Olisi Primeran -00 alkuperäiset aluvanteet mutta millaiset mutterit niissä on alunperin ollut? Auton alla oli ostettaessa peltivanteet ja tuskin niillä muttereilla uskaltaa kiinnittää aluvanteet.
Voi olla että voi suoraan laittaa samoilla pulteilla. Itselläni vm 98 Primera. Ainakin tässä nissanin omassa vannemallissa mukava keskikuppi jonka, sisässä mutterit suojassa likaantumiselta. Aiemmissa Vannemalleissa oli niin syvät mutterin kolot, että tarvitsivat omat korkeat mutterit. Oli vähän vaikeampi esim kiristää, kun tarvitsi aina sen ristikkoavaimen. Nykyiset, nissanin omat vannemallit voi kiristää vaikka auton omalla avaimella. Tosin se ei ole kuin tehty rengasrikkoja varten. Siinä ei saa aikaan puhdasta vääntöä kuten ristikkoavaimessa. Osin vääntö, osin taivutusta. Kannattaa ostaa hyvälaatuinen ristikkoavain, sitä tarvitsee aina. Huonot ristikkoavaimet ei kestä. Itse ostin aikoinaan Neste huoltoasemalta ja hyvin on kestänyt. Varsien risteyskin on vahvistettu kunnolla tuilla jotka niitattu lujasti yhteen.
0Äänestä
Aluvanteet
Rengasasentaja epäili et niissä olis joku prikka systeemi mut ei ollu varma. Olisko jollain tietoa?
0Äänestä
2.0
Aluvanteesi kun on alkuperäiset, niin kysyppä nissan liikkeestä niitä pultteja.Koska melkein aina aluvanteissa on erillainen kartio. Muista vetää kiinni momentti avaimella, EI millään ristikko avaimella, koska hienot vanteesi voivat rikkoontua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi olla että voi suoraan laittaa samoilla pulteilla. Itselläni vm 98 Primera. Ainakin tässä nissanin omassa vannemallissa mukava keskikuppi jonka, sisässä mutterit suojassa likaantumiselta. Aiemmissa Vannemalleissa oli niin syvät mutterin kolot, että tarvitsivat omat korkeat mutterit. Oli vähän vaikeampi esim kiristää, kun tarvitsi aina sen ristikkoavaimen.
Nykyiset, nissanin omat vannemallit voi kiristää vaikka auton omalla avaimella. Tosin se ei ole kuin tehty rengasrikkoja varten. Siinä ei saa aikaan puhdasta vääntöä kuten ristikkoavaimessa.
Osin vääntö, osin taivutusta. Kannattaa ostaa hyvälaatuinen ristikkoavain, sitä tarvitsee aina.
Huonot ristikkoavaimet ei kestä. Itse ostin aikoinaan Neste huoltoasemalta ja hyvin on kestänyt. Varsien risteyskin on vahvistettu kunnolla tuilla jotka niitattu lujasti yhteen.
Rengasasentaja epäili et niissä olis joku prikka systeemi mut ei ollu varma. Olisko jollain tietoa?
Aluvanteesi kun on alkuperäiset, niin kysyppä nissan liikkeestä niitä pultteja.Koska melkein aina aluvanteissa on erillainen kartio.
Muista vetää kiinni momentti avaimella, EI millään ristikko avaimella, koska hienot vanteesi voivat rikkoontua.