Mikä/mitkä kannettavat on sieltä hiljaisemmasta päästä käyntiääniltään ? Käyttö tulee olemaan paljon elokuvien katsomista ja musiikkiin liittyvää niin ei mitään "huutajaa" viitsisi hankkia.
Hiljainen kannettava ?
Hys
202568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ja myös vanhat on kyllä jokseenkin äänettömiä, samoin Powerbookit.
En sanoisi että tämä uusi PowerBook olisi erityisen hiljainen, tuuletin huutaa, kun tekee edes jotain raskaampaa kuin lukee sähköposteja.
Ja jos tarkoituksena on katsella dvd elokuvat, niin kyllä se tosi kuumana käy ja tuuletin huutaa.
Mulla on 1,5 v vanha PB, ei inise. Varsinkaan jostain DVD:stä.
Kaverilla on puolen vuoden ikäinen PB 15". Hiljainen.
Eikä Apple Discussion palstalla juurikaan näy tuulettimen äänestä valittajia.
Toisaalta, jotkin 12" yksilöt (kun malli ilmestyi) oli kait aika kuumia ja äänekkäitä.
Riippuu mihin vertaa, jos vertaa eMaciin, niin se on tosi hiljainen jos taas Cubeen niin äänekäs. Itse en ainakaan pystynyt nukkumaan samassa huoneessa kun asensin VirtualPC:hen Windowsin, tuuletin huusi kuin hullu. Vaikka humina on matala, niin kaikenlainen melu ärsyttää minua suunnattomasti.
Ja muuten Apple Discussion palstalla on keskusteltu tosi paljon meluongelmista, niin eMacin kuin PowerBookin, etsi vaikka haulla: http://discussions.info.apple.com/
on tämä 12 tuuman iBook G4. Tuuletin käy harvoin, kevyissä hommissa ei juuri koskaan, ja kun ei käy juuri mitään ei kuulu. Uskoisin että kaikki vaatimukset täyttyy tällä ja vähän enemmänkin (virukseton). Muusikoilla näkee näitä paljon. Alkaen 1099 euroa näkyy uusin 2,2 kiloa painava malli maksavan.
Fujitsu-Siemensin Amilo M7400 on käytännössä äänetön peruskäytössä. Tuuletin pyörähtää käynnistettäessä ja muuten sitten kerran kuussa. Jos pelaa niin tietty väliin hurisee mutta silti hiljainen.
Tämä jos satut olemaan sen luokan anarkisti joka haluaa välttämättä käyttää bugisia, kaatuilevia ja helvetin huonoja pc-koneita.
T: vannoutunut winukan käyttäjä
PC puolella on centrino-tekniikkaa käyttävät hiljaisimpia.
Se on nyt vaan niin, että jos haluaa tehokkaan kannettavan joutuu sietämään sitä tuulettimen melua.
..niin kauheaa meteliä pidä, hiljainen hurina silloin tällöin.
-T
btw. Siis IBM T41...
mulla on fujitsu siemens amilo K7600 ja mielestäni se on hiljanen.. tietty toi tuuletin tossa hurisee aina silloin tällöin mutta ei se mua ainakaan haittaa.. ja tuskin saat kannettavaa joka ei pidä minkäänlaista ääntä.. ja tohon hurinaankin tottuu..
... on että katsot että koneessa on mobile prossu - olkoon se sitten AMD tai Intel. Nimittäin mikäli asennat (lue: kopioit) koneellesi joko CPUMSR- tai CrystalCPUID -nimisen ohjelman ja säädät sillä prossun nopeuden ja virrat sopiviksi pääset nauttimaan musiikista ja elokuvista kannettavan tuulettimien häiritsemättä.
Itselläni on Acer Aspire -masiina jossa on AMD:n XP-M 2800 ja käytän sitä etupäässä 1200:n tai 800:n prossuteholla eikä se käynnistele lainkaan noita humisevia tuulettimia. Esimerkiksi DVD:n katselu ei tarvitse enempää kuin 500MHz pyöriäkseen sujuvasti. Musiikin kuuntelu vielä vähemmän ...
Sitten vain tarvittaessa hiiren klikkauksella 'vapautat' tehot raskaampaan hommaan kuten esim. Photoshopin raskaat kuvakonversiot yms. tai DVD -elokuvan 'rippaaminen' jne.
Mistä nuo ohjelmat voi hakea ?
CMPUMSR:
http://www.cpuheat.wz.cz/html/Download.htm
Mikäli päädyt tähän vaihtoehtoon, suosittelen ottamaan tuon beta0.88 -version. Itselläni on käytössä juuri samainen versio ja hyvin on toiminut.
CrystalCPUID:
http://www.cpuheat.wz.cz/html/Download.htm
ja sieltä Download Center.
.... laitoinkin näköjään saman osoitteen kahdesti.
Siis CrystalCPUID löytyy osoitteesta:
http://crystalmark.info/?lang=en
ja sieltä se Download Center jne.
Kiitti linkeistä. Täytyy kokeilla. Mulla on AMD XP-M 3400 64 bittinen ( FS A 1630) Toimivat kai tämänkin kanssa. Tässä pitäsi olla ns. cool/quiet toiminto, mutta jo nettikäytössä on tuuletin koko ajan päällä.
kyllä kumpaisenkin pitäisi toimia 64 -bittistenkin kanssa.
Sellainen lisähuomautus joka ei muistaakseni kummankaan ohjelman readme -tiedostoissa tullut riittävän painokkaasti esille, että kun olet konffanut sopivan alhaisen jännitteen ja sopivan kertoimen ja tallentanut sen vaikka kuvakkeeksi on sinun vielä näpäytettävä Windowsin 'power management':ista 'always on' tai 'Home/Office Desk' päälle ja sen jälkeen vasta käynnistettävä tuo oma CPU -konfiguraatiosi.
Ilmeisesti AMD lämpiää hiukan enemmän kuin Intelin mikä minun Acerissani on (Mobiili 1.6Mhz).
Netti käytössä ei tuuletin pyöri ollenkaan ja pelatessa tai muuta tehoa syövää juttua tehdessä tuuletin pyörii vain minimi teholla.
Maksimi teho on tuulettimelle ilmeisesti se kun alussa käyntiin laitettaessa pari sekuntia tuulari pyörii kuuluvasti, josta tietää sen ainakin toimivan.
kyllähän näistä AMD:n prossuista aina tavataan sanoa että ne toimivat melkoisina lämpövoimaloina.
Mutta toisaalta jos pudotan oman koneeni (AMD Athlon XP-M 2800 ) tehoja tuonne 1200MHz:iin ja prossun jännitteen 1.2V:iin niin ei tuuletin humise ollenkaan kevyessä käytössä ja raskaammassakin vain silloin tällöin.
1,6GHz:n asetuksia en ole tällä kokeillut. Vielä.
Vielä on huomattava että 1.6Ghz mobiili intelin prossu vastaa noin 3Ghz.n pöytä koneen vastaavaa.
Eli jos pudotat prossusi nopeuden 1.6Ghz.iin niin se on puolet hitaampi Intelin Mobiilin 1.6.een.
Joo tietty näin on. Mutta peruskäytössä; netissä, dvd-katselussa tai musiikkijutuissa sillä ei ole merkitystä. Ydin on siinä, että kun tehoa todella vaativia sovelluksia tarvitaan tehot saa myös sitten käyttöön ja silloin mobiiliprossu jää toiseksi.