Meillä on pian 3 kk vanha terrieripentu. Todella oppivainen jne.. MUTTA: Ei anna suorittaa minkäänlaisia hoitotoimenpiteitä! Ei anna leikata kynsiä, ei anna harjata (koittaa enimmäkseen syödä harjan), ei anna puhdistaa korvia eikä silmiä, ei anna rasvata tassuja. Ainoa mikä sujuu on tassujen pesu ulkoilun jälkeen. Kynnet olen leikannut väkisin, välillä yksin ja välillä mieheni on avustamassa, koira puree ja riuhtoo ( ihme että vain kerran olen leikannut niin että tuli hieman verta ) ja vinkasee joka kerta kun leikkaan vaikka millin kynnestä, muutenkin ähisee niinkuin henkeä vietäisi. Silmien ja korvien puhdistus menee samanlailla, väkisin vain, tarpeeksi kauan kun taistellaan niin koira väsähtää ja sitten menee vähän paremmin. Harjaus ei onnistu kun koittaa syödä harjan eikä tunnu yhtään tykkäävän koko ideasta. Ihmetyttää vaan että pentu antaa kuitenkin kosketella tassujaan kun on sylissä tai nukkuu (eli silloin kun ei suunnitella mitään kynsien leikkuuta tai rasvausta), korviakin saa hieroskella ja silmästä saa pyyhkiä sormella unihiekat pois..silittää antaa hienosti. Antakaahan nyt vinkkejä miten saataisiin nuo hoitotoimet sujumaan edes vähän paremmin? Makupalan avulla ei onnistu, syö makupalan "vauhdissa" ja sama meno jatkuu, kehut ei ole auttaneet..
Vinkkejä
5
428
Vastaukset
- piia
mulla oli aluksi sama homma, mutta nyt on alkanu helpottaa... eli tein näin että pietin makupalaa koiran kuonon yläpuolella ja harjasin, pikkuhiljaa se alko luonnistua.. (sanoit ettei makupalat auta mutta kokeiles vielä..)
ja kynsien leikkuun alotin sillon ku koira oli tosi tosi väsyny tai nukku.. ja aina joka kynnen jälkeen makupala kehut päälle.. korvien putsaus menee kun pietän päätä tarpeesti tiukasti paikoillaan, muuta ei mitään väkivaltaa silti:)
toivottavasti autto:) - issu56
en makupaloja juurikaan missään käytä, vaan annan pennun yksiselitteisesti ymmärtää, että nyt tehdään nämä hommat ja sillä siisti :). Eli oma tapani on kynsien leikkuussa, että istun hajareisin lattialla ja koira tulee siihen kyljelleen maate. Nostan molemmat jalkani koiran päälle siten, että se ei siitä rimpuilemallakaan pois pääse. Sen aikaa, mitä koira rimpuilee, en tee muuta kuin rauhoittelen sitä. Kun on rauhassa, niin silloin leikellään. Tämä on toiminut meillä aina ja moni hankalan koiran omistaja on ihmetellyt, että ei voi olla kyseessä meidän koira, kun noin nätisti antaa leikata.
Eli toisin sanoen tarvitsee vain näyttää pennulle se määräävä osapuoli, eli niin tehdään, kuin sinä määräät, eikä se pentu! Lykkyä tykö, kyllä se onnistuu vielä!! - realist56
on kanssa nämä toimet tuottaneet hieman vaikeuksia kuukautta vanhemman pennun kanssa.
Hommat tuntuisi hoituvan vähän paremmin kun on hyvin määrätietoinen otteissaan eikä yhtään arkaile, pentu huomaa, että kuka käskee.
Ja niinkuin piiakin sanoi, kun pentu on väsynyt, sujuu vähän paremmin. - Medja
Minulla ja miehelläni on westie joka on nyt 1 vuotias. Meillä oli täysin samanlaista kun tämä meidän koira oli pentu. Harjaa vaan yritettiin pureskella, kynsien leikkaus ei onnistunut muuten kuin, että mieheni piti koiraa kiinni ja minä leikkasin ja siltikin pyristeltiin kovasti vastaan. Muitten hoitotoimenpiteiden suorittaminen yhtä vaikeaa. Mutta me vain jatkettiin samaan tapaan ja nyt itseasiassa tykkää kaikista hoidoista kauheasti paitsi kynsienleikkuusta mutta sillonkin kuitenkin on nätisti paikoilleen yleensä mitä nyt saattaa joskus, erittäin harvoin yrittää rimpuilla pakoon. No, ehkä teillä pian helpottaa kun pentu tottuu käsittelyyn. Meillä ei ainakaan pitkään kestänyt niskoittelu.
- Dobi
makupalan voi antaa kun homma on saatettu loppuun asti, keskenkaiken en niillä rupeaisi koiraa suostuttelemaan. Avustaja vaan pitämää koirulista kiinni, jos ei omatkädet riitä=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895645
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232654Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251996- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1161460- 1851328