Nonii
Uskaltaiskohan sitä mennä vaihtamaan toi 350W powerin tuuletin hiljaisempaan malliin, niikun esim 17 desipelin tuulettimeen joka puhaltaa noin 25cfm, mie oon prosessoriin vaihtanu pelkän tuulettimen jäähytyssiilen päälle ja toistaseks ei oo mitää kaatuiluja tai mitään muutakaan ollu, mutta tuosta powerista en tiiä viittiikö mennä vaihtaa, onko täällä muilla kokemuksia tai tietoa tälläsestä?
Powerin Tuuletin
3
644
Vastaukset
- ex-modaaja
Talvella saattaa muutaman kuukauden toimiakin, mutta viimeistään kesällä alkaa savu nousta.
Powerin tuuletin on lämpötilaohjattu, eikä suotta pyöri liian nopeasti. Eräs ratkaisu olisi alivoltittaa CPU:ta, jolloin koneen virrankulutus vähenee radikaalisti ja powerikin hiljenee.
Uudet hiljaiset poweritkin ovat melko edullisia, esim. nexus nx-3500 12cm hiljaisella tuulettimella (jota itsekin käytän) alle 70e.- ex-modaaja
Unohtui mainita, että vakuutuslaitos ei sitten korvaa mitään, jos tulee tulipalo jonka epäillään saaneen alkunsa modatusta powerista. Eli kun palotarkastaja huomaa että tietokoneen powerin tuuletin on vaihdettu, vakuutusrahoista on turha haaveilla.
- inteloutside
No yleensä noissa halvemmissa powereissa on joku huono halpa äänekäs tuuletin pörisemässä, että sen puoleen se kannattaa vaihtaa. Leikkaat vielä sen metalliverkon pois tuulettimen edestä, niin tuloksena on paljon hiljaisempi ja mahdollisesti vieläpä tehokkaampi jäähdytys. Tietysti kannattaa seurata powerin lämpöjä ja ilmavirtausta moisen toimenpiteen jälkeen jonkin aikaa. Ja kannattaa viekä asentaa kotelotuuletin imemään lämmintä ilmaa ulos kopasta, ellei semmoista vielä ole.
Hiljensin tällä tyylillä oman koneen halpispowerin ja hyvin on toiminut. Ei kannata koskea sitten mihinkään konkkiin powerin sisällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736