Ei onnittelukorttia - ei kiitoskuvaa??

Soku

Mitäs itse tekisitte??

Eräs kaverini soitti ja perui tulonsa häihimme. Syy oli mun mielestä vähintäänkin hatara. Emme saaneet häneltä onnittelukorttia postin kautta, ei edes onnittelutekstiviestiä. Emme sitten lähettäneet hänelle kiitoskuvaa, sillä mistä olisimme häntä kiittäneet? Tylystä puhelusta? Vai siitä, ettemme ole hänestä kuulleet mitään sen jälkeen?

Kaverini meni itse pari vuotta sitten naimisiin. Emme päässeet heidän häihinsä paikalle, sillä silloin välimatkaa oli hirmuisesti. Kävimme kuitenkin jo kesälomallamme vierailulla ja viemässä häälahjan.

Aina välillä mietityttää koko juttu.

5

1789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heidi

      Juu, EI tietenkään tarvitse lähettää kiitoskorttia!

      • minä

        Ei todellakaan tarvitse kiitoskorttia lähettää tuollaisen käytöksen jälkeen!


    • k...

      Meillä ainakin oli semmoinen periaate, että kiitimme niitä, jotka meitä muistivat. Ts. kiitoskortin saivat ne, jotka osallistuivat juhliimme, muistivat lahjalla tai kortilla.

      • mmm

        Me lähetimme kiitoskortit myös heille kutsutuille, jotka eivät juhlissa olleet mutta muistivat kortilla tai lahjalla. Ja tietenkin lähetimme kiitoskortit myös heille, joita ei oltu edes kutsuttu mutta muistivat kuitenkin.

        Alkuperäisen tapauksessa en laittaisi kiitoskorttia.


    • kkk

      Ei tarvitse lähettää kiitoskorttia, tosiaankaan. Itse kuitenkin varaisin ylimääräisen kortin, jonka voisi sitten antaa, jos muistaminen / onnittelut tulee myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe