Riika/uusivuosi

metsku

Ollaan menossa uudeksivuodeksi Riikaan emännän kanssa joten jos jollain on kokemuksia kyseisestä paikasta kyseiseen aikaan niin ei kun jotain vinkkiä. Ja jos on jotain muuta kiinnostavaa kerrottavaa kyseisestä paikasta niin kaikki informaatio kelpaa.

6

3281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Expat

      Kokemusta löytyy jo 6 uudenvuoden osalta, uuttavuotta juhlitaan täälläkin. =)
      Tarkenna vähän kysymystäsi, ole hyvä.

      P.S. Laitahan tuohon ylläolevaa pikku ikkunaan hakusanaksi "Riika", niin johan alkaa vinkkiä löytymään.

      • metsku

        Ihan vaan jos ois hyvää vinkki mist sais hyvän uudenvuoden lounaan, onko jotain tapahtumia kyseisenä yönä jne, jne... jotain hyvää baaria missä istua iltaa, ei mitään melu mestaa...


    • mem

      Terve!

      Tässä muutama vihje:
      Vanhassa kaupungissa on jokaiselle sopivia kapakoita jne. Käy katsomassa osoitteesta www.inyourpocket.com (klikkaa kohta "Latvia), sieltä lyöytänet mm. yöelämävihjeitä. Hyviä baareja keskustassa ovat (mielestäni) Velvets ja esm. Pulkveedim neviens neraksta (nimi pitkä kuin synti!). Baarit ovat sikäli mukavampia, että yökerhoissa usein soitetaan musaa tosi kovaa, eikä niissä välttämättä pysty keskustelemaan.
      Riian päänähtävyyksiin kuuluuvat mm. Miehitysmuseo, Mustapäiden talo, Riian linna, Vapauden patsas ja Pietarin kirkko. Kannattaa myös suuntautua Vanhainkaupungin eteläpuolella sijaitseville hangaarimarkkinoille.

      Laimiigu celu!

    • Riika on kuulemma käymisen arvoinen paikka. TArvitaanko sinne matkustettaessa viisumia? Lentämällähän sinne on helppo mennä vaikka viikonlopuksi.

      • Expat

        Kylla, viisumi tarvitaan ihan samalla tavalla kuin kaikkiin muihinkin EU-valtioihin matkustettaessa. Kysy lisaa Latvian Suurlahetystosta, he auttavat Suomen kansalaisia mielellaan viisumiasioissa.

        Ota matkaa suunnitellessasi huomioon, etta maassa ei ole yhtaan ainoaa pankkiautomaattia, vaan kaikki maksuliikenne hoidetaan edelleen lahinna oravannahoissa.

        Maassa ei myoskaan ole toimivaa puhelinverkkoa, vaan yhteydenpito jopa kaupunkien sisalla hoidetaan joko savumerkeilla tai kirjekyyhkyjen valityksella.


    • täti tomera

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      32
      3937
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1879
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1344
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1011
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      331
      884
    9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      872
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      871
    Aihe