oli siis finnairin tarjoushinta - näytti olevan itse asiassa yli kolmensadan (€300.27). Tampereelta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272024
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021835Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841629Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611484Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331172- 1101093
- 761077
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511073Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471056Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441003