Sihteerin/assistentin ammattitutkinto oppisopimuksella

sihteerisi

Onko täällä ketään, joka olisi suorittanut sihteerin/assistentin ammattitutkinnon oppisopimuksen kautta?
Stadin ammattiopistossa on sellainen mahdollisuus ja olen ajatellut aloittaa tuon kautta, jos sopiva työpaikka löytyy. Olen ollut aiemmin lyhyinä jaksoina toimistotyössä, mutta pääsääntöisesti tehnyt myyjän ja muun asiakaspalvelun työtä. Koulutukseltani olen merkonomi.

Olen miettinyt monia vaihtoehtoja sille, että mitä sihteerin tai assistentin töitä voisin tehdä. Perus toimistotyöt tai kirjanpitoa avustavat tehtävät kiinnostavat paljon, mutta en pelkää oppia taloushallintoa. Lisäksi haaveilin joskus nuorempana muotinassistentin työstä, jossa avustaisin muotilehden tai toimiston työssä. Onko kellään tietoa ja vinkkejä, että miten tällaiseen esim. pääsisi mukaan?
Muoti on ollut useita vuosia intohimoni, nuorempana olin itse mallina, mutta se jäi. Seuraan sitä edelleen päivittäin eri tavoin ja olen jopa hyvin kriittinen ihmisten pukeutumisesta.

Olen ilmoittautunut erään henkilöstöpalvelufirman listoille, jossa etsitään oppisopimuksesta kiinnostuneita ihmisiä. Alavaihtoehtoja heillä on monia. He etsivät minun alaani kuuluvat sopivat työpaikat, mutta mainitsivat myös vaihtoehdoksi sen, että voin itse etsiä kiinnostavan yrityksen ja he ottavat sitten yritykseen yhteyttä.

Lisäksi kuulisin mielelläni teidän kokemuksia assistentiksi tai sihteeriksi opiskelusta.

1

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saala

      Hei,
      itse opiskelin sihteerin ammattitutkinnon ja voisin sanoa että opinnot olivat aika köyhää, taloushallintoa ei opinnoissa ollut kuin vain valinnaisena eikä siitäkään infottu tarpeeksi (omnia), tyhmyydessä en sille kurssille osallistunut.
      Paljon hyötyä en tästä tutkinnosta sanoisi olevan, tuo merkonomin tutkinto tuntuu olevan helpompi pääsy toimistotöihin, varsinkin sihteeri- ja assaritöihin!
      Hyötyä tuosta tutkinnosta olisi ennemmin, jos olisi jo vuosia ollut ko. töissä ja sitten vetäisi tutkinnon.

      Muotiassistentin työt painottuvat mielestäni enemmän journalismin puolelle, jolloin medianomin tutkinto olisi oikea polku sille alalle. Tai stailisti-opinnot; http://www.studentum.fi/search/educations?q=stylisti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3051
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2407
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1932
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1739
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1337
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe