http://yle.fi/uutiset/luhangan_kuusi_tuulivoimalaa_pystyssa/7462405
Useinhan Yle sallii keskustelun artikkeleistaan, mutta ei tästä. Miksikähän?
Ei saa kommentoida uusia tuulivoimaloita koskevaa juttua
6
262
Vastaukset
- annoin ylen
"Useinhan Yle sallii keskustelun artikkeleistaan" ?
Ylen uutissivulla et voi kirjoittaa kommentteja minkään uutisen perään. Kyseessä ei ole ole kansalaisfoorumi, se löytyy Ylen sivuilta toisaalta. - don quijote
Ilmoitin tän viestin ylläpidolle.
- Tuulivoima OK
Voithan kommentoida Ylen uutisia muualla. Hieno homma, että Luhangan Latamäessä ovat tuulimyllyt nyt pystyssä ja homma pääsee alkamaan sähköntuotannon aikanaan.
- Tuulivoima KO
Mitä hienoa siinä on?
- tuulipyllyjä
Onko kaikki tuulivoiman kannattajat idiootteja? Näyttää siltä, että tuulivoiman vastustajilla on ”salaista tietoa” jota tavallinen kuolevainen ei ymmärrä, ei ainakaan tuulivoiman suosija. Kummajaisia ovat myös tuulivoimayrittäjät? Saamamme informaation mukaan he ovat vain ihmisten terveydestä piittaamattomia, rahan ahneita pyrkyreitä.
Ajatellaanpa toista vaihtoehtoa. Latamäen ja Purnuvuoren tuulipuistohankkeen takana olisivatkin lähialueen kunnat, yksityisten yrittäjien sijaan. Ketäs me silloin syytetään; melusta, maiseman pilaamisesta ja rahan ahneudesta? Sietääkö mökkiläinen paremmin kunnallisen tuulimyllyn melua tai säilyttääkö kiinteistöt paremmin arvonsa kunnallisten myllyjen liepeillä?
Vastustajat ottavat asiantuntijan roolin. Kuten Nummisuutarin Esko toteaa; "Tyhmyydelle minä olen äreä ja vihainen kuin rakkikoira, mutta viisaus ei ole kaikille annettu." He tietävät mikä tuuliturbiineissa on pielessä. Tästä tiedosta on jäänyt tuuliturbiinivalmistaja paitsi, samoin tätä tietoa vailla on myös myllyjen sijoituspaikkaa pohtivat suunnittelijat.- lisää tuulta myllyyn
Niin...no...minä ainakin tykkään tuulimyllyistä. Ikioma tuulimyllyni on paljon kolhuja kokenut ja moneen kertaan paikkailtu, mutta kaunis hyötykoriste siinä missä puutarhatontutkin, Naapuritontilla on punahuppuisia puutarhatonttuja ja minulla punainen tuulimylly. Minun mielestäni ne ovat kauniita. Jos saranat rasvaa niin ei lähde minkäänlaista melua. Eivät ole naapurit valittaneet kertaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913155
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.662882- 2032260
- 741906
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91741- 1081595
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191186- 811140
- 951099