Palstalla alavireinen tunnelma

Kesää on vielä jäljellä, samoin grillikautta, eiköhän oteta ikuiselle hinnannousulle ja ajoissaostamiselle.
680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Otetaan vaan, tosin se hieman harmittaa, että kuhaa ei enää nouse järvestä - jolle takapihalta pääsee omalla veneellä - pitänee siirtyä ahvenfileisiin.

Äänestä
  • Tulva-aikaan taitaa päästä veneellä sille järvelle suoraan talon portailta

    Äänestä

ootko sinä niitä metsien miehiä,tällä palstalla niitä on,olevinaan niin kaupunkilaista jen...kato nytkin sinä saatat saada kuhaa,ei ne kaupugin pellet paljoo tajua.

Vai on ollut alavireiset tunnelmat teillä?

No on kai se kun luotti ikuiseen nousuun niin siinä ei paljon juhlita enään.

Juhlat on jo päättyneet,karkelot on enään sielä lampiloissa ja kuhasaaleissa.

Metsien miehet juhlii.

Äänestä
  • Ai että nyt sitten ahven filettä vuorostaan,mahtaa olla kaupunkilaisilla kärvistely kun metsien kalamiehet syö ruhtinaalisesti ja omasta pihasta käsin lähtevät ajelemaan veneellä ihan vaan vikystyäkseen ja lopulta syövät ja nauttivat vesien antimista.

    Kyllä nuo miehet pärjää aina.

    Joko ne on tatit kerätty,vai onko meneillään,siitäkin metsien miehet raapaisee hyvät tulot ja syövät ruhtinaallisesti,tryffeleitten ja puoluolukoiden kera ja keväällä valuuttavat koivusta mahlaa ja myyvät jne.....on kyllä omavaraisia kaupungin hemmoon nähden.

    Äänestä

Eläminen kaupungissa on uhan vaakalaudalla.

On taloispakotteet ja muut ja kallista elämistä onkin,ei ne metsien miehet niitä nää edes,niillä on omiin tarpeisiin kaikkea,on se kaupungin sällillä ankeaa ,hyvin ankeaa.

Aamulla tuumaille venellä soutelisko tuonne suuntaan vai tuonne tai sitten sieni ja marjametsässä meniskö tuolta kallion kupeelta vai järven reunaa pitkin kun on niin paljon tuota puolukkaa ym....ettei kaikkea tänään viitsi kerätä edes.

Ei sielä alavireyttä ole kuultukkaan.ne kaupunkilaisten juttuja ne.

Äänestä

Luki on tuossa oikeassa, Loordikin kävi aamusumun aikaan omalla pihallaan virtsaamassa, ai, jai, kuinka ihanaa oli hengittää raikasta ilmaa.
Loordi kävi kesällä yliluutnantin kanssa pyöräilemässä ja soutamassa, Espanjan reissu tosin keskeytti kuntoilun, mutta vielä ehtii taas nauttia maalaisilmasta, kaukana kaupungin saasteet.
Mikä on Loordin ollessa, kun velaton talo ja hyvin palkattu lääkärin virka ja tänään suonikasta tiedossa nuorilta varusmiehiltä.

Luki etkö vielä harkitse Loordin saunaan tuloa, voisimme keskustella niistä kartanokaupoistakin ja vaihtaa ajatuksia ja kuten Loordi sanoi, älä ota paineita, ei ole pakko pelin pelata, voimme sinun kanssasi vain saunoa, eihän laupiaisellakaan toimi, mutta häntä ei ole enää kutsuttukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä jarruttaa kirjoitti:

Kesää on vielä jäljellä, samoin grillikautta, eiköhän oteta ikuiselle hinnannousulle ja ajoissaostamiselle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu