Ei saa kommentoida uusia tuulivoimaloita koskevaa juttua

raha päättää

6

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annoin ylen

      "Useinhan Yle sallii keskustelun artikkeleistaan" ?
      Ylen uutissivulla et voi kirjoittaa kommentteja minkään uutisen perään. Kyseessä ei ole ole kansalaisfoorumi, se löytyy Ylen sivuilta toisaalta.

    • don quijote

      Ilmoitin tän viestin ylläpidolle.

    • Tuulivoima OK

      Voithan kommentoida Ylen uutisia muualla. Hieno homma, että Luhangan Latamäessä ovat tuulimyllyt nyt pystyssä ja homma pääsee alkamaan sähköntuotannon aikanaan.

      • Tuulivoima KO

        Mitä hienoa siinä on?


    • tuulipyllyjä

      Onko kaikki tuulivoiman kannattajat idiootteja? Näyttää siltä, että tuulivoiman vastustajilla on ”salaista tietoa” jota tavallinen kuolevainen ei ymmärrä, ei ainakaan tuulivoiman suosija. Kummajaisia ovat myös tuulivoimayrittäjät? Saamamme informaation mukaan he ovat vain ihmisten terveydestä piittaamattomia, rahan ahneita pyrkyreitä.
      Ajatellaanpa toista vaihtoehtoa. Latamäen ja Purnuvuoren tuulipuistohankkeen takana olisivatkin lähialueen kunnat, yksityisten yrittäjien sijaan. Ketäs me silloin syytetään; melusta, maiseman pilaamisesta ja rahan ahneudesta? Sietääkö mökkiläinen paremmin kunnallisen tuulimyllyn melua tai säilyttääkö kiinteistöt paremmin arvonsa kunnallisten myllyjen liepeillä?
      Vastustajat ottavat asiantuntijan roolin. Kuten Nummisuutarin Esko toteaa; "Tyhmyydelle minä olen äreä ja vihainen kuin rakkikoira, mutta viisaus ei ole kaikille annettu." He tietävät mikä tuuliturbiineissa on pielessä. Tästä tiedosta on jäänyt tuuliturbiinivalmistaja paitsi, samoin tätä tietoa vailla on myös myllyjen sijoituspaikkaa pohtivat suunnittelijat.

      • lisää tuulta myllyyn

        Niin...no...minä ainakin tykkään tuulimyllyistä. Ikioma tuulimyllyni on paljon kolhuja kokenut ja moneen kertaan paikkailtu, mutta kaunis hyötykoriste siinä missä puutarhatontutkin, Naapuritontilla on punahuppuisia puutarhatonttuja ja minulla punainen tuulimylly. Minun mielestäni ne ovat kauniita. Jos saranat rasvaa niin ei lähde minkäänlaista melua. Eivät ole naapurit valittaneet kertaakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe