Telkkarissa näytettiin, kaveri muotoili puuta pienoisporakoneeseen liitetyllä hiomalaitteella. Tarkoitan sellaista porakonetta, jossa ei ole varsinaista käsikahvaa vaan suora varsi. Kävin katsomassa Robin Hoodissa, jossa Einhellin vekotin maksoi noin 25 euroa (mukana muovilaatikko sekä kasa erimuotoisia hiomalaikkoja. Onko palstalla asiantuntijoita, jotka osaisivat kertoa mimmoinen vehje tulisi hankkia. Tuo Einhell vaikutti jopa liian järeältä tarkoitukseen. Tarkoituksena on muotoilla mm. visakoivuisia puukon kahvoja käteen sopivaksi. Tähän mennessä olen käyttänyt lehtisahaa mutta hommaa voisi vähitellen helpottaa jollain tavoin.
Pienoisporakone (hiomalaite)
5
769
Vastaukset
- En todellakaan asiantuntija!
Mitäs ne Dremellit (miten kirjoitetaan - yhdellä vai kahdella ällällä) on? Olisiko niissä kärkiä tuollaisiinkin hommiin?
- tohvelibanaani
dremel on paras ja laadukkain pienporakone kaiketi. Ja hinnakkain myös. Ynnä lisähärpäkkeitteitä löytyy aikalailla.
Itse ostin kympillä teltechin pikkuporakoneen ja olen ollu ihan tyytyväinen. Jos ihan vaan harrastukseen liittyen tarvii porakonetta niin ei varmaankaan ole tarvetta ostaa parasta ja kalleina vaan sellasen jonka raaskii ja mikä käteen sopii. Kyllähän ne kaikki poraa pyörittää vaikka hinnassa on kymmenkertainen ero. sitten vaan ostelemaan sopivia laikkoja ja muita kikkuloita. - laika
itselläni on sellainen ja kyllä sillä leikkaa vaikka M20 ruuvin poikki-toimii
- pora
Itse käytän vastaavanlaisissa nikkaroinneissa Dremeliä, sillä se kestää mielestäni paremmin, kuin halvemmat, mutta on myöskin kalliimpi. Dremelistä saa toimivan ylä / alajyrsimen sun muuta pikkunikkarointeihin. Lisätarvikevalikoima todella laaja, tosin samat terät sun muut käy muihinkin poriin. On koneena sitten miltei mikä tahansa, kannattaa terinä käyttää esim. Dremelin teriä, sillä vaikka ovat kalliimpia, niin taasen kestävät pitkään.
- nojaa
Tietenkin sellainen joka on tarkoitukseesi sopiva. Periaatteessa tuo laite tulee terien kylkiäisenä, sillä terät ja hiomapaperit jne. ovat todella kalliita. Eräässä halpahallissa laite maksoi 15 eur ja mukana tuli kattava valikoima päitä. Ostin mieluummin uuden laitteen, koska nuo hioma/jyrsin jne. päät olisi maksanut erikseen 28 eur.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke281887- 1071530
- 771421
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671066- 61912
- 47906
- 64863
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27840- 128808
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62807